Ադրբեջանը միայն 1918 թ-ին Բաքվում իրականացրած հայերի ցեղասպանության ժառանգներին պարտք է 102 մլն 674 ֆունտ ստեռլինգ. գիտական ուսումնասիրության հետքերով 07/25/2024 16:30 | Քաղաքական
Ադրբեջանում վերջին շրջանում թափ է հավաքում «Արևմտյան Ադրբեջան» թեզը, որով Ադրբեջանն ակնհայտ հավակնություններ է ներկայացնում Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, Իլհամ Ալիևն էլ վերստին սկսել է խոսել ադրբեջանցիների՝ այսպես կոչված «իրենց պատմական հայրենիք վերադարձի իրավունքի մասին», որը հերթական պահանջն է՝ այսպես կոչված Խաղաղության պայմանագրի կնքման համար։ Նկատենք, որ խոսքը գնում է հայկական Սյունիքի մասին։
Ադրբեջանական այս մտացածին պահանջները թերեւս միտված են ստվերելու, երկրորդ պլան մղելու հայկական կողմի արդարացված պահանջները, որոնք կարող են ընդհուպ Բաքվին զրկել իրենց հիմնական եկամտի աղբյուրից։
Բաքվի նավթարդյունաբերությունը` որպես արդյունաբերական ճյուղ, հիմնել ու զարգացրել են հայերը, այդ մասին է վկայում է Խաչատուր Դադայանի 2006 թ-ին հրապարակված «ՀԱՅԵՐԸ ԵՎ ԲԱՔՈՒՆ (1850-ական թթ. - 1920թ.)» աշխատությունը, որտեղ հեղինակը ներկայացրել է, ինչպես ինքն է նշում, ամենատաղանդաշատ ու ստեղծարար համայնքներից մեկի՝ բաքվահայության պատմությունը։ Ըստ այդմ՝ փաստված է հայոց վիթխարի ներդրումը նավթարդյունաբերությունում, առևտրատնտեսական գործում հայ նավթարդյունաբերողների վիթխարի դերակատարությունը Բաքվի, նույնն է թե` Ռուսական կայսրության և համաշխարհային նավթարդյունաբերությունում:
Ներկայացնում ենք հատվածներ վերահիշյակ գրքից, որոնք փաստում են հայերի ներդրումը Բաքվում նավթարդյունաբերության ճյուղի զարգացման գործում, որը հետագայում՝ 1918 թ-ին հանգեցրեց Բաքվում իրականացված հայերի ցեղասպանության։ Հեղինակը ներկայացրել է նաև հաշվարկներ, այն մասին թե Բաքվում ցեղասպանված հայերին որքան փոխհատուցում պետք է տրամադրվի։
Տարբեր փաստավավերագրական նյութերի ուսումնասիրության արդյունքում՝ հեղինակ պատմում է, որ դեռ 1850-1854թթ. խոշորագույն նավթահորերի կապալառուներ դարձան թիֆլիսաբնակ վաճառականներ Կուկուջանյանը, Բաբանասյանը և գեներալ Տեր-Ղուկասյանը՝ տարեկան 110 հազ. ռ. վարձավճարով, 1854-1863թթ. Տեր-Ղուկասյանը՝ 117 հազ. ռուբլով, 1863-1867թթ. Հովհ. Միրզոյանը՝ 162 հազարով և 1867-1873թթ. նույն Միրզոյանը՝ 136 հազ. ռուբլով։ Հայ դրամատերերի այս քայլն առանձնակի ուշադրության է արժանի։ Բանն այն է, որ, ըստ պաշտոնական տվյալների, 1846թ. Ռուսաստանի հետ Անդրկովկասի ամբողջ առևտուրը գտնվում էր հայերի ձեռքում և կազմում էր 5.534.600 ռուբլի։
«1850-ից սկսած Բաքվի նավթադաշտերի կապալառությունը վկայում էր, որ զանազան կապալներով հարստացած հայոց առևտրական կապիտալի ներկայացուցիչները, որոնելով ներդրման նոր ոլորտներ և դրսևորելով շրջահայացություն, վերակողմնորոշվեցին և անցում կատարեցին դեռևս սաղմնային վիճակում գտնվող նավթարդյունաբերություն, որը հենց իրենք պիտի զարգացնեին: Զարգացնեին և անուղղակի պատճառ դառնային հայոց ապագա ողբերգության...
