Մենք զիջելու ոչինչ չունենք, ունենք ստանալու 245 քառակուսի կիլոմետր տարածք, որը Ադրբեջանը գրավել է 2021 թ-ից հետո. Ռուբեն Գալչյան 09/03/2024   20:39  |  Քաղաքական
Հայ- ադրբեջանական սահմանազատման հանձնաժողողովների աշխատակարգում թերևս ամենակարևորն կետն այն է, որ 1991 թ-ի Ալմա Աթայի հռչակագրի պայմանագիրը պետք է դրվի ամբողջ սահմանի սահմանազատման գործընթացի հիմքում։  Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում քարտեզագիր Ռուբեն Գալչյանը։
«Աշխատակարգում նշվում է, որ սահմանները լինելու են Խորհրդային Միության շտաբի գծած վերջին սահմանները, որոնք 1991 թ-ին կիրառվում էին, դրանք 1975-85 թթ-ի գծված սահմաններն են, ու դրանք են, որ պետք է հիմք հանդիսանան սահմանազատման հանձնաժողովի համար։ Այստեղ մեկ քարտեզ գոյություն չունի, քարտեզները սկսել են տպագրվել 1967-ից ու շարունակել են տպագրվել մինչև 1980-ականները, 1-2 քարտեզ չէ, Հայաստանի սահմանը միայն 300 հատ քարտեզ ունի»,- նշել է Գալչյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝  այդ քարտեզներում կան նաեւ խնդիրներ, քանի որ որոշ տեղերում, տասնյակ կիլոմետրեր Հայաստանի մայրուղին  սահման էր։ «Մասնագետները պետք է որոշեն, թե ինչ լուծում գնեն, սա պետք է հանձնաժողովում բարձրացվի ու լուծում գտնի։ Խոսքը Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ հատվածի մասին է։ Հաճախ, որոշ տեղերում հենց մայրուղին է սահմանը»։
Հարցին, թե արդյոք հատվածական սահմանազատման դեպքում խնդիրներ չեն առաջանա, քանի որ այն հատվածներում, որտեղ Հայաստանը պետք է զիջի՝ Ադրբեջանը կարող է պահանջել նախ այդ հատվածներում իրականացնել սահմանզատումը, որպեսզի հայկական կողմը նահանջի, իսկ երբ Ադրբեջանի զավթած տարածքների մասին խոսք գնա՝ Ադրբեջանը կարող է հրաժարվել հետագա սահմանազատումից՝ քարտեզագիրը  նշեց, որ սահմանազատումը լինելու է ամբողջ սահմանի երկայնքով, բայց աշխատանքը լինելու է հատվածական կտորների վրա։
«Եթե ուզենք բոլորը միանգամից անել, ապա հազարավոր մասնագետների կարիք կլինի։ Ալմա Աթայի վրա հղումը ենթադրում է, որ ամբողջ սահմանի մասին է խոսքը։ Բայց, այո, Ադրբեջանի դեպքում ոչնչի վրա չի կարելի վստահ լինել, եթե անգամ խաղաղության պայմանագիրը կնքենք, ապա Ադրբեջանը կարող է հաջորդ օրը հարձակվել մեզ վրա, քանի որ իր համար իր ստորագրած թղթերը ոչ մի արժեք չեն ներկայացնում։ Բայց սա այլ խնդիր է՝ ուժի խնդիր է, թե ով կարող է Ադրբեջանին պարտադրել իր պարտավորությունը կատարել»,- ասաց փորձագետը։
Հարցին, թե, այս փաստաթղթի համաձայն,  մենք ինչ ունենք զիջելու և ստանալու՝ նա պատասխանեց, որ մենք զիջելու ոչինչ չունենք։ «Ունենք ստանալու 245 քառակուսի կիլոմետր տարածք, որը Ադրբեջանը գրավել է 2021 թ-ից հետո։ Իսկ եթե վերադառնանք այն տարածքին, որով մտել ենք խորհրդային միություն՝ 1920-ական թթ-ին, ապա այդ տարիներից հետո մեր տարածքից  1920-30-ական թթ 1200 կմ տրվել է Ադրբեջանին։ Այսինքն, 1926թ-ի քարտեզներով ՀՀ տարածքը 30 հազար 900 քառակուսի կիլոմետր էր։ Եթե Ադրբեջանը սեղանին դրեց մեր համար անբարենպաստ քարտեզներ, ապա մենք էլ կարող ենք դրանք մեջտեղ բերել»։
Ինչ վերաբերում է անկլավներին, որոնց հարցը կարող է  սահմանազատման ընթացքում բարձրանալ՝ նա նշեց, որ խոսվում է երկու երկրների միջև պետական սահմանի սահմանազատման մասին, սա նշանակում է որ խոսքը այն ընդհանուր գծի մասին է, որ երկու երկրները ունեն։
«Այսինքն, անկլավների մասին խոսք չկա, քանի որ անկլավների էությունն ապօրինի է, դրանք տրվել են սովետական շտաբի կողմից՝ առանց ՀՀ-ին տեղեկացնելու»,- արձանագրեց Ռ. Գալչյանը։
Հարցին, թե որքանով հնարավոր կլինի սահմանազատումը հասցնել տրամաբանական ավարտին՝ նա նշեց, որ սահմանազտումը բավական երկար ժամանակ կպահանջի։ «Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչքան ճնշում կա նրանց վրա և որքանով կա պարտադրանք ավարտել գործընթացը։ Այդ ճնշումը արևմուտքից է»։
