ԵՄ խորհրդի որոշումները կամրապնդեն մեր գործընկերությունը Հայաստանի հետ․ Բորել 07/23/2024   12:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը կարևորել է Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի և երկրին Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից 10 միլիոն եվրո հատկացնելու որոշումները, որոնք հուլիսի 22-ին ընդունվել են ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդի կողմից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բորելն այդ մասին ասել է մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«ԵՄ խորհուրդն ընդունել է երկու կարևոր որոշում, որոնք կնպաստեն Հայաստանի հետ գործընկերության հետագա զարգացմանը:
Մենք առաջին անգամ ընդունել ենք որոշում Հայաստանին «Խաղաղության եվրոպական գործիք»-ի շրջանակներում 10 մլն եվրոյի չափով աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Ավելին, մենք կանաչ լույս ենք վառել Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի համար:
Ուրախ եմ, որ մեզ հաջողվեց ընդունել Հայաստանի կողմից այդքան երկար սպասված երկու որոշումները, որոնք կամրապնդեն մեր գործընկերությունը Հայաստանի հետ՝ հաշվի առնելով նաև Հարավային Կովկասում առկա լարված իրավիճակը»,- ասել է Ժոզեպ Բորելը:
10:59 23/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն չեղարկել է Հունգարիայում կայանալիք գագաթնաժողովը՝ որպես բողոքի նշան Օրբանին
12:22 22/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին 10 մլն եվրո տրամադրելու որոշումը պաշտոնապես հաստատվեց
19:19 19/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ դեսպանը ցավակցություն է հայտնել ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածների հարազատներին
12:17 17/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը մեծ ձեռքբերումներ է գրանցել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում․ Վասիլիս Մարագոս

Боррель заявил, что решения Совета ЕС укрепят партнерство с Арменией 07/23/2024 13:55 | Лента новостей
Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель высоко оценил принятые Советом министров иностранных дел ЕС 22 июля решения начать диалог с Арменией по вопросам визовой либерализации и выделить стране 10 миллионов евро из Европейского фонда мира.
Об этом, как сообщает Арменпресс, Боррель заявил на пресс-конференции.
"Совет ЕС принял два важных решения, которые будут способствовать дальнейшему развитию партнерства с Арменией. Впервые мы приняли решение предоставить Армении поддержку в размере 10 миллионов евро в рамках “Европейского инструмента мира”. Более того, мы дали зеленый свет началу диалога с Арменией по либерализации виз. Я рад, что нам удалось принять два долгожданных для Армении решения, которые укрепят наше партнерство с Арменией, учитывая напряженную ситуацию на Южном Кавказе", - сказал Жозеп Боррель.