1872թ. նոյեմբերին կառավարությունը աճուրդի դրեց 460 դեսյատին ընդհանուր տարածքով 68 նավթաբեր տեղամաս՝ սահմանելով 552.240 ռ. մեկնարկային գին։ Աճուրդի արդյունքներն ապշեցուցիչ էին՝ պետական գանձարանը մեկնարկային գնի դիմաց ստացավ 2.980.307 ռուբլի: Սեփականատեր դարձան 12 ռուսներ, որոնք մուծեցին 1.485.860 ռուբլի (1.333.328 ռ. 60 դեսյատինի դիմաց վճարեցին Կոկորևը և Գուբոնինը), 11 հայ անհատներ (Հովհ.Միրզոյան, Գ.Լիանոսյան, Բեժանյան, Օնիկյան, Վերմիշյան, Ծուրինյան, Լալայան, Ղարաբեկյան, Տեր-Հակոբյան, Բ. և Պ.Սարգսյան եղբայրներ) և մեկ հայկական ընկերություն՝ «Սոուչաստնիկի» անվամբ (հիմնադիրներ՝ Բոգդան Դոլուխանյան, Մի1 Ст. Гулишамбаров, Очерк развития..., стр. 335. 14 Հայերը և Բաքուն նաս Կաճկաճյան, Ս.Կվիտկո), որոնք վճարեցին 1.459.182 ռ., իսկ միայն Հովհ.Միրզոյանը՝ 1 մլն 220 հազար՝ 40 դեսյատինի համար»։
Դադայանի ուսումնասիրության համաձայն 1872թ. աճուրդին մասնակցեցին միայն 2 ադրբեջանցի։
Այս մասնավորեցումը սկիզբ դրեց ոչ միայն «նավթային տենդի», այլև ֆինանսական խոշոր ներդրումների, բնակչության թվի կտրուկ աճի, քաղաքի բուռն զարգացման։
Բաքվի նավթարդյունաբերության կայացման (1873-1899թթ.) շրջանում՝ 1889թ. Բաքվում գրանցված 58 ընկերությունները միասին վերցրած արտադրել էին 192.247.663 փութ նավթ: Այդ ընկերություններից հայկական էին 34-ը, որոնք արդյունահանել էին 93.891.585 փութ: Ադրբեջանական էին ընդամենը 3-ը, որոնք ստացել էին 14.472.370 փութ։
Արդյունաբերության զարգացմանը զուգահեռ՝ ավելանում էր նաև բնակչությունը, 1897-ին Բաքուն ուներ 46.255 մուսուլման բնակիչ, 19 099՝ հայ, 38.965 ռուս։
Դադայանը ներկայացրել է նաև արդյունաբերական մյուս ճյուղերի զարգացման գործում հայերի ներդրումները, որոնց անդրադարձը թերևս այլ թեմա է։
Մանրամասն ներկայացնելով 1918 թ-ի սեպտեմբերին նախորդած ժամանակահատվածում ձևավարված աշխարհաքաղաքական իրավիճակը՝ Դադայանը ներկայացնում է սեպտեմբերի 15-17 շարունակվող Բաքվի հայերի կոտորածները՝ ընդգծելով, որ դրանք չավարտվեցին երեք օրով. բաքվահայության եղեռնը տևեց 2 ամիս և 2 օր, մինչև նոյեմբերի 17-ը:
«Հայերին կոտորելու մեխանիզմը մշակել և «հաջողությամբ» կիրառել էին թուրքերը` Արևմտյան Հայաստանում: Դրա առանձնահատկությունը հետևյալն էր. թուրքերը որևէ նահանգում, քաղաքում առաջին հերթին ոչնչացնում կամ «աքսորում» էին հոգևորականներին, հեղափոխականներին ու մտավորականներին (թուրքի աչքում հայ մտավորականն արդեն հեղափոխական էր): Երկրորդ հարվածը կրում էր տեղի ունևոր դասը` կապիտալի ներկայացուցիչները և նրանց ընտանիքի անդամները: Զրկվելով առաջնորդներից, հեղինակավոր անձանցից` հայ բնակչության մնացած հիմնական զանգվածը հոգեբանորեն դառնում էր լքված, անտեր, որին արդեն հեշտ էր մորթել: Միաժամանակ, դա թուրք բարբարոսներին հնարավորություն էր տալիս թալանի, ավարի տիրանալու շնորհիվ միանգամից հարստանալ, այսինքն` շարքային ցեղասպանները, կատարողները նյութական խթան ունեին»։
