Անցած տասնամյակի ընթացքում Ադրբեջանն ավելի շատ է զինվել, քան Հայաստանը. Մակրոնն անդրադարձել է Երևանին ֆրանսիական զենքի մատակարարումներին 07/19/2024   11:23  |  Մեկնաբանություն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ելույթ ունենալով Լոնդոնում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 4-րդ գագաթնաժողովում, Հայաստանին վերաբերող մի շարք ուշագրավ հայտարարություններ է արել՝ խոսելով Երևանին մատակարարվող ֆրանսիական զենքի, ինչպես նաև Բաքվի հետ ընթացող խաղաղության բանակցությունների մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունները X-ի իր միկրոբլոգում կատարած գրառումներով ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին։
Խոսելով Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև խորացող ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին՝ Էմանուել Մակրոնը նշել է․ «Եթե նայեք անցած տասնամյակին, ապա թվում է, թե Ադրբեջանն իրեն շատ ավելի է զինել, քան Հայաստանը։ Եվ եթե իմ հիշողությունը ճիշտ է, իսկ եթե սխալ եմ, ուղղեք ինձ, ապա Ադրբեջանն, իսկապես, 2020 թվականին սարսափելի պատերազմ սկսեց»։
11:12 08/07/2024  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայի ընտրություններում հաղթել է «Նոր ժողովրդական ճակատ»-ը. Մակրոնի ղեկավարած կոալիցիան երկրորդն է
14:21 02/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԸնտրություններից հետո Մակրոնն «անհետացել է»՝ հայտնում են լրատվամիջոցները
15:37 10/06/2024  |  Միջազգային լրահոսՄեդվեդևը Մակրոնին և Շոլցին խորհուրդ է տվել հրաժարական տալ ու գնալ պատմության աղբանոցը
15:23 02/05/2024  |  Միջազգային լրահոսՄակրոնը կրկնել է, որ չի բացառում Ուկրաինա զորքեր ուղարկելը
11:26 24/04/2024  |  Սոցիալական ցանցերԵկեք վառ պահենք ջարդերի, տեղահանությունների ու հալածանքների զոհերի հիշատակը․ Մակրոնի գրառումը՝ Ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ
12:29 12/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԱշխարհը փոխվում է. Մակրոնը կոչ է արել մեծացնել ռազմական արտադրությունը Ֆրանսիայում

За последнее десятилетие Азербайджан вооружался больше, чем Армения - Макрон коснулся поставок французского оружия Еревану 07/19/2024 11:36 | Комментарий
Выступая на четвертом саммите Европейского политического сообщества в Лондоне, президент Франции Эммануэль Макрон сделал ряд примечательных заявлений в отношении Армении, говоря о поставках французского оружия Еревану, а также о продолжающихся мирных переговорах с Баку.
Заявления Эммануэля Макрона в своем микроблоге в X привел Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Республике Армения Оливье Декотиньи, передает Арменпресс.
Говоря об углубляющемся военно-техническом сотрудничестве между Арменией и Францией, Эммануэль Макрон отметил: “Если рассматривать последнее десятилетие, то вполне заметно, что Азербайджан вооружался гораздо больше, чем Армения. И если мне не изменяет память, если я ошибаюсь, то поправьте меня, именно Азербайджан начал страшную войну в 2020 году”.
В этом контексте президент Франции также добавил, что это нормально, когда Париж просто отвечает на просьбу суверенной страны - Армении, которая хочет вооружиться, чувствуя, что может подвергнуться агрессии со стороны другой страны.
"Перспектива Армении - мир, перспектива Франции - мир, и я надеюсь, что и перспектива Азербайджана - мир. И если две страны завершат мирный договор, то мы поддержим такое соглашение”, - подчеркнул Макрон, говоря о нормализации отношений между Ереваном и Баку и мирном договоре.