«ՅԱԿ-52» տեսակի ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել կուրսանտ Արմեն Խաչատրյանի հետ երկրորդ թռիչքի ընթացքում 07/22/2024 16:56 | Քրեական խրոնիկոն
2024թ. հուլիսի 19-ին՝ ժամը 09:30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասում անցկացվող ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ Եղվարդ քաղաքի «Լճեր» կոչվող տարածքում վթարի է ենթարկվել ՀՀ ՊՆ հաշվեկշռում գտնվող «ՅԱԿ-52» տեսակի «15» կողային համարի ինքնաթիռ, որի հետևանքով անձնակազմի երկու անդամները՝ հրահանգիչ-օդաչու, ավագ լեյտենանտ Արմեն Խաչիկի Իսախանյաը (ծնված 1998թ․) և ՀՀ ՊՆ ռազմական ակադեմիայի կուրսանտ Արմեն Կարենի Խաչատրյանը (ծնված 2004թ․) մահացել են։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում նույն օրը, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 539-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (ռազմական թռչող սարքերի թռիչքների, դրանց նախապատրաստման կամ շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ), նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Ձևավորվել է քննչական խումբ: Նախաքննության շրջանակներում իրականացվել և շարունակվում են մեծածավալ քննչական և ապացուցողական գործողություններ։
Մասնավորապես, դատապայթյունատեխնիկական, դատահրդեհատեխնիկական, դատանյութագիտական, դատաբժշկական բնագավառների փորձագետների մասնակցությամբ կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում անհրաժեշտ փորձաքննություններ նշանակելու նպատակով վերցվել են նմուշներ։ Կատարվել է դիակների արտաքին զննում, նշանակվել են դիակների դատաբժշկական փորձաքննություններ։
Միաժամանակ, քննչական խմբի քննիչների կողմից ՀՀ ՊՆ N զորամասից առգրավվել են վարույթի համար նշանակություն ունեցող նյութեր և փաստաթղթեր։
Նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել են բազմաթիվ վկաներ, այդ թվում՝ պարզվել և հարցաքննվել են դեպքին ականատես անձինք։ Պարզվել է, որ նշված օրը նույն ինքնաթիռով տեղի է ունեցել 4 ուսումնավարժական թռիչք։ Բոլոր նշված թռիչքներն իրականացվել են հրահանգիչ-օդաչու, ավագ լեյտենանտ Արմեն Իսախանյանի մասնակցությամբ։ Վթարը տեղի է ունեցել կուրսանտ Արմեն Խաչատրյանի հետ երկրորդ թռիչքի ընթացքում։
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, կատարվում են մեծածավալ քննչական և վարութային այլ գործողություններ՝ վթարի պատճառները, սահմանված կարգով ինքնաթիռի շահագործման թույլատրելիության, տեխնիկական պահանջներին համապատասխանության, անհրաժեշտ զննություններն անցած լինելու և վթարին հանգեցրած հնարավոր այլ գործոնները պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении выясняет причины и обстоятельства крушения самолета Як-52, унесшего жизни офицера и курсанта 07/22/2024   17:58  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении выясняет причины и обстоятельства крушения учебно-тренировочного самолета Як-52.
Как сообщили в СК, 19 июля 2024 года около 09:30 находящийся на балансе министерства обороны РА самолет Як-52 во время выполнения в воинской части МО РА учебно-тренировочного полета потерпел крушение в местечке под названием "Лчер" в городе Егварде. В результате авиакатастрофы погибли старший лейтенант Армен Хачикович Исаханян(1998 г.р.) и курсант военной академии МО РА Армен Каренович Хачатрян(2004 г.р.).
По факту в тот же день было инициировано уголовное производство по ч.4 ст. 539(нарушение правил полета, подготовки или эксплуатации военных самолетов, повлекшие по неосторожности смерть двух и более человек).
Сформирована следственная группа. В рамках предварительного следствия проведены и проводят крупномасштабные следственные действия.
В частности, с участием экспертов произведен осмотр места происшествия, в ходе которого были взяты образцы для проведения необходимых экспертиз. Произведен осмотр тел погибших, назначены судмедэкспертизы.
В то же время следователи изъяли из воинской части МО материалы и документы, имеющие существенное значения для производства.
"В ходе предварительного следствия допрошены многочисленные свидетели, в том числе установлены и допрошены очевидцы инцидента. Выяснилось, что в указанный день на том же самолете были осуществлены 4 учебно-тренировочных полета. Все указанные полеты были выполнены с участием пилота-инструктора старшего лейтенанта Армена Исаханяна. Авиакатастрофа произошла во время второго полета с курсантом Арменом Хачатряном", - говорится в сообщении СК.
Предварительное следствие по делу продолжается, проводятся масштабные следственные и иные процессуальные действия для установления причин авиакатастрофы, допустимости эксплуатации самолета в установленном порядке, соответствия техническим требованиям и иных возможных факторов, приведших к крушению, сообщили в ведомстве.
15:14 19/07/2024  |  Криминальная хроникаПо факту крушения самолета в Котайкской области Армении возбуждено дело