Միշելը նամակ է ուղարկել Բաքվին եւ Երեւանին՝ կոչ անելով վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ. Politico 07/31/2024   14:20  |  Քաղաքական
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը վերսկսում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելունն ուղղված ջանքերը, քանի որ տարածաշրջանում լարվածությունը մեծանում է, այս մասին ասվում է Politico-ում հրապարակված հոդվածում:
Նշվում է, որ երկու բարձրաստիճան դիվանագետներ հաստատել են, որ այս ամսվա սկզբին՝ Մեծ Բրիտանիայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում, Միշելը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ։
«Բացի այդ, Միշելը նաև նամակ է գրել երկու կողմերին՝ կոչ անելով վերադառնալ բանակցությունների սեղանի շուրջ և «ավարտել խաղաղության համաձայնագիրը»՝ առաջընթաց գրանցելու չլուծված հարցերի շուրջ, ինչպիսին է սահմանների սահմանազատումը»,- գրել է պարբերականը:
Politico-ն գրում է, որ Բրյուսելում հիասթափությունն աճում է, որ այդքան երկար սպասված համաձայնությունն այդպես էլ իրականություն չդարձավ. hակառակ Միշելի հետ հանդիպումներին` Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը միմյանց հետ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու հնարավորություն չգտան։
Միշելին մոտ կանգնած ԵՄ բարձրաստիճան դիվանագետը ասել է, որ «վերջիվերջո, երկու կողմերն էլ պետք է դադարեն խաղեր խաղալ և կնքեն համաձայնագիրը, քանի որ նախագահ Միշելը հնարավոր ամեն ինչ արել է ԵՄ-ի ուժերի սահմաններում խաղաղության համաձայնագրի հասնելու համար»։
15:19 29/04/2024  |  ՔաղաքականՀայ-ադրբեջանական բանակցություններում Ղազախստանի միջնորդության մասին խոսք չկա. երկրի ԱԳՆ
17:54 25/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԱլիևը Միշելին հրավիրել է Բաքու
14:24 29/03/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանն ու Ադրբեջանը ավելի քան երբևէ մոտ են խաղաղությանը՝ հայտնում են Բաքվից
11:32 19/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Եթե խաղաղություն ենք ուզում, պետք է պատրաստվենք պատերազմի»․ Շառլ Միշելի հոդվածը

Мишель призвал Ереван и Баку вернуться за стол переговоров и "завершить мирное соглашение" - Politico 07/31/2024   14:46  |  Политика
Председатель Европейского совета Шарль Мишель возобновляет усилия по установлению мира между Арменией и Азербайджаном, поскольку в регионе растет напряженность, говорится в публикации издания Politico.
Отмечается, что два высокопоставленных дипломата подтвердили, что Мишель провел двусторонние встречи с лидерами Армении и Азербайджана на полях саммита Европейского политического сообщества в Великобритании 18 июля.
"Помимо этого, Мишель также направил письма обеим сторонам, призвав их вернуться за стол переговоров и "завершить мирное соглашение", добиваясь прогресса по таким нерешенным вопросам, как делимитация границ", - пишет издание.
Politico пишет, что в Брюсселе растет разочарование по поводу того долгожданное соглашение так и не стало реальностью. Несмотря на встречи с Мишелем, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев не смогли найти возможности сесть за стол переговоров, при этом обе стороны обвиняют друг друга в нагнетании противоречий, отмечает издание.
"В конечном итоге обе стороны должны прекратить играть в игры и заключить соглашение, поскольку председатель ЕС Мишель сделал все возможное для достижения мирного соглашения", — заявил высокопоставленный дипломат ЕС, близкий к Мишелю.