ՌԴ սահմանապահները հեռանում են «Զվարթնոցից». արձանագրությունը ստորագրվեց 07/31/2024 17:14 | Քաղաքական
Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները հայկական կողմի պահպանությանը հանձնեցին «Զվարթնոց» օդային անցակետի պետական սահմանը։ Այս մասին գրում է «Sputnik Արմենիա»-ն։
Արձանագրությունը ստորագրեցին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի հրամանատար Էդգար Հունանյանը և Հայաստանում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ռոման Գոլուբիցկին:
Երևանի «Զվարթնոց» օդային անցակետում հանձնման պաշտոնական արարողությանը մասնակցեցին նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ վարչության և Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի ղեկավարությունն ու անձնակազմը:
Հայկական կողմը նշել է, որ ՌԴ գործընկերներն անգնահատելի օգնություն են ցուցաբերել, այդ թվում՝ ՌԴ և ՀՀ ուսումնական կառույցներում հայկական կադրերի և մասնագետների պատրաստման գործում:
«Հայկական կողմը շնորհակալություն է հայտնում ռուսական կողմին «Զվարթնոց» օդային անցակետում սահմանային վերահսկողության ապահովման ուղղությամբ համատեղ շարունակական ծառայության համար և արձանագրում, որ ռուսական կողմի նկատմամբ հավակնություններ չունի»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսական կողմը հայտարարել է, որ Հայաստանում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ վարչությունը պաշտոնապես դադարեցնում է «Զվարթնոց» օդային անցակետում ՀՀ պետական սահմանի պահպանության ապահովման գործառույթը: Դրա հիմքը հայկական կողմի` 2024թ. մարտի 1-ի թիվ 5/894 կ դիմումն է՝ «Զվարթնոց» օդային անցակետի սահմանային հսկողությունը 2024թ․ օգոստոսի 1-ից ամբողջությամբ հայկական կողմի վերահսկողությանն անցնելու մասին։

Российские пограничники покидают аэропорт "Звартноц" - подписан протокол 07/31/2024   17:21  |  Политика
Представители Погранслужбы ФСБ России спустя десятилетия передали армянской стороне функции по охране государственной границы в пункте пропуска "Звартноц", пишет Sputnik Армения.
Протокол подписали командующий пограничными войсками Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Эдгар Унанян и начальник Пограничного управления ФСБ России в Армении генерал-лейтенант Роман Голубицкий.
В официальной церемонии в Ереване приняли участие руководство и личный состав Пограничного управления ФСБ России в Армении и Пограничных войск СНБ Армении, сообщает агентство.
Армянская сторона в свою очередь отметила, что российские коллеги оказали неоценимую помощь в подготовке национальных кадров и специалистов в учебных организациях РФ и Армении.
"Армянская сторона благодарит российскую за продолжительную совместную службу по обеспечению пограничного контроля в воздушном пункте пропуска "Звартноц" и констатирует, что претензий к российской стороне не имеет", — говорится в сообщении.
Российская сторона заявила, что пограничное управление ФСБ России в Армении официально прекращает функцию по обеспечению охраны государственной границы РА в воздушном пункте пропуска "Звартноц". Основанием послужило обращение армянской стороны от 1 марта 2024 г. № 5/894 с о полном переходе пограничного контроля воздушном пункте пропуска "Звартноц" в их ведение с 01.08.22024 г., передает агентство.