Գործընթացն անկասելի է, միանշանակ մենք կունենանք ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացում․ Կարեն Սարգսյան 07/21/2024 16:59 | Քաղաքական
Սոցիոլոգ, վերլուծաբան Կարեն Սարգսյանը վստահ է, որ Հայաստանը առաջիկայում կստանա ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացում։
«Փաստինֆո»-ի տաղավարում հարցազրույցի ընթացքում նա նշեց, որ ԵՄ-ի հետ համագործակցության ճանապարհային քարտեզը գծած էր դեռ ապրիլի 5-ին։
«Վստահ եմ, որ կսկսվի, ստարտը կտան, և մեծ հաշվով մեզանից է կախված վիզաների ազատականացումը։ Այն երկրի համար, որի համար ազատականացվում է՝ մշակվում է առանձին փաթեթ, որը երկրից երկիր տարբերվում է և, ըստ առաջընթացի՝ արդեն գործընթացը կստացվի։ Շատ բան կախված է լինելու նրանից, թե մեզ ինչ կառաջարկեն, որովհետև այդ փաթեթը դա երկրից երկիր տարբերվում է», - նշել է նա։
Կ.Սարգսյանի խոսքերով` այստեղ կա աշխատանք, որը պետք է իրականացվի ու դրա պատասխանատուն Ազգային ժողովն է։
«Մեծ հաշվով գործընթացն անկասելի է ու, միանշանակ, մենք կունենաքն ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացում։ Ժամանակին համալասարանում ասում էին, որ ուսանողը պետք է տրակտորի տակ ընկնի, որ դուրս մնա։ Հիմա նույնն է, շանս չկա չստանալու»,-ասել է վերլուծաբանը։

Процесс неизбежен, однозначно Армения достигнет либерализации визового режима с ЕС - Карен Саркисян 07/22/2024   10:07  |  Политика
Социолог, аналитик Карен Саркисян уверен, что в ближайшем будущем Армения добьется либерализации визового режима с ЕС. Как указал аналитик в интервью "ФактИнфо", дорожная карта сотрудничества с ЕС была начертана еще 5 апреля.
"Уверен, что старт будет дан. По большому счету либерализация визового режима зависит от нас. Для той страны, для которой проводится либерализация, разрабатывается отдельный пакет, отличный от пакетов для других стран…Многое будет зависеть от того, что нам предложат, поскольку этот пакет отличается в зависимости от страны", - отметил он.
По словам Саркисяна, предстоит проделать определенную работу, за которую ответственность несет Национальное Собрание.
"По большому счету процесс неизбежен, и однозначно у нас будет либерализация визового режима с ЕС. В свое время в университете поговаривали, что легче студенту попасть под трактор, чем вылететь из вуза. То же самое в данном случае: шансов на то, чтобы этого не добиться, нет", - сказал аналитик.