Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին 10 մլն եվրո տրամադրելու որոշումը պաշտոնապես հաստատվեց 07/22/2024   12:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵՄ-ն առաջին անգամ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից Հայաստանին կտրամադրի 10 մլն եվրո։ Հայաստանի Հանրապետությանն աջակցելու համար տրամադրվելիք օգնության նպատակն է բարձրացնել Հայաստանի զինված ուժերի նյութատեխնիկական կարողությունները և նպաստել ճգնաժամային և արտակարգ իրավիճակներում խաղաղ բնակչության պաշտպանության բարելավմանը:
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ որոշումը կայացվել է Հայաստանի հետ ԵՄ գործընկերության շրջանակներում և հիմնված է ընդհանուր արժեքների վրա, ուղղված է Հայաստանում և Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և բարգավաճման խթանմանը։ Այն նաև նպատակ ունի բարձրացնել Հայաստանի դիմադրողականությունը, արագացնել զինված ուժերի փոխգործունակությունը հետագայում երկրի կողմից միջազգային, այդ թվում՝ ԵՄ-ի կողմից կազմակերպված ռազմական առաքելություններին ու գործողություններին հնարավոր մասնակցության դեպքում։ Ըստ որոշման՝ աջակցությունը թույլ կտա գումարտակի չափով ստորաբաժանման համար ապահովել լիարժեք վրանային ճամբար:
ԵՄ արտաքին եւ անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի խոսքով՝ Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերություններում անվտանգությունը կարևոր տարր է։ Բարձր ներկայացուցիչը նշել է, որ ԵՄ-ն փոխադարձ շահագրգռվածություն ունի ավելի ընդլայնելու իր երկխոսությունը արտաքին և անվտանգության քաղաքականության վերաբերյալ՝ նաև դիտարկելով Հայաստանի ապագա մասնակցությունը ԵՄ-ի գլխավորած առաքելություններին և գործողություններին։
«ԵՄ-ն հավատարիմ է Հայաստանի հետ համապարփակ քաղաքական և տնտեսական գործընկերությունը ընդլայնելուն՝ հիմնված ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վրա և էլ ավելի ամրապնդելու հարաբերությունները բոլոր հարթություններում: Սա ներառում է արտաքին և անվտանգության քաղաքականության ոլորտում երկխոսության և համագործակցության ակտիվացում, որը ներառում է նաև անվտանգության և պաշտպանության ընդհանուր քաղաքականությունը»,-նշված է ԵՄ խորհրդի տարածած մամլո հաղորդագրությունում։
Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամը ստեղծվել է 2021 թվականին՝ ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության շրջանակներում։ Հիմնադրամը ԵՄ-ին թույլ է տալիս ֆինանսավորել այնպիսի գործողություններ, որոնք ուղղված են երրորդ պետությունների և տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների կարողությունների հզորացմանը, որոնք առնչվում են ռազմական և պաշտպանական հարցերին:
19:19 19/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ դեսպանը ցավակցություն է հայտնել ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածների հարազատներին
12:17 17/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը մեծ ձեռքբերումներ է գրանցել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում․ Վասիլիս Մարագոս

Официально одобрено решение о предоставлении Армении 10 миллионов евро из Европейского фонда мира 07/22/2024   12:57  |  Лента новостей
Впервые ЕС предоставит Армении 10 миллионов евро из Европейского фонда мира. Целью помощи, предоставляемой для поддержки Республики Армения, является повышение материально-технических возможностей Вооруженных Сил Армении и содействие улучшению защиты гражданского населения в кризисных и чрезвычайных ситуациях.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, решение принято в рамках партнерства ЕС-Армения и основано на общих ценностях, направленных на содействие миру, стабильности и процветанию в Армении и на Южном Кавказе. Оно также направлено на повышение устойчивости Армении, ускорение оперативной совместимости вооруженных сил в будущем, в случае возможного участия страны в международных военных миссиях и операциях, в том числе организованных ЕС. Согласно решению, поддержка обеспечит полноценный палаточный лагерь для подразделения размером с батальон.
По словам верховного представителя ЕС по иностранным делам и безопасности Жозепа Бореля, безопасность является важным элементом двусторонних отношений с Арменией. Верховный представитель отметил, что ЕС имеет взаимный интерес в дальнейшем расширении диалога по внешней политике и политике безопасности, а также рассматривает будущее участие Армении в миссиях и операциях под руководством ЕС.
“ЕС привержен расширению всестороннего политического и экономического партнерства с Арменией на основе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-Армения и дальнейшему укреплению отношений во всех измерениях. Это включает активизацию диалога и сотрудничества в сфере внешней политики и политики безопасности, что также включает в себя общую политику безопасности и обороны", - говорится в пресс-релизе Совета ЕС.
Европейский фонд мира был создан в 2021 году в рамках общей внешней политики и политики безопасности. Фонд позволяет ЕС финансировать действия, направленные на укрепление потенциала третьих стран, а также региональных и международных организаций, связанных с военными и оборонными вопросами.