Արցախցիները վերադարձի իրավունք ունեն․ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանն արձագանքել է ադրբեջանցիների հայտարարություններին 07/29/2024   13:13  |  Քաղաքական
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին պատասխանել Նիդերլանդներում Ադրբեջանի դեսպան Ռահման Մուստաֆաևի մեկնաբանություններին՝ հիշեցնելով արցախցիների վերադարձի իրավունքի մասին և ընդգծելով, որ դա Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչված է։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները բուռն են արձագանքել Ֆրանսիայում օլիմպիական խաղերի բացման ժամանակ «France 2»-ի հաղորդավարի հայտարարությանը՝ կապված Արցախի և ՀՀ-ի հետ, որը միկրոբլոգում մեջբերել էր ֆրանսիացի դիվանագետը։ Ադրբեջանի ներկայացուցիչը գրառմամբ է արձագանքել Դըկոտինյին՝ հայտնելով իր դժգոհությունը։ Վերջինս էլ՝ անարձագանք չի թողել, հիշեցրել է արցախցիների վերադարձի իրավունքը, որը ճանաչված է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից։
«Պարո՛ն դեսպան, իրավաբանորեն «լավ տղաներ» չկան, ինչպես դուք եք ասում։ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչված իրավունքի կրողներ են՝ սկսած վերադարձի իրավունքից։ Իսկ Դատարանի որոշումները պարտադիր են» ,- գրել է նա։
15:39 05/07/2024  |  ՄեկնաբանությունՀՀ-ն ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական և իրավական պետություն է. Ֆրանսիայի դեսպանի շնորհավորանքը
17:11 24/06/2024  |  ՄեկնաբանությունՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանը Զարգացման ֆրանսիական գործակալության հետ այցելել է Վեդիի ամբարտակ
12:42 06/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ու Ֆրանսիան երկարաժամկետ համագործակցություն են կառուցում, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում. դեսպանի հարցազրույցը
16:25 01/02/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայկ Կոնջորյանը հանդիպել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին

Армяне Арцаха имеют право вернуться на родину - посол Франции отреагировал на азербайджанцев 07/29/2024   14:00  |  Политика
Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Оливье Декотиньи в соцсети X отреагировал на комментарий посла Азербайджана в Нидерландах Рахмана Мустафаева, напомнив ему о праве армян Арцаха на возвращение на свою родину и подчеркнув, что это право признано Международным судом ООН.
Напомним, ранее представители Азербайджана забились в истерике из-за заявления ведущего "France 2" об Арцахе и Армении во время церемонии открытия Олимпийских игр во Франции, которое в своем микроблоге привел французский дипломат. На это в соцсети отреагировал представитель Азербайджана, выразив Декотиньи свое недовольство. Посол Франции не оставил выпад без ответа и напомнил о признанном Международным Судом праве арцахцев на возвращение на свою родину.
“Господин посол, юридически “хороших парней”, как Вы выразились, не бывает. Армяне Нагорного Карабаха являются обладателями признанных Международным Судом прав, начиная с права на возвращение. А решения Суда обязательны к исполнению», - написал он.
13:52 12/07/2024  |  Судебный репортажИздевательство над правосудием: заблудившегося арцахца Рашида Бегларяна в Азербайджане приговорили к 15 годам заключения
13:34 12/07/2024  |  Лента новостейВ Баку забыли о том, что такое элементы справедливого судебного разбирательства - юрист
11:58 12/07/2024  |  Судебный репортажВ Азербайджане начался постановочный суд над заблудившимся арцахцем Рашидом Бегларяном
12:13 11/07/2024  |  Лента новостейРодные погибших во время сентябрьской агрессии Баку против Арцаха требуют доставки тел своих сыновей в Армению