Մինչև Բաքվի անկումը հայ բնակչությունը կազմել է 88.673 հոգի կամ 22.622 ընտանիք, որոնք բնակվել են 81 փողոցներում։ Սեպտեմբերի 14-ին քաղաքից փախել է 31,543 հոգի (35,29%), մնացել է 57.380 մարդ: Կոտորածի պատկերը հետևյալն է. միայն երեք օրվա ընթացքում՝ սեպտեմբերի 15-17-ին 57.380 մարդուց սպանվել է 5 248-ը (71,71%-ը` արական սեռի, 28,29%-ը` իգական, ընդ որում` սպանվել են մի քանի ամսական ծծկեր երեխաներից մինչև 85 տարեկան ծերունիներ ու պառավներ):
Սրանցից բացի, սպանվել են Շամախից և Գյոկչայից` Բաքվում ապաստանած 1500 փախստականներ և 2240 զինվորներ ու բանվորներ, որոնք ամուրի էին կամ հարազատներ չունեին: Այսպիսով, առաջին երեք օրերի ընթացքում սպանվեց 8 988 հայ: Սակայն մարդկային զոհերի քանակն այս թվով չի սահմանափակվում. Իշխանյանը դրանց ավելացնում է անհետ կորածներին»:
Հայերի թալանը գնահատվում էր 660 մլն 788.148ռ։ 1918թ. դեկտեմբերին Անգլիայի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի կողմից Բաքվում ստեղծվեց «Դաշնակից տերությունների վերստուգիչ հանձնաժողով»: Այն իր բնույթով պաշտոնական էր, միջազգային, ինտերնացիոնալ, և կազմի մեջ ընդգրկված էին ընդամենը 7 հայեր: Հանձնաժողովը Բաքվի բնակչությանն առաջարկեց ներկայացնել ցուցակ-նախահաշիվներ` նյութական փոխհատուցում կատարելու նպատակով: 1919թ. ապրիլին հրապարակված ամփոփիչ տվյալներրի համաջայն հայերին վճարման ենթակա ճանաչվեց 453 մլն 184.126 ռուբլի: Ըստ հանձնաժողովի` այս գումարը պետք է վճարեր Թուրքիան, սակայն ըստ հեղինակի՝ Բաքուն հավասարաչափ պատասխանատվություն պետք է կրեր ջարդերի և թալանի համար, քանի որ Ադրբեջանի թուրքաստեղծ Հանրապետությունը արդեն գոյություն ուներ, ուներ կառավարություն, մեջլիս-խորհրդարան և որի տարածքում կատարվել էր ցեղասպանությունն ու յուրացվել հայերի ունեցվածքը:
Ադրբեջանն հիմա էլ պատասխանատու է 1918-ին կատարված ոճրագործության համար, քանի որ 1991 թ-ին հայտարարելով անկախության մասին Ադրբեջանն իրեն ճանաչել է 1918 թվականի մայիսին ստեղծված Մուսաֆաթական Ադրբեջանի իրավահաջորդը։
Դադայանը նաև նշում է. իրեն հաջողվել է պարզել 1918 թվականին ռուբլու և ֆունտ ստերլինգի, ֆրանկի, մարկի կամ դոլարի փոխարժեքները և կատարել վերահաշվարկ, որի արդյունքով ընդգծում է, որ Ադրբեջանը ներկայումս պարտք է. հայերին` 102 մլն 674.461 ֆունտ ստեռլինգ։

Азербайджан задолжал только потомкам Геноцида армян в Баку в 1918 году более 102 млн. фунтов стерлингов - по следам научного исследования 07/25/2024   18:39  |  Политика
В последнее время в Азербайджане набирает обороты тезис о «Западном Азербайджане», которым Баку открыто демонстрирует свое посягательство на суверенную территорию Армении. Ильхам Алиев вновь заговорил о так называемом «праве азербайджанцев вернуться на свою историческую родину», которое является еще одним требованием для заключения так называемого мирного договора. Отметим, что речь идет об армянском Сюнике.
