Արցախի բռնազավթման և ամբողջական հայաթափման պայմաններում մենք շարունակում ենք նշել պատմական այս օրը, քանզի Արցախն անցյալ չէ, այն պատմական հայրենիք է. Կաթողիկոս 09/02/2024   10:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն ուղերձ է հեղել Արցախի Հանրապետության անկախության օրվա առիթով.
«Սեպտեմբերի 2-ը Արցախի անկախության օրն է:
Արցախի բռնազավթման և ամբողջական հայաթափման պայմաններում մենք շարունակում ենք նշել պատմական այս օրը, քանզի Արցախն անցյալ չէ, այն պատմական հայրենիք է, ուր արցախահայությունը հազարամյակներով ապրել ու արարել է, արյամբ ու քրտինքով պաշտպանել իր ինքնությունը, հայրերի ավանդներն ու սրբազան արժեքները, փայփայել լուսավոր գալիքի իր նվիրական երազները։
Մենք շարունակում ենք նշել Արցախի անկախության օրը նաև որպես արդար ընդվզում ընդդեմ մեր ժողովրդի հանդեպ իրագործված ցեղասպանության, բռնության ու ատելության: Բռնությունը չի կարող ջնջել մարդկային հիշողությունը և չի կարող խլացնել արդարության ձայնը: Մենք հավատում ենք, որ պատմական մեր հիշատակները և մեր նախնյաց սխրանքները զորացնելու են մեզ և մեր ժողովուրդը հավատով ու հույսով հաղթահարելու է պատերազմի աղետալի հետևանքները, հայրենասեր ու ազգանվեր ոգով հետամուտ է լինելու իր համազգային իղձերի ու տեսիլքների իրականացմանը:
Արցախի Անկախության օրվա հիշատակումը ևս մեկ պատգամ է մեր ժողովրդին և մարդասիրության բարձր արժեքների ջատագով միջազգային հանրությանը՝ գործուն ջանքեր ներդնելու հանուն արդարության ու ճշմարտության հաղթանակի, հանուն արցախահայության ոտնահարված իրավունքների պաշտպանության և Արցախի հայկական բազմադարյա հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության:
Նվիրական այս օրը մեր սրտաբուխ աղոթքը բարձրացնենք առ Աստված հանուն Արցախի ազատագրության ու պաշտպանության իրենց կյանքն ընծայած բոլոր քաջորդիների, ինչպես և Տիրոջ օգնականությունը հայցենք Արցախի պատանդառված ռազմաքաղաքական ղեկավարների և գերեվարված մեր բոլոր զավակների շուտափույթ ազատ արձակման համար:
Թող Երկնավոր Տերը միշտ առկայծ պահի մեր ժողովրդի զավակների հոգիներում սերն ու հավատարմությունը հանդեպ հայրենի երկիրը, խաղաղություն ու մխիթարություն սփռի հայրենական մեր կյանքում և դեպի լուսավոր ու հաղթական հանգրվաններ առաջնորդի համայն ազգիս: Ամեն»:
10:23 02/09/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆա, ով համարում է, որ հայկական Արցախի էջը փակված է՝ անտեսելով արցախահայության իրավունքն ու վերադարձի հնարավորությունը, անթաքույց սպասարկում է այդ անհեթեթ տեսակետն առաջ մղող թշնամու շահերը. Սարգսյան
08:23 29/08/2024  |  ՄամուլՀավաքը կկայանա «Հարսնաքարում»․ «Հրապարակ»
23:43 28/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՇրջանառության մեջ դրվեց «ղարաբաղյան կլան» ադրբեջանաթուրքական խոսույթը․ Շարմազանով
14:33 28/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀրապարակվել է «Արցախ/Լեռնային Ղարաբաղ․ էթնիկ զտման դեպքի ուսումնասիրություն» զեկույցը
23:08 27/08/2024  |  Միջազգային լրահոսՂարաբաղի իշխանություններ, արթնացեք քնից․ Լուիս Մորենո
08:12 27/08/2024  |  ՄամուլԱյլընտրանքը Դվի՞նն է. որտեղ կանցկացվի Արցախին նվիրված միջոցառումը․ «Հրապարակ»
18:17 26/08/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը սկսել է «Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանը յուրացնելու գործընթաց
23:53 22/08/2024  |  Սոցիալական ցանցերՊայքարը հանուն իմ ու իմ սերունդների Հայրենիքի համար է, այն կռիվ է հանուն կյանքի.Մետաքսե Հակոբյան

Гарегин II призвал международное сообщество к действенным усилиям для защиты попранных прав армян Арцаха 09/02/2024   11:04  |  Лента новостей
Католикос всех армян Гарегин Второй направил послание по случаю Дня независимости Республики Арцах.
"2 сентября – это День независимости Арцаха. В условиях оккупации и полной деарменизации Арцаха мы продолжаем отмечать этот исторический день, поскольку Арцах – это не прошлое, а наша историческая родина, где арцахские армяне жили и созидали тысячелетиями, кровью и потом защищали свою идентичность, традиции родины и сакральные ценности, лелеяли свои заветные мечты о светлом будущем", - говорится в послании Католикоса.
"Мы продолжаем отмечать День независимости Арцаха и как праведный протеста против совершенного против нашего народа геноцида, насилия и ненависти. Насилие не может стереть память и заглушить голос справедливости. Мы верим, что наша историческая память и подвиги наших предков укрепят нас, и наш народ с верой и надеждой преодолеет катастрофические последствия войны, и преисполненный патриотическим духом будет стремиться воплощать свои национальные мечты и замыслы", - отметил Гарегин Второй.
Как указал Католикос, упоминание о Дне независимости Арцаха – еще одно послание нашему народу и ратующему за высокие гуманитарные ценности международному сообществу с призывом приложить действенные усилия для торжества справедливости и правды, во имя защиты попранных прав арцахских армян и сохранения армянского многовекового духовно- культурного наследия Арцаха.
"В этот особенный день давайте вознесём молитву к Всевышнему за всех храбрецов, отдавших свою жизнь за освобождение и защиту Арцаха, а также попросим помощи Божией для скорейшего освобождения военных и политических лидеров Арцаха и всех пленных", - говорится в послании.