Երկրաշարժի հետեւանքով ամենաշատը տուժել է Երանոս համայնքը. 56 տների, դպրոցի պատերին ճաքեր են առաջացել (տեսանյութ) 08/14/2024 14:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 12-ին Գեղարքունիքի մարզում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով ամենաշատը տուժել է Երանոս համայնքը։ ՆԳՆ փրկարար ծառայության ճգնաժամային կառավարման կենտրոնը ստացել է 120 զանգ՝ Գեղարքունիքի մարզում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետցնցումների և վնասների հետ կապված։ Այսօր հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրեց ՆԳՆ մամլո խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ երկրաշարժից հետո Մարտունի խոշորացված համայնքի ղեկավարի կողմից ստեղծված համատեղ հանձնաժողովը կազմել է շուրջ 82 շենք- շինությունների վերաբերյալ արձանագրություններ, որոնց թվում կան եւ բնակելի տներ, եւ կից շինություններ։
Երանոս բնակավայրում 56 տների պատերին արձանագրվել են տարբեր չափերի ճաքեր, 4 անասնագոմերի հողաշեն պատերից պոկվել և ընկել են քարեր, վնասված շինությունների թվում է նաեւ Երանոսի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցը, մանկապարտեզը, Ծովասար բնակավայրում 2 տան պատերին առկա են եղել ճաքեր, Ծակքար բնակավայրում վնասվել են միջնակարգ դպրոցը, Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին և մշակույթի տունը, առկա են նաև ճաքեր, - ասաց Սարգսյանն ու հավելեց, որ այս պահի դրությամբ ուսումնասիրությունները շարունակվում են , վերջնական պատկերը լինելուց հետո կրկին կներկայացնեն։

Десятки зданий повреждены в результате недавнего землетрясения в Гегаркуникской области Армении(ВИДЕО) 08/15/2024 00:16 | Чрезвычайное просшествие
В результате землетрясения, произошедшего 12 августа в Гегаркуникской области Армении, наиболее всего пострадала община Еранос.
Центр управления в кризисных ситуациях МВД Армении получил 120 звонков по поводу афтершоков и вызванных землетрясением повреждений, сообщил на пресс-конференции в среду пресс-секретарь МВД РА Нарек Саркисян.
По его данным, после землетрясения главой укрупненной общины Мартуни была создана совместная комиссия, которая составила протоколы относительно 82 зданий и строений, среди которых числятся также жилые дома и прилегающие к ним постройки.
На стенах 56 домов в Ераносе образовались трещины различных размеров, повреждены 4 хлева, со стен оторвались камни. Пострадала также средняя школа №1 в Ераносе, детский сад. На стенах в двух домах в Цовасаре образовались трещины. "В Цагкаре повреждены здание средней школы, церковь "Сурб Аствацацин", Дом культуры", - сообщил Саркисян.
Напомним, землетрясение 4,2 произошло в 9 км к северо-западу от города Мартуни в ночь на 12 августа. Сила подземного толчка в эпицентре составила 5-6 баллов.
Землетрясение ощущалось в Гегаркуникской области силой 5 баллов, в Котайкской области – 4 балла, в Ереване – 2-3 балла.