Արցախցիները պատրաստ են վերադառնալ հայրենիք, բայց դա պիտի լինի արժանապատիվ, միջազգային երաշխիքներով. Շահրամանյան 09/02/2024 10:41 | ԼՐԱՀՈՍ
33 տարի առաջ այս օրը ընդունվեց որոշում, որը դրեց Արցախի Հանրապետության հիմքը։ Այս մասին Եռաբլրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը։
«Ցավոք, այսօր Արցախը կորցրել ենք։ Այս օրը մենք նշում էինք որպես տոն, բայց այսօր սա վշտի օր է»,- նշել է Արցախի նախագահը։
Անդրադառնալով արցախցիների վերադարձի հնարավորությանը՝ նա նշեց, որ իրենք մեծ հույսեր են փայփայում, որ իրենց կհաջողվի վերադառնալ իրենց հայրենիքը։ «Հարցը, թե ինչ կարգավիճակով եւ ինչպես վերադարձնել Արցախը, մշտապես մեր օրակարգում է։ Այս հարցի լուծման համար Արցախի խորհրդարանը ստեղծել է կոմիտե, որը ղեկավարում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը։ Մենք պարբերաբար հանդիպում եւ քննարկում ենք հնարավոր վերադարձի հարցերը։ Տարբերակները եւ առաջարկները տարբեր են։ Արցախցիները շատ են ցանկանում վերադառնալ Արցախ եւ ապրել իրենց հայրենիքում, հայկական Արցախում։
Մենք պետք է պատրաստ լինենք։ Մեր վերադարձը հնարավոր կլինի միջազգային երաշխիքների դեպքում, արժանապատիվ, արդարացի պայմաններով, եւ որ գլխավորն է՝ մենք պետք է մեզ անվտանգության մեջ զգանք։ Եթե այս չափորոշիչներն ապահովվեն, մենք պատրաստ ենք բանակցություններ վարել այս հարցի արագ լուծման համար»,- նշել է Շահրամանյանը։
Հարցին, թե արդյոք հանդիպել են Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ նա պատասխանեց, որ ոչ չի հանդիպել, անգամ չի փորձել հանդիպել նրա հետ։
«Դա պետք է բնական երեւույթ լիներ, որպեսզի այդ հանդիպումը կայանա։ Բայց մենք մինչ այժմ չենք հանդիպել, որևէ հարց չենք քննարկել»,- ասաց նա։

Шахраманян назвал условия, при которых станет возможным возвращение арцахцев на родину 09/02/2024 11:29 | Лента новостей
33 года назад в этот день было принято решение, положившее начало обретению Республики Арцах. Об этом заявил президент Арцаха Самвел Шахраманян в беседе с журналистами в воинском пантеоне "Ераблур".
"К сожалению, сегодня мы потеряли Арцах. Этот день мы отмечали как праздник, но сегодня он стал днем скорби", - заявил он.
Коснувшись возможности возвращения арцахцев, Шахраманян отметил, что они лелеют большие надежды, что им удастся вернуться на родину.
"Вопрос, - в каком статусе и каким образом вернуть Арцах - всегда у нас на повестке дня. Для решения этого вопроса парламент Арцаха создал комитет, которым руководит бывший глава МИД Армении Вардан Осканян. Мы регулярно встречаемся и обсуждаем вопросы возможного возвращения, есть разные варианты и предложения. Арцахцы очень хотят вернуться в Арцах и жить на своей родине, в армянском Арцахе. Мы должны быть готовы. Наше возвращение станет возможным в случае международных гарантий, при достойных и справедливых условиях, и самое главное – мы должны чувствовать себя в безопасности. Если эти стандарты будут обеспечены, то мы готовы вести переговоры для скорейшего решения вопроса", - отметил Шахраманян.
На вопрос о том, встречался ли он с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, Шахраманян ответил отрицательно, указав, что даже не пытался с ним встретиться.