Պետության աջակցությամբ «էկո»-ից օգտվող անպտղություն ունեցող կանանց շրջանակը ընդլայնվեց 07/25/2024   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց ընդլայնել վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներով բուժօգնության իրավունքից օգտվելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների շրջանակը:
Որոշմամբ այս փաթեթից օգտվող երկու տարի և ավելի անպտղություն ունեցող անզավակ կանանց տարիքային շեմը 36-ից բարձրացվում է մինչև 40 տարեկանը ներառյալ:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտնեց, որ ընդլայնվում է նաև երկրորդային անպտղություն ունեցող շահառուների շրջանակը։ «Եթե նախկինում սահմանվում էր, որ միայն սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներն իրավունք ունեին օգտվելու այս հնարավորությունից, հիմա այս սահմանափակումը դուրս է գալիս, բոլորը կարող են օգտվել:
Միաժամանակ, կարգավորվել է ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների բուժօգնության տրամադրման կարգը: Մինչև օրս էլ նրանք օգտվում էին այս ծրագրից, բայց անհատական հրամանների շրջանակներում, հիմա արդեն հավասար կերպով ընթացակարգային առումով կօգտվեն այս հնարավորություններից»:
Ավանեսյանը նաև հայտնեց, որ ծրագրից օգտվողների քանակը բավական մեծացել է, ծրագիրը սկսվել է 2019-ից՝ պիլոտային ձևով:
«2020-ին ընդամենը 49 բալիկ ենք ունեցել, 2021-ին՝ 76, 2022-ին՝ 128, 2023-ին՝ 159, իսկ այս տարվա հունվար-հունիսին արդեն 271 երեխա է ծնվել: Կտրուկ աճ ունենք նաև հղիների, ինչը նշանակում է, որ առաջիկյում այս ծնված բալիկների թիվը կմեծանա»:

В Армении расширили круг бенефициаров госпрограммы по борьбе с бесплодием 07/25/2024   12:50  |  Лента новостей
Правительство Армении решило расширить круг граждан, которые могут воспользоваться правом на медицинскую помощь с применением вспомогательных репродуктивных технологий. Постановление об этом было принято на заседании кабмина в четверг.
Согласно решению, возрастной порог страдающих бесплодием женщин на протяжении двух и более лет увеличен с 36 до 40 лет включительно.
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян сообщила также о расширении круга бенефициаров, страдающих вторичным бесплодием.
"Если раньше этой возможностью вправе были воспользоваться только жители приграничных населенных пунктов, то теперь это ограничение снято, ею могут воспользоваться все", - пояснила она.
"В то же время был отрегулирован порядок оказания медицинской помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Они и до сего дня пользовались этой программой, но в рамках отдельных приказов. Теперь же в равной степени в порядке процедуры они смогут воспользоваться этими возможностями", - сказала она.
Аванесян также сообщила, что число бенефициаров программы достаточно возросло с момента ее запуска в пилотной версии с 2019 года.
"В 2020 году родилось всего 49 малышей, в 2021 – 79, 2022 – 128, в 2023 – 159, а уже за январь-июнь текущего года на свет появился 271 ребенок", - сообщила она.
09:52 03/07/2024  |  Лента новостейНайденный во дворе церкви в Ереване ребенок воссоединился с семьей - МВД