Միրզոյանն ընդգծել է սեղմ ժամկետներում խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությունը 07/22/2024   19:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է կլոր-սեղան քննարկման ՄԹ ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտում (IISS)՝ փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Իր ներածական խոսքում Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը, ձեռքբերումները, արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները և դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության հիմնական ուղղությունները։
Անդրադարձ է կատարվել Միացյալ Թագավորության հետ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և նախորդ տարվա նոյեմբերին մեկնարկած ռազմավարական երկխոսությանը համահունչ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին։ ԵՄ հետ խորացող գործընկերության համատեքստում Միրզոյանը վկայակոչել է նույն օրը ԵՄ խորհրդի կողմից ընդունված որոշումները՝ Հայաստանին Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո աջակցության տրամադրման և վիզայի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանք համահունչ են ձևավորված արժեքահեն գործընկերությանը և ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին։
Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակն ու հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ վերջին զարգացումները: Միրզոյանն ընդգծել է տարածաշրջանում կայունության ու հարատև խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը և դրա կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է սեղմ ժամկետներում խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությունը։
Ընդգծելով տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման հարցում կայուն խաղաղության ապահովման նշանակությունը՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից առաջարկված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և միջազգային գործընկերների արձագանքը»:

Глава МИД Армении подчеркнул важность заключения мирного договора с Азербайджаном в короткие сроки 07/23/2024   09:10  |  Политика
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 22 июля в Лондоне принял участие в круглом столе в Международном институте стратегических исследований Великобритании (IISS) при участии представителей экспертных кругов. Подробности приводит пресс-служба МИД Армении.
В своей вступительной речи Мирзоян представил повестку осуществляемых правительством Армении реформ, достижения, внешнеполитические приоритеты и основные направления сотрудничества с международными партнерами с целью их реализации.
Был затронут политический диалог на высоком уровне с Великобританией и перспективы развития сотрудничества в рамках стратегического диалога, начатого в ноябре прошлого года. В контексте углубления партнерства с ЕС Мирзоян затронул принятые в тот же день решения Совета ЕС об оказании Армении поддержки в рамках Европейского фонда и начала диалога по либерализации визового режима, подчеркнув, что они соответствуют сформировавшемуся партнерству, опирающемуся на общих ценностях, и европейским устремлениям граждан Армении.
Глава МИД Армении подробно представил текущую ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе и последние события в вопросе урегулирования отношений с соседями. Мирзоян подчеркнул видение Республики Армения и предпринятые для его реализации шаги в деле установления стабильности и прочного мира в регионе.
В контексте процесса урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном Арарат Мирзоян подчеркнул важность заключения мирного договора в короткие сроки.
Подчеркнув важность обеспечения стабильного мира для регионального экономического развития, глава внешнеполитического ведомства Республики Армения представил предложенный правительством Армении проект "Перекресток мира" и реакцию международных партнеров.
Министр иностранных дел Армении также ответил на другие вопросы, интересующие присутствующих.
16:19 22/07/2024  |  КомментарийПапикян поблагодарил ЕС за решение оказать содействие Армении в рамках европейского инструментария мира