«Մարտի 1-ի» գործով Ռոբերտ Քոչարյանին եւ նախկին պաշտոնյաներին առաջադրված մեղադրանքը պետք է վերաորակվի. ՍԴ-ն այդպես է որոշել, բայց այն դեռ պաշտոնապես չի հրապարակել 07/23/2024 12:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները դեռ ծանոթ չեն սահմանադրական դատարանի որոշման հետ, որով մասնակի բավարարվել է վճռաբեկ դատարանի դիմումը։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեց փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը՝ ՍԴ որոշումը դեռ պաշտոնապես չի հրապարակվել։
1Lurer.am-ը երեկ հայտնել էր, որ Սահմանադրական դատարանը մասամբ բավարարել է Վճռաբեկ դատարանի դիմումը: Մասնավորապես՝ ՎԴ-ն «Մարտի 1-ի» վարույթով անցնող 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի գործով դիմել էր բարձր դատարան՝ միջնորդելով որոշել Քրեական դատավարության օրենսգրքի մի շարք հոդվածների Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը: Խնդիրը 1998-ին ընդունված, այժմ մասնակի գործող Քրեական դատավարության օրենսգրքի 309.1 հոդվածի 3-րդ մասն էր, որը հնարավորություն չէր տալիս հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչելուց հետո դատարանում վերաորակել մեղադրանքը:
Բարձր դատարանը որոշել է, որ թեև հոդվածը համապատասխանում է Սահմանադրությանը, այն մեկնաբանությամբ, որ ամբաստանյալին մեղսագրվող արարքը հակասահմանադրական ճանաչվելիս մեղադրողը կարող է մինչև դատարանի խորհրդակցական սենյակ հեռանալը փոխել ամբաստանյալին առաջադրված մեղադրանքը մեղադրյալի արարքում քրեական օրենքով նախատեսված այլ արարքի հատկանիշների առկայության պարագայում՝ անկախ դատական քննության ընթացքում ապացույցների հետազոտումից:
Սա նշանակում է, որ Քոչարյանին և նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին ներկայացված մեղադրանքը պետք է վերաորակվել: Վճռաբեկի դիմումի մյուս մասը մերժվել է։

Дело "1 марта": обвинение экс-президенту Армении Роберту Кочаряну может быть переквалифицировано 07/23/2024   13:32  |  Суд по делу второго президента РА
Адвокаты Роберта Кочаряна пока не ознакомились с постановлением Конституционного суда, частично удовлетворившего обращение Кассационного суда. Как сообщил "ФактИнфо" адвокат Ованнес Худоян, решение КС официально еще не опубликовано.
Накануне сайт 1Lurer.am сообщил, что Конституционный суд частично удовлетворил обращение Кассационного суда. В частности, Кассационный суд по делу "1 марта", по которому проходят Роберт Кочарян, Сейран Оганян, Юрий Хачатуров и Армен Геворкян, обратился в КС с ходатайством определить соответствие ряда статей Уголовно-процессуального кодекса Конституции. Речь идет о части 3 ст. 309.1 принятого в 1998 году и ныне частично действующего УПК, которая не позволяла после признания статьи антиконституционной переквалифицировать обвинение в суде.
Высокий суд решил, что хотя статья УПК соответствует Конституции, в той трактовке, что при признании антиконституционной инкриминируемого подсудимому деяния обвинитель до удаления суда в совещательную комнату может изменить предъявленное подсудимому обвинение в случае наличия в действиях обвиняемого признаков другого деяния, предусмотренного Уголовным кодексом, вне зависимости от исследования доказательств в ходе судебного следствия.
Это означает, что предъявленное Кочаряну и другим высокопоставленным должностным лицам обвинение должно быть переквалифицировано. Другая часть обращения Кассационного суда была отклонена.