Հայաստանի տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ցանկացած ոտնձգության դեպքում Արևմուտքը պետք է պատժամիջոցներ կիրառի. հարցազրույց շվեդ պատգամավորի հետ 07/22/2024   10:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիկ Հելսբորնն, անդրադառնալով Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին և այդ համատեքստում Բաքվից հնչող սպառնալիքներին, նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություն իրականացնելու ցանկացած փորձ պետք է հանգեցնի Արևմուտքի կողմից արագ գործողությունների, մասնավորապես՝ պատժամիջոցների:
«Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում շվեդ պատգամավորն անդրադարձել է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև խորացող հարաբերություններին, Երևանի և Բաքվի միջև սահմանների սահմանազատում իրականացնելու շուրջ համաձայնությանն, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին:
- Պարոն Հելսբորն, վերջին շրջանում ականատես ենք լինում, թե ինչպես են ամրապնդվում ու խորանում Հայաստանի և Եվրամիության միջև հարաբերությունները, կողմերն ավելի սերտ գործընկերության մեջ են, քան երբևէ։ Ձեր կարծիքով որքանո՞վ է կարևոր Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունների խորացումը տարածաշրջանի անվտանգության և բարգավաճման համար։ Ինչպե՞ս կգնահատեք այդ կապերը:
- Միջազգային հարաբերությունները կարևոր են ցանկացած երկրի համար, բայց առավել կարևոր են այնպիսի փոքր երկրների համար, ինչպիսին Հայաստանն է: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում կառուցված ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները դրական են, և այդ աշխատանքը պետք է շարունակվի։ Ավելի սերտ կապերն օգուտ կբերեն երկու կողմերին էլ:
- Վերջերս Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվեցին Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանների սահմանազատման գործընթաց սկսելու վերաբերյալ։ Ինչպե՞ս կգնահատեք այս համաձայնագիրը և, ըստ Ձեզ՝ կարո՞ղ է այն խաղաղություն բերել երկու երկրներին ու հարավկովկասյան տարածաշրջանին։
- Սահմանային տարաձայնություններն, իհարկե, պետք է լուծվեն, որպեսզի լինի երկարատև խաղաղություն։ Այնուամենայնիվ, նման համաձայնագրի մանրամասները, հավանաբար, բարդ խնդիր կհանդիսանան: Ես հետևել եմ Հայաստանի և հայկական սփյուռքի բանավեճերին և տեղյակ եմ, որ կան մարդիկ, ովքեր քննադատում են, թե ինչպես է կառավարությունը վարում իրավիճակը: Իմ իրավունքը չէ ասելը, թե ով է ճիշտ այս պարագայում:
- Վերջին տարիներին շատ է խոսվում Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման անհրաժեշտության մասին։ Ադրբեջանը Հայաստանից պահանջում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը»՝ միաժամանակ սպառնալով այն ստանալ ուժով։ Պարոն Հելսբորն, ինչպե՞ս կգնահատեք Ադրբեջանի նման ագրեսիվ և չպատճառաբանված վարքագիծը։
- Ալիևի ռեժիմի հռետորաբանությունը «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ անընդունելի է: Քննարկվող տարածքը պատկանում է Հայաստանին, և Ադրբեջանն իրավունքներ չունի այդ հողի նկատմամբ, իրավունք չունի նաև դրա վերաբերյալ որևէ պահանջ ներկայացնելու։ Հայկական հողի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու ցանկացած փորձ պետք է հանգեցնի Արևմուտքի կողմից արագ գործողությունների, ինչպիսիք պատժամիջոցներն են:
- Ի պատասխան ադրբեջանական կողմի այս պնդումների՝ նախորդ տարի ՀՀ կառավարությունը նախաձեռնեց «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։ Ի՞նչ կարծիք ունեք այս նախաձեռնության վերաբերյալ։
- Ես չեմ կարդացել նախագծի վերաբերյալ բոլոր մանրամասները: Սակայն ընդհանուր հավակնությունը դրական է: Ժողովրդավարությունը, առևտուրը և համագործակցությունը կարևոր են երկարատև խաղաղության և կայունության համար:
12:45 21/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանը մերժել է մուտքի արտոնագիր տրամադրել Իրանի բասկետբոլի կանանց հավաքականին
21:36 19/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի 3 պահանջը Երեւանին. Ալիեւին խաղաղության պայմանագիրն այլեւս չի հետաքրքրում.Գրիգոր Բալասանյան (տեսանյութ)
