Կրակոցներ Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհին հարակից հյուրանոցային համալիրում, մեկ անձ է մահացել․ երկու անձ ձերբակալվել է 07/18/2024 11:33 | Քրեական խրոնիկոն
2024թ․ հուլիսի 17–ին՝ «Սևան ԲԿ» ՓԲ ընկերությունից ահազանգ է ստացվել այն մասին, որ հրազենային վնասվածքով, ներքին արյունահոսությամբ, իրենց մոտ բուժօգնության են տեղափոխվել Գեղարքունիքի մարզի 37 և 56–ամյա, ինչպես նաև Կոտայքի մարզի 41–ամյա բնակիչները։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, հիշյալ անձանց հրազենային վնասվածք պատճառելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով, Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհին հարակից հյուրանոցային համալիրի բակից ձերբակալվել և ոստիկանության բաժին են տեղափոխվել Գեղարքունիքի մարզի 19–ամյա և Տավուշի մարզի 40–ամյա բնակիչները։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Սևանի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 12-րդ կետերով, 297-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Նախաքննության ընթացքում կատարված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 19–ամյա երիտասարդը և 40–ամյա տղամարդը, մի խումբ անձանց հետ, հանգստանալիս են եղել Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհին հարակից հյուրանոցային համալիրում, որտեղ վիճաբանության մեջ են մտել նշված վայր հաճախած՝ Սևան քաղաքի 37 բնակիչ, Աբովյան քաղաքի 42-ամյա բնակիչ տղամարդկանց և Երևան քաղաքի 36–ամյա բնակիչ կնոջ հետ։ Վիճաբանությունը վերածվել է ծեծկռտուքի, որի ընթացքում հնչել են անկանոն կրակոցներ, ինչի հետևանքով Սևանի 37-ամյա, Աբովյանի 41-ամյա բնակիչները, ինչպես նաև նշված հյուրանոցային համալիրի անվտանգության 56-ամյա աշխատակիցը ստացել են հրազենային մարմնական վնասվածքներ։
2024թ․-ի հուլիսի 18-ին՝ ժամը 06։40-ին, «Սևան» ԲԿ-ից հայտնել են, որ Գեղարքունիքի մարզի 37–ամյա բնակիչը, որովայնի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքներից գիտակցության չգալով, մահացել է։
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից որոշում է կայացվել՝ Գեղարքունիքի մարզի 19–ամյա և Տավուշի մարզի 40–ամյա բնակիչներին ձերբակալելու մասին;
Քրեական վարույթի շրջանակներում կատարված դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել են պարկուճներ, դեֆորմացված գնդակի նմանվող դետալներ, արնանման հետքեր, հայտնաբերվել և առգրավվել են նաև երկու ատրճանակներ՝ փամփշատուփում փամփուշտներով։ Առգրավվել և զննության է ենթարկվել նաև հիշյալ դեպքը տեսանկարահանող սարքը։
Վարույթի շրջանակներում նշանակվել են դատաբժշկական, դիակի դատաբժշկական, դատաձգաբանական և դատաքիմիական փորձաքննություններ։ Ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը տրվել է քրեական վարույթի համար էական նշանակության հանգամանքներ պարզելու, ինչպես նաև տեղի ունեցած դեպքին մասնակից բոլոր անձանց հայտնաբերելու և քննությանը ներկայացնելու վերաբերյալ հանձնարարություն։

СК Армении сообщил новые подробности инцидента со стрельбой в гостиничном комплексе у Севанской трассы, 2 человека задержаны 07/18/2024   12:38  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил подробности инцидента со стрельбой в гостиничном комплексе близ трассы Ереван-Севан- Иджеван.
Согласно сообщению СК, 17 июля из медцентра "Севан" поступило сообщение о том, что к ним с огнестрельными ранениями и внутренним кровотечением доставленным жители Гегаркуника 37 и 56 лет, а также 41-летний житель Котайка.
В результате предпринятых мер на основании возникшего обоснованного подозрения в причинении огнестрельных ранений упомянутым лицам во дворе гостиничного комплекса близ трассы Ереван-Севан-Иджеван были задержаныи доставлены в полицейский отдел 19-летний житель Гегаркуника и 40-летний житель Тавуша.
По факту случившегося инициировано уголовное производство по пп. 7 и 12 ч.2 ст. 44-155, ч. 3 ст. 297 и ч. 1 ст. 335 УК РА.
Следствием получены данные о том, что 19-летний юноша и 40-летний мужчина отдыхали с группой лиц в прилегающем к автомагистрали Ереван-Севан- Иджеван гостиничном комплексе, где вступили в конфликт с 37-летним жителем Севана, 42-летним жителем Абовяна и 36-летней жительницей Еревана. Ссора переросла в драку, в ходе которой раздались беспорядочные выстрелы. В результате стрельбы 37-летний житель Севана, 41-летний житель Абовяна, а также 56-летний сотрудник службы безопасности гостиничного комплекса получили огнестрельные ранения.
18 июля в 06:40 из медцентра "Севан" поступило сообщение о том, что 37-летний житель Гегаркуника, не приходя в сознание, скончался от полученного огнестрельного ранения в живот.
Орган, осуществляющий производство, принял решение о задержании 19-летнего жителя Гегаркуника и 40-летнего жителя Тавуша.
"При осмотре места происшествия обнаружены и изъяты гильзы,  детали, похожие на деформированные пули, похожие на кровь следы. Также найдены и изъяты пистолеты с патронами в обойме. Изъято также устройство видеозаписи упомянутого инцидента. Назначены экспертизы. Полиции дано соответствующее поручение установить существенные для производства  обстоятельства, а также разыскать всех участников инцидента для их передачи следствию.Предварительное расследование продолжается", - говорится в сообщении.