17:19 12/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Գալչյանի աշխատությունը ևս մեկ ուժեղ հակահարված է ադրբեջանական զեղծարարությանը
22:02 16/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ուժերը պետք է հեռանան 31 գյուղերի հողատարածքներից, հակառակ դեպքում չպետք է խաղաղության պայմանագիր կնքենք. Գալչյան
15:14 20/04/2024  |  ՔաղաքականՏավուշում առաջնորդվել են 1991 թ-ի քարտեզով. ըստ այդմ՝ Սյունքիում, Շորժայում, Վայոց ձորում Ադրբեջանը պիտի տարածքներ վերադարձնի. Ռուբեն Գալչյան
23:08 02/03/2024  |  ՔաղաքականԱլիեւը չի ընդունում 1991, 1995 թթ. քարտեզները, կարող ենք 1925-1926թթ․ քարտեզով նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ. Գալչյան (Տեսանյութ)

Нам уступать нечего, Азербайджан должен вернуть Армении 245 кв.км территории, которую оккупирует с 2021 года - картограф 09/04/2024 10:26 | Политика
Самым важным пунктом в работе комиссий Армении и Азербайджана по делимитации границы, пожалуй, является то, что Алма-Атинская декларация должна лечь в основу процесса делимитации границы. Об этом в беседе с "ФактИнфо" картограф Рубен Галчян.
"В регламенте указывается, что границы будут последними границами, проведенными по картам Генштаба СССР, которые применялись в 1991 году. Это проведенные в 1975-85 гг. границы, и они должны служить основой для комиссии по делимитации. Здесь нет одной карты, карты стали печатать с 1967 года и продолжали печатать до 1980 года. Это не одна или две карты, граница Армении насчитывает 300 карт", - отметил Галчян.
Специалист также указал на наличие проблем в этих картах, поскольку десятки километров автомагистрали Армении на ряде участков были границей.
"Специалисты должны найти решение. Этот вопрос должен быть поднят на уровне комиссий и решен. Речь идет об участке дороги Горис-Капан протяженностью 21 км. Зачастую на ряде участков именно автомагистраль и является границей", - отметил картограф.
В ответ на вопрос, не возникнет ли проблем в случае фрагментарной делимитации, картограф отметил, что делимитация должна проводиться по всей протяженности границы, но работа будет вестись по частям.
"Если мы захотим все сделать сразу, то для этого потребуются тысячи специалистов. Ссылка на Алма-Атинскую декларацию подразумевает, что речь идет о всей границе. Однако в случае с Азербайджаном ни в чем нельзя быть уверенным. Даже при заключении мирного договора Азербайджан может на следующий день напасть на нас, так как подписанные им бумажки не представляют для него никакой ценности. Но это другой вопрос. Тут вопрос в силе, в частности, кто сможет заставить Азербайджан выполнить свои обязательства", - сказал эксперт.
Картограф также отметил, что в соответствии с упомянутым документом, армянской стороне нечего уступать. «Мы должны получить территорию площадью 245 кв. км, которую Азербайджан оккупирует с 2021 года. Если же мы вернемся к территории, с которой мы вошли в состав Советского Союза, к 1920 гг., то с тех пор, в 1920-1930 гг., 1200 кв.км нашей территории были отданы Азербайджану, то есть по картам 1926 года территория Республики Армения составляла 30 тысяч 900 квадратных километров. Если Азербайджан выложит на стол неугодные для нас карты, то мы можем предъявить эти карты.
Что касается вопроса анклавов, который может быть затронут в ходе делимитации, то он указал, что говорится о делимитации госграницы между двумя странами, а это означает, что речь идет о той общей линии, которая есть у двух стран.
"То есть речь не идет об анклавах, поскольку природа анклавов незаконна. Они были переданы советским штабом без ведома РА", - констатировал Галчян.