Մեր հավաքական սխալների ու բացթողումների հետևանքով Արցախն այսօր կորսված է. Վանեցյան 09/02/2024 12:29 | Մեկնաբանություն
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյան շնորհավորել է Արցախի Հանրապետության անկախության օրը.
«Սիրելի հայրենակիցներ, այսօր Արցախի Հանրապետության անկախության օրն է։ 33 տարի շարունակ տոնը նշել ենք Արցախում։ Այսօր՝ Արցախից դուրս։
Ավելի քան 30 տարի Արցախը եղել է մեր ժողովրդի միասնության, նվիրվածության, ի շահ հայրենիքի ու պետության գործելու կամքի գլխավոր արդյունքը։ Մեր հավաքական սխալների ու բացթողումների հետևանքով Արցախն այսօր կորսված է։ Ընտրությունը մեծ չէ, այն ակնհայտ է՝ կամ վերահաստատում ենք մեր միասնությունն ու մերժում պառակտիչներին, կամ շարունակում կտոր-կտոր կորցնել մեր հայրենիքը։ Կամ որոշում ենք նորից ուժեղ, հավաքական կամք ու արժանապատվություն ունեցող ժողովուրդ դառնալ, կամ շարունակում ապրել ատելության, անարգանքի ու խայտառակության մթնոլորտում։
Ինձ համար ընտրությունը մեկն է՝ վերականգնվել ու նորից լիաթոք շնչել ազատության օդը։
Արցախը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի անվտանգային համակարգի անքակտելի մասը։ Արցախը և՛ մեր առաջնագիծն էր, և՛ թիկունքը։ Ու քանի դեռ Արցախը հայաթափված է, չկա որևէ երաշխիք, որ Հայաստանը մնալու է հայկական։
Արցախի էջը փակված չէ։ Քաղաքական գործընթացները շարունակվում են։ Եվ շատ կարևոր է, որպեսզի մենք կրկին վերածվենք քաղաքական օրակարգեր թելադրող սուբյեկտի։ Բոլոր խնդիրները պետք է դասակարգվեն և հերթով լուծվեն։ Մենք չենք կարող մոռացության մատնել Արցախի պետականության սիմվոլ հանդիսացող գործիչների գերությունն Ադրբեջանում։ Մենք չենք կարող հանդուրժել արցախահայության իրավունքների՝ առաջին հերթին սեփական հայրենիքում անվտանգ ապրելու իրավունքի անտեսումը։ Մենք չենք կարող հանդուրժել մեր ժողովրդի արժանապատվության շարունակական ոտնահարումը։ Եվ չենք հանդուրժելու։
Սեպտեմբերի 2-ը մեզ համար հենց այդ խորհուրդն ունի՝ չհանդուրժել, պայքարել, լինել ուժեղ, ազատ ու անկախ։ Սրանք են այն արժեքները, որոնց համար հազարավոր հայորդիներ իրենց կյանքն են զոհել։ Սրանք են այն արժեքները, որոնք իմաստավորում են մեր կյանքը։
Արցախը եղել և մնացել է մեր սրտերի անբաժան մասը, և մենք երբեք չենք հրաժարվի մեր մեծ երազանքից՝ վերադարձնելու այն։ Մեր ապագան կառուցվում է մեր միասնական ջանքերի և անխոնջ հավատքի վրա, ու մենք պարտավոր ենք շարունակել մեր պայքարը՝ պաշտպանելու մեր հայրենիքի յուրաքանչյուր քարը։
Այսօր, ավելի քան երբևէ, պետք է մեր ուժերը համախմբենք, հիշենք մեր անցյալը և հավատով լցվենք մեր ապագայի նկատմամբ։ Համոզված եմ, որ մի օր կվերադարձնենք մեր կորցրած հայրենիքը:

Артур Ванецян назвал причину потери Арцаха 09/02/2024   15:41  |  Комментарий
Председатель партии Отечество», бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян направил послание по случаю Дня независимости Арцах. В послании говорится:
"Дорогие соотечественники, сегодня – День независимости Республики Арцах. На протяжении 33 лет мы отмечали этот праздник в Арцахе, сегодня – за пределами Арцаха.
На протяжении более 30 лет Арцах являлся главным результатом единства, самоотверженности, воли нашего народа действовать на благо Родины и государства. Из-за наших коллективных ошибок и упущений сегодня Арцах утерян. Выбор невелик, он очевиден: либо мы подтверждаем свое единство и отвергаем тех, кто вносит раскол, либо продолжаем по частям терять Родину. Либо мы принимаем решение снова стать сильной нацией, обладающей коллективной волей и достоинством, либо продолжаем жить в атмосфере ненависти, бесчестия и позора.
У меня один единственный выбор: восстановиться и снова полной грудью вдохнуть воздух свободы.
Арцах был и остается неотъемлемой частью системы безопасности Армении. Арцах был и нашей передовой, и нашим тылом. И пока Арцах деарменизирован, нет никакой гарантии, что Армения останется армянской.
Страница Арцаха не закрыта. Политические процессы продолжаются. И очень важно, чтобы мы вновь стали субъектом, диктующим политическую повестку дня. Все проблемы следует классифицировать и по очереди решать. Мы не можем предавать забвению удерживание в азербайджанском плену деятелей, являющихся символами государственности Арцаха. Мы не можем мириться с игнорированием прав арцахских армян, прежде всего, права жить в безопасности на своей Родине. Мы не можем мириться с постоянным попранием достоинства нашего народа. И мы этого не потерпим.
2 сентября заключает в себе именно такой завет для нас: не мириться, бороться, быть сильными, свободными и независимыми. Это те ценности, во имя которых тысячи армян пожертвовали своей жизнью. Это те ценности, которые придают смысл нашей жизни.
Арцах был и остается неотъемлемой частью нашей души, и мы никогда не откажемся от нашей большой мечты – вернуть его. Наше будущее строится нашими совместными усилиями и на непреклонной вере, и мы обязаны продолжать вести борьбу, чтобы защитить каждый камень нашей Родины.
Сегодня как никогда мы должны объединить наши силы, помнить о нашем прошлом и преисполниться верой в наше будущее. Я убежден, что однажды мы вернем утерянную Родину. С праздником, Арцах!"
15:19 02/09/2024  |  Лента новостейРоберт Кочарян: поздравляю с Днём независимости Республики Арцах
11:50 02/09/2024  |  Лента новостей"Я твой Арцах, ты моя Армения": Рубен Мхитарян написал свою самую важную песню