Էրդողանը փոշիացնում է Բաքվի քարոզչական միֆ՝ խոսելով Ղարաբաղ իր ներխուժման մասին. եթե Բաքվից չարձագանքեին՝ կընդունեին, որ Ադրբեջանն իրենից ոչինչ չի ներկայացնում. Ադիբեկյան 07/30/2024   18:46  |  Քաղաքական
Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանը նման ջղաձգումներով է ընդունում Թուրքիայի՝ Արցախում 44-օրյա պատերազմի մասնակցության մասին հայտարարություններին։ Այս մասին «Փաստինֆոյի» հետ զրույցում ասաց ադրբեջանագետ Արմինե Ադիբեկյանը։
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ Թուրքիայի նախագահը սպառնացել էր Իսրայելին՝ մատնանշելով Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիան։ «Ինչպես մենք մտանք Ղարաբաղ և Լիբիա, նույնը կանենք Իսրայելի հետ», - հայտարարել էր Էրդողանը, ինչին շատ ջղաձիգ էին արձագանքել Բաքվից՝ մեղադրելով ընդհուպ սուտ խոսելու մեջ։
Տիկին Ադիբեկյանը հիշեցրեց, որ պատերազմից գրեթե անմիջապես հետո՝ կարճ ժամանակ անց, Ադրբեջանը պաշտոնապես պարգևատրեց թուրք զինծառայողներին, որոնք մասնակցել էին Արցախյան պատերազմին՝ դրանով փաստելով այն, որ Թուրքիան իր անմիջական մասնակցությունն է ունեցել ռազմական գործողություններին։
«Հետո, երբ հայկական կողմն այդ հարցը բարձրացրեց՝ Ադրբեջանում փորձեցին շտկել և լռեցին դրա մասին, որովհետև իրենց պետք էր սեփական ուժն ու հզորությունը ցույց տալ։ Բանն այն է, որ խոսակցությունը միշտ այնպես էր, որ Ադրբեջանը մենակ ոչինչ չի կարող անել Հայաստանի դեմ և միայն Թուրքիայի մասնակցությունը նպաստեց նրան, որ Ադրբեջանին հաջողվեց հաղթանակի հասնել։
Հիմա ընդունելով այդ փաստը՝ Բաքվում կընդունեն, որ Ադրբեջանն իրենից ոչինչ չի ներկայացնում»,- նկատեց փորձագետը։
Ա. Ադիբեկյանի խոսքերով՝ Ադրբեջանում քարոզչական դաշտում այս թեզը՝ «մեր զորքը, մեր զենքը, մեր հզորությունը և այլն» այնքան է շրջանառվել, որ իրենք էլ են սկսել հավատալ այդ միֆին ու առասպելին։
«Հիմա, երբ Թուրքիան, մոռանալով պայմանավորվածությունները, որ ձեռք են բերվել առ այն, որ սա Ադրբեջանի և անձամբ Ալիևի հաղթանակն է, խոսում է Ղարաբաղ իր ներխուժման մասին, փոշիացնում է այդ առասպելը, որովհետև իրոք, այդ հաղթանակը հնարավոր է դարձել միայն Թուրքիայի շնորհիվ, և, իհարկե, Ալիևին դուր չի գալիս այս հայտարարոթյունը։ Բնական է, որ նման հայտարարությունները ջղաձգումներ պետք է առաջացնեն Բաքվում»։
Ադրբեջանագետը կարծում է, որ հրապարակային Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև այս թեմայի շուրջ զրույցներ այլևս չեն լինի, եթե անգամ լինեն քննարկումներ, ապա դա կլինի կուլիսների հետևում և միայն դրա հետևանքները կտեսնենք՝ քարոզչական դաշտում։ «Հավանականությունը շատ քիչ է, որ Էրդողանը կհակադարձի այս թեմայով Ադրբեջանին։ Մենք կտեսնենք միայն հետևանքը՝ այն է, այդ թեմայի շուրջ այլևս խոսակցություն չի լինի, Էրդողանը պարզապես կանտեսի այդ հայտարարությունը»։
20:31 01/05/2024  |  ՀարցազրույցՓաշինյանն ապամոնտաժում է Հայաստանը՝ հօգուտ Ադրբեջանի. Արմինե Ադիբեկյան
14:53 01/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱկանազերծվում է Գեղարքունիքի մարզը. Ճամբարակից և Ջիլից մեր զորքերը հանվում են. Ադիբեկյան
19:59 17/04/2024  |  ՔաղաքականՈւշադրություն. Իշխանությունները պրովակատորներ են ուղարկում ընդդիմության մոտ՝ վտանգավոր առաջարկներով․ Ադիբեկյան (տեսանյութ)

Эрдоган своим заявлением о вторжении Турции в Карабах разнес в пух и прах пропагандистский миф Баку - эксперт 07/31/2024   10:00  |  Политика
Это уже не первый случай, когда у Азербайджана случаются подобного рода конвульсии на фоне заявлений Турции о своем участии в 44-дневной войне в Арцахе, напомнила в беседе с "ФактИнфо" азербайджановед Армине Адибекян.
Ранее Эрдоган пригрозил Израилю, упомянув о развязанной агрессии против Арцаха."Точно так же, как мы вошли в Карабах, вошли в Ливию, мы сделаем с ними [Израилем] то же самое", - заявил Эрдоган. На его слова судорожно отреагировали в Баку, обвинив турецкого президента во лжи.
Адибекян также напомнила, что сразу же после войны Азербайджан официально наградил турецких военных, задействованных в войне против Арцаха, подтвердив тем самым непосредственное участие Турции в военных действиях.
"Затем, когда армянская сторона подняла этот вопрос, в Азербайджане попытались выправить ситуацию и стали об этом умалчивать, поскольку им надо было продемонстрировать свою собственную силу и мощь. Дело в том, что всегда бытовало мнение о том, что Азербайджан в одиночку ничего не сможет предпринять против Армении и только благодаря участию Турции Азербайджану удалось добиться победы. Признав этот факт, Баку признает, что Азербайджан из себя ничего не представляет", - отметила эксперт.
По словам Адибекян, пропагандистский тезис "наше войско, наше оружие, наша мощь и т.д." в Баку раздувался так усердно, что и они сами стали верить в этот миф и эту легенду.
"Когда же Турция, забыв о договоренностях, согласно которым это якобы победа Азербайджана и лично Алиева, говорит о вторжении в Карабах, то этот миф развеивается, так как в действительности эта победа стала возможной лишь благодаря Турции. Естественно, Алиеву пришлось не по душе это заявление. Естественно, подобные высказывания должны вызвать конвульсии в Баку", - указала она.
Эксперт считает, что публичных дискуссий на эту тему между Турцией и Азербайджаном больше не будет. Если же они будут, то это произойдет за кулисами, последствия которых будут заметны лишь в пропагандистском поле, отметила она.
15:58 29/07/2024  |  Международные новостиВ Минобороны Азербайджана обвинили Эрдогана во лжи
14:57 29/07/2024  |  Международные новости"Этот парень совсем спятил": В Нидерландах призвали выгнать Турцию из НАТО из-за слов Эрдогана
09:26 29/07/2024  |  Международные новостиВ Израиле пригрозили Эрдогану повторением участи Саддама Хусейна
09:14 29/07/2024  |  Международные новостиЭрдоган грозит Израилю вводом войск, как "в Карабах и Ливию"