Գյումրու «Երեխաների տուն» ՊՈԱԿ-ում 2-ամյա երեխայի մահվան դեպքով փորձաքննություն է նշանակվել․ նախնական տվյալներով առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցած երեխա է․ ՔԿ 08/09/2024 12:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Գյումրու «Երեխաների տուն» ՊՈԱԿ-ում երկու տարեկան երեխայի հանկարծամահության դեպքով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին (սպանության) մասի հատկանիշներով։ Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ նախնական տվյալներով առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցած երեխա է։ «Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն մահվան պատճառները պարզելու նպատակով։ Առգրավվել են երեխային վերաբերող բժշկական փաստաթղթերը։ Հարցաքննվել են ինչպես ծնողները, այնպես էլ նշված հաստատության աշխատակիցները։ Նախաքննությունը շարունակվում է։»,- նշեց Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել օգոստոսի 2-ին՝ Շիրակի մարզում։ ժամը 19:10-ի սահմաններում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Թամանյան փողոցում գործող «Երեխաների տուն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունում երեխա է մահացել։

Уголовное производство начато по факту смерти 2-летнего мальчика в "Доме ребенка" в Гюмри, назначена экспертиза 08/09/2024 13:02 | Лента новостей
По факту скоропостижной смерти двухлетнего ребенка в ГНКО «Дом ребенка» в Гюмри инициировано уголовное производство по признакам части 1 статьи 155(убийство) УК РА.
Как сообщил в беседе с "ФактИнфо" пресс-секретарь Следственного комитета РА Гор Абрамян, по предварительным данным, у ребенка были серьезные проблемы со здоровьем.
"Назначена судмедэкспертиза для выяснения причин смерти. Изъята документация, касающаяся ребенка. Допрошены как родители, так и сотрудники упомянутого учреждения. Предварительное расследование продолжается", - заявил Абрамян.
Напомним, трагический случай произошел в Ширакской области Армении 2 августа.
В этот день около 19:10 в областной отдел полиции поступила оперативная информация о том, что в ГНКО "Дом ребенка", расположенном на улице Таманяна в Гюмри, скончался ребенок.
Полицейские и следователи на месте выяснили, что скончался 2-летний мальчик, проживавший в этом центре.