Գյումրի-Վանաձոր ճանապարհին վթարի հետևանքով ընտանիքի երեք անդամների կյանք խլած «BMW»-ի վարորդի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում 07/31/2024 10:38 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության Ախուրյանի քննչական բաժնում շարունակվում է 2024 թվականի հուլիսի 26-ին Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքի Ջաջուռ բնակավայրի վարչական տարածքում երեք մարդու կյանք խլած ավտոպատահարի դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը: Այս մասին հայտնում են Քննչական կոմիտեից։
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ նշված օրը՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում, Գյումրի-Վանաձոր ավտոճանապարհի 15կմ. հատվածում՝ Շիրակի մարզի Ախուրյան համայնքի Ջաջուռ բնակավայրի վարչական տարածքում, իրար էին բախվել «BMW X3 3.01» մակնիշի և «HONDA FTT 1.3» մակնիշի ավտոմեքենաները, ինչի հետևանքով «HONDA FTT 1.3» մեքենայի վարորդը և վերջինիս կինը տեղում մահացել էին, իսկ նրանց 7-ամյա որդին, ստացած մարմնական վնասվածքներով, տեղափոխվել էր բժշկական կենտրոն, որտեղ, գիտակցության չգալով, ևս մահացել էր:
«BMW X3 3.01» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը դեպքի վայրից դիմել էր փախուստի:
Վարույթի շրջանակներում ձեռնարկված ապացուցողական գործողությունների արդյունքում պարզվել են պատահարի մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում՝ «BMW X3 3.01»-ի վարորդի ինքնությունը:
Մասնավորապես՝ քննությամբ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ «BMW X3 3.01» մակնիշի վարորդը, նշված ճանապարհահատվածով վարելով ավտոմեքենան, տեխնիկական տեսանկյունից թույլ է տվել ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտում, ինչպես նաև՝ «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի պահանջներին հակասող գործողություններ:
Մասնավորապես՝ չպահպանելով ճանապարհային երթևեկության կանոնները, հոծ գծի առկայության պայմաններում, չի իրականացրել իր կողմից վարած տրանսպորտային միջոցի աջակողմյան երթևեկություն և հատելով հոծ գիծը՝ դուրս է եկել հանդիպակաց երթևեկության ուղեմաս, ինչի հետևանքով բախվել է դիմացից եկող «HONDA FTT 1.3» մակնիշի ավտոմեքենային՝ պատճառ դառնալով երեք մարդու մահվան:
Նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ստացվել, որ «BMW X3 3.01»-ի վարորդը հատել է ՀՀ սահմանը:
Ձեռք բերված բավարար փաստերի հիման վրա վերջինիս նկատմամբ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 342-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել:
Որոշում է կայացվել` նրան ձերբակալելու վերաբերյալ, որը հանձնարարվել է Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը: Նաև միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանքը` որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է և նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Նախաքննությունը շարունակվում է, պարզվում են նաև «BMW X3 3.01» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդի՝ դեպքի վայրը լքելու հանգամանքները:
Ոստիկանությունից նաև առանձին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ վթարված «BMW X3 3.01» ավտոմեքենայի ուղևորի հատվածում հայտնաբերվել է «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցին նմանվող նյութ, որը, նախնական տվյալներով, պատկանել է դեպքի պահին ուղևոր հանդիսացող անձին։ Այս փաստի առթիվ նախաձեռնվել է առանձին քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 396-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով։ Հայտնաբերված նյութի բնույթը և քաշը պարզելու նպատակով նշանակվել է համապատասխան փորձաքննություն»։

Водитель BMW, сбежавший с места ДТП с тремя погибшими на трассе Ванадзор-Гюмри, объявлен в розыск 07/31/2024   11:11  |  Криминальная хроника
Водитель BMW, скрывшийся с места ДТП на трассе Ванадзор-Гюмри, в котором погибла супружеская пара с ребенком, объявлен в розыск. Об этом сообщает Следственный комитет Армении.
Ранее в ведомстве сообщили, что 26 июля 2024 года около 01:30 на 15-м километре трассы Гюмри-Ванадзор, на административной территории населенного пункта Джаджур, столкнулись автомобили  «BMW X3 3.01» и HONDA FTT 1.3». В результате ДТП водитель «HONDA FTT 1.3» и его жена погибли на месте. А их 7-летний сын с травмами был доставлен в медцентр Гюмри, где скончался, не приходя в сознание.
Водитель BMW скрылся с места ДТП. Следствие установило ряд обстоятельств аварии, а также личность водителя BMW. Следствием получены данные о том, что водитель BMW допустил нарушение правил дорожного движения.
В частности, не соблюдая правила ПДД, он пересек сплошную линию и выехал на встречную полосу, вследствие чего врезался в автомобиль марки «HONDA FTT 1.3», став причиной гибели трех человек.
В ходе предварительного расследования получены данные о том, что водитель BMW пересек границу Армении.
На основании полученных фактов в его отношении инициировано уголовное преследование по ч.3 ст. 342 УК РА, принято решение о его задержании.
В суд также подано ходатайство об избрании ему меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. Он объявлен в розыск, Следствие продолжается, выясняются обстоятельства побега водителя с места происшествия.
Из полиции также поступило сообщение о том, что на пассажирском месте автомобиля марки «BMW X3 3.01» обнаружено вещество, похожее на марихуану.
По предварительным данным, оно принадлежало пассажиру. По этой части также инициировано отдельное производство по ч.1 ст. 396 УК РА. Обнаруженное вещество направлено на экспертизу.
14:44 26/07/2024  |  Чрезвычайное просшествиеВ ночном ДТП в Армении погибла молодая семейная пара из Гюмри и их 8-летний сын