Դատավոր Վահե Միսակյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել, փորձում են դադարեցնե՞լ լիազորությունները 09/04/2024   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատական համակարգում հեղինակություն վայելող դատավորների դեմ իշխանությունների արշավը շարունակվում է, այս անգամ՝ թիրախում Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վահե Միսակյանն է։ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը կրկին կարգապահական վարույթ է հարուցել Վահե Միսակյանի նկատմամբ։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթը հարուցվել է դատախազության հաղորդման հիման վրա՝ Վազգեն Մանուկյանի գործով իբրև դատավարական ժամկետների խախտման պատճառաբանությամբ։
Մասնավորապես, Մանուկյանը մեղադրվում էր իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր հնչեցնելու մեջ։ Դատավոր Միսակյանը, գործը ստանալով 2021 թվականի մարտին, դատավճիռ է հրապարակել 2024-ի հունիսին։ Նա Մանուկյանին մեղավոր է ճանաչել և դապարտել 400․ 000 ՀՀ դրամի չափով տուգանքի։
ՀՀ ԱՆ-ն արդեն իսկ միջնորդություն է ներկայացրել ԲԴԽ՝ պահանջելով կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել դատավորին։ ԲԴԽ կայքից «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է, որ միջնորդության քննությունը նախատեսված է սեպտեմբերի 17-ին։
Նշենք, որ ավելի վաղ՝ ապրիլի 4-ի որոշմամբ դատավոր Վահե Միսակյանի նկատմամբ ԲԴԽ-ն խիստ նկատողություն է հայտարարել, որի «մարման» ժամկետը երկու տարի է, հետևաբար, չի բացառվում, որ խնդիր է դրված դատավորի լիազորությունները դադարեցնելու։
Հիշեցնենք, որ դատավոր Վահե Միսակյանի վարույթում են գտնվել մի շարք աղմկահարույց գործեր, այդ թվում՝ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործը, որով դատավորը արդարացման դատական ակտ է կայացրել։

Дисциплинарное производство инициировано в отношении судьи Ваге Мисакяна 09/04/2024   13:31  |  Лента новостей
Кампания властей против судей, пользующихся авторитетом в судебной системе, продолжается: на сей раз мишенью стал судья уголовного суда общей юрисдикции Еревана Ваге Мисакян. Министерство юстиции Армении вновь инициировало дисциплинарное производство в отношении Ваге Мисакяна.
По сведениям "ФактИнфо", дисциплинарное производство в отношении судьи начато на основе заявления прокуратуры якобы в связи с нарушением сроков судебного разбирательства по делу Вазгена Манукяна.
В частности, Манукян обвинялся в публичных призывах к узурпации власти и  насильственному свержению конституционного строя. Судья Мисакян, получивший дело в марте 2021 года, огласил приговор в июне 2024 года. Он признал Манукяна виновным и приговорил к штрафу в размере 400 тыс. драмов.
Минюст РА уже подал в Высший судебный совет ходатайство с требованием привлечь судью к дисциплинарной ответственности. Как стало известно "ФактИнфо" из сообщения на сайте ВСС, ходатайство планируется рассмотреть 17 сентября.
Ранее решением от 4 апреля ВСС объявил судье Ваге Мисакяну строгий выговор, срок "погашения" которого составляет два года, следовательно, не исключено, что поставлена задача прекратить полномочия судьи.
Напомним, в ведении судьи Ваге Мисакяна находились ряд громких дел, в том числе дело третьего президента РА Сержа Саргсяна и других фигурантов, по которому судья вынес оправдательный судебный акт.