Հայաստանը ռուս զինվորականների փոխարեն լրացուցիչ կադրեր է ներգրավում «Զվարթնոց»-ում 07/30/2024   11:34  |  Քաղաքական
Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը լրացուցիչ ուժեր է ներգրավում` կապված ՌԴ սահմանապահների առաջիկա դուրսբերման հետ։ Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան այս մասին հայտնել են ԱԱԾ մամուլի ծառայությունից։
«ՀՀ պետական սահմանի «Զվարթնոց» անցման կետում սահմանային վերահսկողության գործառույթի պատշաճ իրականացումն ապահովելու նպատակով նշված անցման կետից ՌԴ սահմանապահների դուրս գալուն զուգահեռ ՀՀ ԱԱԾ-ի կողմից ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցներ՝ լրացուցիչ ուժեր ներգրավելու ուղղությամբ»,- ասված է պատասխանում:
Միաժամանակ ԱԱԾ-ից հայտնել են, որ սահմանապահ զորքերն անհրաժեշտ կադրերով համալրելու գործընթացը պարբերական բնույթ ունի:
Հարցին, թե արդյոք արձակուրդային սեզոնին ՌԴ սահմանապահների դուրսբերումը չի հանգեցնի օդանավակայանում հերթերի, գերատեսչությունից պատասխանել են, որ կուտակումները սովորաբար լինում են միաժամանակ մեծ թվով չվերթերի առկայության դեպքում:
«Ընդ որում, նման իրավիճակներ հաճախ են եղել ՌԴ սահմանապահների հետ համատեղ ծառայություն իրականացնելու ընթացքում»,- ասել են ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ «Զվարթնոցից» ռուս սահմանապահների, ինչպես նաև Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Տավուշի, Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերից զինվորականների և սահմանապահների դուրսբերման մասին հայտնի դարձավ մայիսի 9-ին:
10:41 30/07/2024  |  ՔաղաքականԱԱԾ սահմանապահ զորքերը նոր հրամանատար ունի
20:45 23/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Երևանի օդանավակայանում ռուսների իրավունքները ոտնահարվում են». ՌԴ Մարդու իրավունքների խորհրդի ղեկավարը դիմել է դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանին
12:04 18/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԼրացուցիչ 409 մլն դրամ՝ ԱԱԾ-ին ավելի արդյունավետ աշխատելու համար
11:37 18/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓող «կպցնելու» նոր տրյուկ. «Զվարթնոց» օդանավակայանում «բարդակ է» տիրում, Նաիրա Զոհրաբյանն ահազանգում է
19:52 12/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն ընդունեց Արցախի ԱԱԾ աշխատակիցներին վերաբերող նախագիծը
08:26 11/07/2024  |  ՄամուլԿԳՄՍ նախարարի խորհրդականը միաժամանակ ԱԱԾ աշխատակից է․ «Ժողովուրդ»
14:15 10/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՉափդ ճանաչի. ԱԱԾ փոխտնօրենը՝ լրագրողին
11:25 10/07/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԱռաջին անգամ Երևանից գործարկվելու են ուղիղ չվերթեր դեպի Չինաստանի Ուրումչի քաղաք
19:44 09/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄիգրացիոն ծառայությունները թույլ են տվել հնդիկներին ՀՀ-ում աշխատել, իսկ ԱԱԾ-ն՝ ոչ. Ինչպես են նրանք մուտք գործել ՀՀ, եթե ԱԱԾ-ն նրանց ներկայությունը ՀՀ-ում խնդրահարույց է համարում

СНБ Армении привлекает дополнительные силы в связи с предстоящим выводом российских пограничников из аэропорта "Звартноц" - СМИ 07/30/2024 11:47 | Лента новостей
В связи с предстоящим выводом российских пограничников Служба нацбезопасности Армении привлекает дополнительные силы, сообщили на запрос Sputnik Армения в пресс-службе СНБ.
"Служба нацбезопасности Армении предприняла необходимые меры по привлечению дополнительных сил для надлежащего осуществления пограничного контроля на пропускном пункте "Звартноц" в связи с выходом оттуда пограничников РФ", - говорится в сообщении.
Здесь уточнили, что процесс пополнения пограничных войск необходимыми кадрами носит периодический характер. На вопрос, не приведет ли вывод российских пограничников к очередям в аэропорту в отпускной сезон, в ведомстве ответили, что скопления обычно происходят при наличии большого числа рейсов одновременно, сообщает агентство.
"Причем подобные ситуации были частыми при выполнении совместной службы с пограничниками РФ", - ответили агентству в Службе.
Вывод российских военных и пограничников из ряда областей Армении был согласован на встрече лидеров двух стран 8 мая в Москве. Позже стало известно, что российские пограничники покинут аэропорт "Звартноц" к 1 августа, напоминает СМИ.