Эти надуманные азербайджанские требования, возможно, нацелены на то, чтобы отодвинуть на второй план обоснованные требования армянской стороны, которые могут лишить Баку даже его основного источника дохода.
Нефтяную промышленность Баку как отрасль промышленности основали и развивали армянами, о чем свидетельствует вышедшая в 2006 году работа Хачатура Дадаяна «Армяне и Баку» (1850-ые гг. – 1920г.). В книге, как указывает автор, изложена документальная история талантливой и созидательной армянской общины города Баку. Документально подтвержден тот огромный вклад, который внесли армяне в дело становления нефтяной промышленности, торгово-экономической сферы и культурной жизни города.
Представляем выдержки из упомянутой книги, подтверждающие вклад армян в дело становления нефтяной промышленности Баку. На основе фактологического материала описан осуществленный турками и азербайджанцами геноцид армян в Баку 1918г.  Автор представил также расчеты относительно размера компенсации, который должен быть выдан армянам, подвергшимся геноциду в Баку.
По итогам изучения многочисленных документальных материалов автор рассказывает, что еще в 1850-1854 гг. крупнейшими подрядчиками стали тифлисские купцы Кукуджанян, Бабанасян и генерал Тер-Гукасян, выплачивая по 110 тыс. рублей ежегодной арендной платы. В 1854-1863 гг. крупнейшим подрядчиком был Тер-Гукасян со 117 тыс. рублями, в 1863-1867 гг. - Ов.Мирзоян со 162 тысячами, а в 1867-1873 гг. - тот же Мирзоян, но уже со 136 тысячами рублей платы. (Ст. Гулишамбаров, «Очерк развития и современное состояние нефтяной промышленности Бакинского района» - Сборник сведений о Кавказе, т. VII, Тифлис, 1880г., с. 333).
Этот шаг армянских капиталистов заслуживает особого внимания. Дело в том, что, по официальным данным, в 1846г. вся торговля Закавказья с Россией находилась в руках армян, и ее оборот составлял 5.534.600 рублей.
«Аренда бакинских нефтяных земель с 1850 г. свидетельствовала о том, что обогатившиеся за счет разных подрядов представители армянского торгового капитала, стремясь найти новые сферы для инвестиций и проявляя предусмотрительность, переориентировались и перешли в находящуюся еще в зачаточном состоянии нефтяную промышленность, которую они сами и должны были развить. Развить и стать косвенной причиной грядущей армянской трагедии…
В ноябре 1872 г. правительство выставило на торги 68 нефтеносных участков общей площадью 460 десятин, установив начальную цену в 552.240 рублей. Результаты торгов ошеломляют: вместо стартовой цены государственная казна получила 2.980.307 рублей. Собственниками стали 12 русских, которые заплатили 1.485.860 рублей (1.333.328 рублей за 60 десятин заплатили Кокорев и Губонин), 11 армян (Ов.Мирзоян, Г.Лианосян, Бежанян, Оникян, Вермишян, Цуринян, Лалаян, Карабекян, Тер-Акопян, братья Саркисяны) и одна армянская компания - «Соучастники» (основатели Богдан Долуханян, Минас Качкачян, С.Квитко) которые заплатили 1.459.182 рубля. Один только Ов.Мирзоян - 1 млн 220 тысяч за 40 десятин.
