Այն մարդիկ, որոնք ավելի շատ են օգտվում տրանսպորտից, իրենց համար նոր համակարգը գուցե ավելի էժան լինի, իսկ քիչ օգտվողների համար՝ ավելի թանկ.Ավինյան 07/24/2024 15:43 | Քաղաքական
Երևանում նոր տոմսային համակարգին կանցնենք հունվարի 1-ից, հիմա տրանսպորտի տոմսային համակարգի ներդրման փորձարկման շրջանում ենք: Այդ տոմսային համակարգի ներդրման հետ կապված խնդիրներն ենք վեր հանում և լուծում մինչև ամբողջական համակարգի ներդրումը: Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Մենք այս ընթացքում ունենալու ենք հնարավորություն տերմինալների միջոցով տոմսեր գնելու: Շուտով ունենալու ենք հնարավորություն բանկային քարտի միջոցով տոմսը միանգամից գնելու կամ դրա փոխարեն վճարում անելու, ունենալու ենք նաև տոմսային քարտերի հնարավորությունը: Մենք ուզում ենք, որ ամբողջ համակարգը պատրաստ լինի, որպեսզի մենք վստահ լինենք, որ բոլոր խնդիրները լուծված են և հունվարի 1-ից նոր համակարգը ներդրվում է»,-ասաց քաղաքապետը:
Ինչ վերաբերում է ուղեվարձի թանկացմանը՝ Ավինյանն ասաց, որ նոր համակարգն ամբողջապես նոր տրամաբանություն ունի։ «Այն մարդիկ, որոնք ավելի շատ են օգտվում տրանսպորտից՝ իրենց համար գուցե ավելի էժան լինի, իսկ ավելի քիչ օգտվողների համար կարող է ավելի թանկ լինել, բայց ընդհանուր տրանսպորտային համակարգը էական բարեփոխվելու է»:

Новая система оплаты проезда в общественном транспорте в Ереване будет внедрена с 1 января 07/24/2024   16:57  |  Политика
Новая билетная система для оплаты проезда в общественном транспорте в Ереване будет внедрена с 1 января, в настоящее время система проходит апробацию. Об этом заявил на пресс-конференции в среду мэр Еревана Тигран Авинян.
По его словам, выявляются проблемы, ведется поиск их решения до внедрения билетной системы.
"У нас будет возможность покупать билеты через терминалы. Вскоре появится возможность приобрести билет при помощи банковской карты или вместо этого произвести оплату. Также будет возможность билетных карточек. Хотим довести эту системы до полной готовности, чтобы быть уверенными в том, что все работает, все проблемы решены и с 1 января новая система будет внедрена", - отметил Авинян.
Что касается подорожания стоимости проезда, то Авинян отметил, что данная система имеет совсем иную логику.
"Для тех, кто часто пользуется общественным транспортом, проезд, возможно, обойдется намного дешевле. А для тех, кто редко пользуется транспортом, возможно, будет дороже, но в целом транспортная система будет реформирована", - сказал он.