Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների նորընտիր վարչապետի հետ 07/18/2024 14:18 | Մամուլ
Բլենհայմյան պալատում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 4-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Նիդերլանդների նորընտիր վարչապետ Հենդրիկուս Վիլհելմուս Մարիա Սխոուֆի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել է պարոն Սխոուֆին պաշտոնը ստանձնելու առիթով և հույս հայտնել, որ երկկողմ համագործակցությունը նոր ազդակ կհաղորդի Հայաստան-Նիդերլանդներ բազմաոլորտ հարաբերությունների զարգացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Նիդերլանդների հարաբերությունները հատկապես վերջին տարիներին թևակոխել են բարձր քաղաքական երկխոսության շրջան։
Պարոն Սխոուֆը նշել է, որ Նիդերլանդները կարևորում է ՀՀ-ի փոխգործակցության խորացումը և պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը՝ ի նպաստ քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում կապերի խորացման:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ: Կողմերը կարևորել են երկար բանակցություններից հետո Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններ սկսելու որոշումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին, Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին: Վարչապետը կարևորել է դրանց լուծման ուղղությամբ միջազգային հանրության հետևողական աջակցությունը:

Премьер Нидерландов заявил Пашиняну, что Амстердам придает важность углублению сотрудничества с Ереваном 07/18/2024   15:06  |  Лента новостей
На полях проходящего в Блейнхеймском дворце 4-го саммита Европейского политического сообщества премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с новоизбранным премьер-министром Королевства Нидерландов Хендрикусом Вилхелмусом Мариа Схофом. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Никол Пашинян еще раз поздравил господина Схофа со вступлением в должность и выразил надежду, что двустороннее сотрудничество придаст новый импульс развитию многопрофильных отношений между Арменией и Нидерландами.
Никол Пашинян подчеркнул, что отношения между Арменией и Нидерландами вышли на уровень высокого политического диалога, особенно в последние годы.
Господин Схоф отметил, что Нидерланды придают важность углублению сотрудничества с Арменией и готовы приложить все усилия для содействия углублению отношений в политической, экономической и гуманитарной сферах.
Собеседники также обменялись мыслями по вопросам сотрудничества Армения-Европейский союз. Стороны подчеркнули важность решения начать переговоры по либерализации визового режима с Арменией.
Были затронуты также мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, гуманитарные проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Премьер-министр подчеркнул важность последовательной поддержки со стороны международного сообщества в их решении.
15:22 17/07/2024  |  ПолитикаСтало известно, кто сменит Тойво Клаара на посту спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе
12:40 17/07/2024  |  Лента новостейАрмения добилась больших успехов в области защиты прав человека - глава делегации ЕС