Քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանի գործով Վերաքննիչ դատարանը որոշեց առաջին ատյանի դատավճիռը թողնել անփոփոխ. Մելիքյան 08/02/2024 13:21 | Քրեական խրոնիկոն
Քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանի գործով պաշտպանության ու մեղադրանքի կողմերի բերած բողոքների քննության արդյունքում Վերաքննիչ դատարանը որոշեց առաջին ատյանի դատավճիռը թողնել անփոփոխ։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Հիշեցնեմ, որ Մալյանը ապօրինի դատապարտվել էր մեկ տարվա ազատազրկման՝ իշխող ՔՊ կուսակցության նկատմամբ ատելության քարոզի մեղադրանքով: Մալյանը բանտում է արդեն շուրջ 11 ամիս։ Նա հրաժարվել է մեղքն ընդունել և բանտից ևս բոլոր հասու եղանակներով հանրության աչքի առջև կռիվ է տալիս այս իշխանությունների դեմ:
Հիշեցնեմ նաև, որ պաշտպանության կողմը պնդում է, որ Մալյանի արարքում հանցակազմ չկա, իսկ դատախազությունը պնդում է, որ նրա ազատազրկումը պետք է տևի 3 տարի 3 ամիս։
Վերաքննիչի որոշումը մենք բողոքարկելու ենք Վճռաբեկ։ Անկախ բողոքարկման արդյունքից՝ Նարեկ Մալյանն ազատ է արձակվելու 2024թ. սեպտեմբերի 20-ին»,-գրել է փաստաբանը։

Апелляционный суд Армении оставил без изменений приговор Нареку Маляну 08/02/2024 13:37 | Судебный репортаж
Апелляционный суд оставил без изменений приговор лидеры движения "Вето" Наркеу Маляну.
"Апелляционный суд по итогам рассмотрения жалоб защиты и обвинения по делу политзаключенного Нарека Маляна постановил оставить без изменений приговор, вынесенный судом первой инстанции. Напомню, Малян был незаконно приговорен к одному году лишения свободы по обвинению в пропаганде ненависти к правящей ГД», - написал адвокат Рубен Меликян на своей странице в Facebook.
Он напомнил, что Малян находится в тюрьме уже 11 месяцев, он отказывать признавать вину и из тюрьмы всеми доступными средствами на глазах общественности сражается с действующей властью.
Он также напомнил, что защита настаивает на отсутствии в действиях Маляна состава преступления, а прокуратура утверждает, что его заключение должно длиться 3 года и 3 месяца.
Адвокат заявил о намерении обжаловать решение Апелляционного суда в кассационном порядке. По его словам, независимо от результатов обжалования, Нарек Малян выйдет на свободу 20 сентября 2024 года.