Կայացել է Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների 5-րդ հանդիպումը. ԱԳՆ-ն հայտնում է՝ ինչ է քննարկվել 07/30/2024   15:00  |  Քաղաքական
Հայաստանի և Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան Սերդար Քըլըչը հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել երկու երկրների սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում՝ հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Նրանք վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Բացի այդ, նրանք պայմանավորվել են տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաև փոխադարձաբար դյուրացնել վիզայի ընթացակարգերը դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագրեր ունեցողների համար։
Վերջում նրանք վերստին ընդգծել են կարգավորման գործընթացն առանց որևէ նախապայմանի շարունակելու պայմանավորվածությունը՝ երկու երկրների միջև լիարժեք կարգավորման վերջնական նպատակին հասնելու համար։
08:44 30/07/2024  |  ՄամուլՔանի՞ դիվանագիտական անձնագիր է տրվել 2018 թվականից ի վեր. «Ժողովուրդ»
18:47 29/07/2024  |  ՔաղաքականՊետք է օգտագործենք ներկա պատմական պահը Ադրբեջանի հետ թշնամության էջը փակելու համար. Միրզոյան

В МИД РА рассказали, что обсуждали спецпредставители Армении и Турции в ходе встречи на границе 07/30/2024   15:22  |  Политика
Специальные представители по процессу нормализации отношений между Арменией и Турцией - заместитель председателя Национального собрания РА Рубен Рубинян и посол Сердар Кылыч - провели пятую встречу на пограничном переходе Маргара-Алиджан. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Они подтвердили договоренности, достигнутые на предыдущих встречах.
"Кроме того, они договорились в соответствии с региональными процессами оценить технические нужды, которые позволят запустить железнодорожный пограничный переход Ахурик-Акьяка, а также упростить визовые процедуры для владельцев дипломатических и официальных паспортов", - говорится в сообщении.
Наконец, они вновь подчеркнули договоренность о продолжении процесса нормализации без каких-либо предварительных условий с целью достижения конечной цели – полного урегулирования отношений между двумя странами, заявили в ведомстве.