Согласно исследованию Дадаяна, в аукционе 1872 г. приняли участие всего двое азербайджанцев.
Эта приватизация вызвала не только «нефтяную лихорадку», но и послужила толчком для крупных финансовых инвестиций, резкого роста населения, бурного развития города.
В 1889 г. в Баку было зарегистрировано 69 нефтепромышленных фирм, из которых 12 (в том числе, 9 армянских и 1 азербайджанская) не занимались нефтедобычей. Остальные 57 компаний в совокупности добывали 192.247.663 пудов нефти. Армянскими из этих компаний были 34, которые добывали 93.891.585 пудов нефти. Азербайджанскими были всего лишь 3, которые получили 14.472.370 пудов.
Параллельно с развитием промышленности увеличивается  и население: в 1897 году в Баку проживало 46 255 мусульман, 19 099 армян и 38 965 русских.
Дадаян также представил инвестиции армян в развитие других отраслей промышленности, упоминание о которых, пожалуй, другая тема.
Подробно представляя геополитическую ситуацию в период, предшествовавший  сентябрю 1918 года, Дадаян рассказывает о резне армян в Баку, продолжавшуюся 15-17 сентября, подчеркивая, что погромы не закончились тремя днями: геноцид бакинских армян длился 2 месяца и 2 дня, до 17 ноября.
«Механизм уничтожения армян разработали и «успешно» применяли турки в Западной Армении. Его особенности заключаются в следующем: турки в какой-либо губернии, городе в первую очередь уничтожали или «высылали» духовенство, революционеров и интеллигенцию (в глазах турок армянский интеллигент уже был революционером). Второй удар наносился местному классу имущих – представителей капитала и членов их семей. Лишившись лидеров, авторитетных людей, оставшаяся основная масса армянского населения становилась морально подавленной, беззащитной, которую можно было без труда зарезать. Одновременно это давало возможность турецким варварам за счет грабежа, присвоения добычи сразу разбогатеть, то есть у рядовых убийц, исполнителей имелся материальный стимул».
«До падения Баку армянское население составляло 88.673 человека (22.622 семьи).14 сентября из города сбежало 31.543 человека (35,29%), осталось 57.380 человек. Картина резни была следующей: только в течение трех дней (15-17 сентября) из 57.380 человек были убиты 5248 человек (71,71% мужского пола, 28,29% женского пола, причем были убиты как месячные грудные дети, так и старики и старухи до 85 лет). Кроме того, были убиты 1500 беженцев из Шемахи и Гёкчи, 2240 солдат и холостые или не имеющие родственников рабочих. Таким образом, в течение первых трех дней было убито 8988 армян. Но число человеческих жертв этим не ограничилось: Б.Ишханян прибавляет к ним пропавших без вести».
Сумма награбленного у армян оценивалось в 660 млн. 788 148 рублей. В декабре 1918г. Англией, Францией и США в Баку была создана «Контрольная комиссия союзных держав». По своей сути она была официальной, международной, интернациональной, и в состав комиссии из 30 человек вошли всего 7 армян. Согласно опубликованным в апреле 1919г. окончательным итогам, подлежащими законной выплате признали 453 млн 184.126 рублей. Согласно комиссии, эту сумму должна была оплатить Турция. А между тем, как указывает автор, равноценную ответственность должна была понести созданная турками Азербайджанская Республика, которая провозгласила Баку столицей, имела правительство, парламент – меджлис, и на территории которой произошел геноцид и было присвоено имущество армян. Азербайджан несет ответственность и за совершенное в 1918 году злодеяние, поскольку Азербайджан, провозгласив независимость в 1991 году, признал себя правопреемником созданной в мае 1918 года Мусафатского Азербайджана.
Дадаян также указывает, что ему удалось выяснить валютный курс рубля к фунту стерлингов, франку, марке или доллару в 1918г и произвести расчеты, по результатам которых он подчеркивает, что Азербайджан ныне должен армянам – 102 млн 674.461 фунт стерлингов.