Մեհդի Սոբհանին հայտարարել է, որ Իրանը մոտ ապագայում կկրկնապատկի էլեկտրաէներգիայի ներմուծումը Հայաստանից 07/19/2024 16:11 | ԼՐԱՀՈՍ
«Գազ Էլեկտրաէներգիայի դիմաց» համաձայնագրի ժամկետը մինչև 2030 թվականը երկարացնելու շնորհիվ ամեն տարի Իրանը Հայաստան է արտահանում 360 մլն խմ գազ՝ դրա դիմաց ներմուծելով էլեկտրաէներգիա, իսկ Հայաստանից Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի կառուցման աշխատանքների ավարտը մոտ ապագայում թույլ կտա կրկնապատկել Հայաստանից Իրան էլեկտրաէներգիայի ներմուծումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին SNN գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին։
«Ես Երևանում եմ մոտ մեկ տարի, և այս ընթացքում մեզ հաջողվել է զգալի առաջընթացի հասնել Իրանի և Հայաստանի հարաբերություններում։ Հայաստանը մեր հարևաններից է և մեզ հետ 46 կմ սահման ունի, որն ամենաապահով սահմաններից է», - իր խոսքում նշել է Իրանի դեսպանն՝ ընդգծելով, որ Երևանի և Թեհրանի պատմական հարաբերությունները եղել են շատ դրական ու հստակ, և Հայաստանի անկախացումից ի վեր՝ երկու երկրների միջև համագործակցության գործընթացը միշտ զարգացել է։
Մեհդի Սոբհանին նկատել է, որ նախորդ տարի Իրանին հաջողվել է Հայաստանի կառավարության հետ կնքել ամենամեծ պայմանագիրը՝ Հայաստանի անկախացումից ի վեր։
«Այս պայմանագրով նախատեսվում է Հայաստանի հարավային մասում Ագարակ-Քաջարան ճանապարհի կառուցումը, որը գտնվում է Հյուսիս-Հարավ միջանցքի երթուղու վրա։ 212 միլիոն դոլար արժողությամբ այս ծրագիրը մեծապես նպաստում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության տեխնիկական և ինժեներական ծառայությունների արտահանմանը Հայաստան», - ասել է դեսպանը՝ տեղեկացնելով, որ այդ ճանապարհը մեկ ժամ 20 րոպեից կրճատվելու է՝ հասնելով 20 րոպեի, իսկ ճանապարհի լայնությունը 6 մետրից հասնում է 17 մետրի, ինչը շատ օգտակար է անվտանգության և արագության տեսանկյունից։
Նա նաև հավելել է, որ 36 միլիոն դոլար արժողությամբ այլ ավելի փոքր ծրագրեր կան Հայաստանի տարբեր վայրերում:
«Առևտրի ոլորտում մեզ հաջողվեց Հայաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը 200 միլիոն դոլարից հասցնել 711 միլիոն դոլարի։ Հայաստանն իր 3 միլիոնանոց բնակչությամբ Եվրասիական միության անդամ է, որն այս երկիրը դարձրել է 200 միլիոնանոց եվրասիական շուկայի հարթակ», - շեշտել է դեսպան Սոբհանին։
Նա հավելել է, որ Իրանի և Հայաստանի միջև օրական 400 բեռնատար է երթևեկում, իսկ անցյալ տարի Իրան է մեկնել Հայաստանի 161 հազար բնակիչ՝ իրենց հետ տանելով 80 միլիոն դոլարի ուղեբեռ։

Иран в ближайшее время удвоит импорт электроэнергии из Армении - посол 07/19/2024   16:41  |  Лента новостей
Благодаря продлению соглашения “Газ в обмен на электроэнергию” до 2030 года Иран ежегодно экспортирует в Армению 360 миллионов кубометров газа, импортируя взамен электроэнергию, а завершение строительства третьей линии электропередачи из Армении в Иран будет способствовать завершению строительства третьей линии электропередачи из Армении в Иран позволит в ближайшем будущем удвоить импорт электроэнергии из Армении в Иран. Об этом, как передает Арменпресс, в интервью агентству SNN заявил чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Мехди Собхани.
"Я нахожусь в Ереване почти год, и за это время нам удалось добиться значительного прогресса в отношениях между Ираном и Арменией. Армения является одним из наших соседей и имеет с нами границу протяженностью 46 км, которая является одной из самых безопасных границ", - сказал посол Ирана, подчеркнув, что исторические отношения между Ереваном и Тегераном были очень позитивными и ясными, и со времени обретения Арменией независимости сотрудничество между двумя странами всегда развивалось.
Мехди Собхани отметил, что в прошлом году Ирану удалось подписать самый крупный контракт с правительством Армении со времени обретения Арменией независимости. "Этот контракт предусматривает строительство дороги Агарак-Каджаран в южной части Армении, которая расположена на маршруте коридора Север-Юг. Этот проект стоимостью $212 миллионов в значительной степени способствует экспорту технических и инженерных услуг Исламской Республики Иран в Армению", - сказал посол, сообщив, что путь сократится с одного часа 20 минут до 20 минут, а ширина дороги увеличится с 6 метров до 17-ти, что очень благотворно с точки зрения безопасности и скорости.
Он также добавил, что в разных местах Армении существуют и другие, более мелкие проекты, стоимостью $36 миллионов. "В сфере торговли нам удалось увеличить товарооборот с Арменией с $200 миллионов до $711 миллионов. Армения с ее 3-миллионным населением является членом Евразийского союза, что сделало эту страну платформой для 200-миллионного евразийского рынка", - подчеркнул посол Собхани. Он добавил, что между Ираном и Арменией в день курсируют 400 грузовиков, а в прошлом году в Иран выехала 161 тысяча жителей Армении.