21:24 16/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանի իշխանությունները վճռական են. Թուրքական անօդաչուն հետախուզական նկարահանումներ է կատարել Իրանի տարածքում
21:29 15/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի վարչախումբը վերաբացել է իր դեսպանատուն կոչեցյալը Թեհրանում․ իրանագետ
23:27 12/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍFreedom House-ը Ադրբեջանն անվանել է «կոնսոլիդացված ավտորիտար ռեժիմով» երկիր
19:48 10/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանցի սպա է մահացել
18:16 10/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի ԿԸՀ ղեկավարը հայտարարել է, որ «Ադրբեջանն օրինակ է աշխարհի համար ժողովրդավարական ընտրությունների առումով»
13:05 07/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել
19:19 04/07/2024  |  Բնապահպանական իրավունքԱդրբեջանը բնապահպանական ագրեսոր երկիր է. հայ բնապահպաններն անթույլատրելի են համարում «COP 29»-ի անցկացումը Ադրբեջանում

В случае любого посягательства Азербайджана на территорию Армении Запад должен применить санкции - интервью Арменпресс со шведским депутатом 07/22/2024   10:47  |  Лента новостей
Депутат шведского парламента Эрик Хелсборн, говоря о возможностях разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе и об исходящих в этом контексте из Баку угрозах, отметил, что любая попытка Азербайджана посягнуть на суверенную территорию Республики Армения должна привести к быстрым действиям Запада, в частности к санкциям.
В интервью Арменпресс шведский депутат коснулся углубления отношений между Арменией и Евросоюзом, соглашения о демаркации границ между Ереваном и Баку, а также возможностей разблокирования коммуникаций на Южном Кавказе.
- Господин Хелсборн, в последнее время мы наблюдаем, как отношения между Арменией и Европейским Союзом укрепляются и углубляются, стороны находятся в более тесном партнерстве, чем когда-либо. По Вашему мнению, насколько важно углубление отношений между Арменией и ЕС для безопасности и процветания региона? Как бы Вы оценили эти связи?
- Международные отношения важны для любой страны, но они более важны для такой маленькой страны, как Армения. Отношения ЕС-Армения, построенные за последние несколько лет, носят позитивный характер, и эту работу необходимо продолжать. Более тесные связи принесут пользу обеим сторонам.
- Недавно Армения и Азербайджан договорились о начале процесса демаркации границы на основе Алма-Атинской декларации. Как бы Вы оценили это соглашение и, по Вашему мнению, может ли оно принести мир двум странам и региону Южного Кавказа?
- Конечно, для установления прочного мира необходимо разрешить пограничные разногласия. Однако детали такого соглашения, вероятно, окажутся сложным вопросом. Я следил за дебатами в Армении и армянской диаспоре и знаю, что есть люди, которые критикуют то, как правительство справляется с ситуацией. Я не имею права говорить, кто прав в данном случае.
- В последние годы много разговоров о необходимости разблокирования региональных коммуникаций на Южном Кавказе. Азербайджан требует от Армении так называемый “Зангезурский коридор”, угрожая при этом захватить его силой. Господин Хелсборн, как бы Вы оценили агрессивное и ничем не спровоцированное поведение Азербайджана?
- Риторика режима Алиева относительно “Зангезурского коридора” неприемлема. Данная территория принадлежит Армении, и Азербайджан не имеет прав на эту землю и не имеет права предъявлять на нее какие-либо претензии. Любая попытка установить контроль над армянской землей должна привести к быстрым действиям Запада, таким как санкции.
- В ответ на эти претензии азербайджанской стороны правительство Армении в прошлом году инициировало проект “Перекресток мира”. Что Вы думаете об этой инициативе?
- Я не читал всех подробностей о проекте. Но общие представления позитивны. Демократия, торговля и сотрудничество необходимы для прочного мира и стабильности.