«Զանգեզուրի միջանցքը» վնաս է Հայաստանի շահերին, ովքեր գալիս են հեռվից և միջամտում այլ երկրների գործերին, ի վերջո վնասում են. Իրանի հոգեւոր առաջնորդը՝ Փաշինյանին 07/30/2024 15:38 | Քաղաքական
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Ալի Խամենեին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը վերահաստատել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը «Զանգեզուրի միջանցքը» համարում է ի վնաս Հայաստանի և շարունակում է պնդել իր այդ մոտեցումը։ Այս մասին հաղորդում է Mehr գործակալությունը։
«Մենք խորապես հավատում ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը: Երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը կշարունակվի շահերի հիման վրա և անկախ այլ մարդկանց քաղաքականությունից»,- ասել է Իրանի հոգեւոր առաջնորդը եւ ավելացրել, որ երկու երկրների անվտանգությունն ու բարեկեցությունն ապահովողն իրենց և իրենց հարազատների վրա հույս դնելն է, իսկ ոմանց գործողությունները, ովքեր գալիս են հեռվից և միջամտում այլ երկրների գործերին, ի վերջո վնասում են»:
Mehr-ի փոխանցմամբ՝ Խամենեին ընդգծել է, որ օտարերկրացիները չպետք է սահմանափակումներ ստեղծեն իրենց հարևան երկրների հետ հարաբերություններում։
Նիկոլ Փաշինյանը է նշել է, որ Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ չի ընդունում ոչ մի անդրտարածաշրջանային երթուղի իր տարածքում:

Идея т.н. "Зангезурского коридора" вредит интересам Армении": Хаменеи на встрече с Пашиняном подтвердил позицию Тегерана 07/30/2024   16:34  |  Политика
Иран считает, что идея т.н. "Зангезурского коридора" вредит интересам Армении и продолжает придерживаться этой позиции, заявил Верховный лидер Ирана Али Хаменеи в Тегеране на встрече с премьером Армении Николом Пашиняном. Об этом сообщает Mehr.
"Мы твердо верим в развитие отношений с Арменией, и сотрудничество между двумя странами будет продолжаться на основе интересов и независимо от политики других людей", – приводит агентство слова Хаменеи.
Он также добавил, что "для обеспечения безопасности и благополучия двух стран следует полагаться на себя и своих ближних, а действия тех, кто приходит издалека и вмешивается в дела других стран, в конечном итоге наносят вред".
Как передает СМИ, Хаменеи подчеркнул, что "иностранцы не должны создавать ограничения в отношениях с соседями".
В свою очередь Никол Пашинян отметил, что Армения неоднократно заявляла, что не приемлет какого-либо экстерриториального маршрута на своей территории.