Խաղաղության պայմանագրի` Հայաստանի պատասխան առաջարկները մշակման փուլում են. «Ազատություն» 07/25/2024   15:31  |  Քաղաքական
Խաղաղության պայմանագրի Հայաստանի պատասխան առաջարկները մշակման փուլում են, ասաց Արտգործնախարարության խոսնակ Անի Բադալյանը՝ ի պատասխան «Ազատության» հարցին, թե Երևանը պատասխանե՞լ է Բաքվի առաջարկներին՝ 10-րդ փաթեթին։
«ՀՀ պատասխան առաջարկները մշակման փուլում են՝ սեղմ ժամկետում խաղաղության պայմանագրի կնքման՝ ՀՀ կողմից արդեն իսկ հնչեցված, ներկայացված սկզբունքային առաջարկին համապատասխան», - նշել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:
Երևանն ու Բաքուն տևական ժամանակ է՝ բանակցում են խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Առաջարկների 10-րդ փաթեթը ստանալու մասին Երևանը մեկ ամիս առաջ հայտարարեց։
Դրան հաջորդեցին Միրզոյան-Բայրամով վաշինգտոնյան բանակցությունները, որից հետո հայտարարվեց պայմանագրի կնքման ուղղությամբ առաջնթացի մասին։ Սակայն, պարզ չէ, թե դա ինչին էր վերաբերում։

В МИД заявили, что ответные предложения Армении по мирному договору с Азербайджаном находятся в стадии проработки - Азатутюн 07/25/2024   15:57  |  Политика
Ответные предложения Армении по мирному договору с Азербайджаном в стадии проработки. Об этом заявила пресс-секретарь МИД РА в ответ на вопрос армянской службе радиостанции "Свобода"("Азатутюн") о том, ответил ли Ереван на 10-й пакет предложений Баку.
"Ответные предложения Армении находятся в стадии проработки в соответствии с уже озвученным и представленным Арменией принципиальным предложением о заключении мирного договора в кратчайшие сроки", - отметила представитель МИД РА.
Ереван и Баку уже длительное время ведут переговоры по мирному договору. О получении 10-го пакета предложений Ереван объявил месяц назад. За этим последовали вашингтонские переговоры Мирзояна и Байрамова, после которых было объявлено о прогрессе на пути к заключению договора. Однако неясно, к чему это относилось, пишет издание.