Ասադը պատրաստ է հանդիպել Էրդողանի հետ, բայց մեկ պայմանով 07/17/2024   12:35  |  Միջազգային լրահոս
Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել է, որ պատրաստ է հանդիպել Թուրքիայի նախագահի հետ, եթե պետք է քննարկվի Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքից թուրքական զորքերի դուրս բերելու հարցը։ Այդ մասին Ասադը խոսել է տեղի լրատվամիջոցների հետ ճեպազրույցում։
«Մենք դրական ենք վերաբերվում՝ հարաբերությունները բարելավելու ցանկացած նախաձեռնությանը, բայց դա չի նշանակում, որ դրան գնում ենք՝ առանց կանոնների», - հավելել է Ասադը՝ կրկնելով, որ պատրաստ է հանդիպել Էրդողանի հետ, սակայն դա մեծապես կախված է հանդիպման «բովանդակությունից»։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ հայտարարությամբ է հանդես եկել նաեւ Սիրայի ԱԳՆ-ն։
«Սիրիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատում է, որ Սիրիայի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների սրբագրումը հստակ հիմքերի վրա պետք է կառուցվի, որոնց գլխավորը խնդիրը Սիրայի հողերի վրա գտնվող թուրքական անօրեն ուժերի հեռացումն է, որ ոչ միայն Սիրիայի անվտանգության հարցն է խաթարում, այլև Թուրքիայի», - նշված է Սիրայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վերականգնումը հիմնված է նախքան 2011 տիրող իրավիճակի վերադարձի վրա, որը հիմք է հանդիսանում երկու երկիրների անվտանգության և կայունության համար: Երկիրների շահերը պետք է հիմնված լինեն կայուն հարաբերությունների, ո՛չ թե հակամարտության կամ թշնամանքի վրա:
«Այս կոնտեքստում Սիրիան հաստատուն ընդգծում է, որ Սիրիա-Թուրքիա հարաբերութունների կարգավորման նախաձեռնությունը տեղեկատվական դաշտին տուրք տալու թեմա չէ, այլ քաղաքական գործընթաց, որ հիմնվում է երկու պետությունների հարաբերությունների ինքնիշխանության, անկախության եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքների վրա», -նշված է հայտարարության մեջ։
11:26 12/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ցանկությունն է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատվի. Էրդողան

Асад готов встретиться с Эрдоганом, но с одним условием 07/17/2024   13:48  |  Международные новости
Президент Сирии Башар Асад заявил, что готов к встрече со своим турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом, если будет обсуждаться вопрос о выводе турецких войск из  районов на северо-западе Сирии. Об этом Асад заявил на брифинге с журналистами.
"Мы положительно оцениваем любые инициативы по нормализации отношений, но это не значит, что мы идем на это без правил", - добавил Асад, подтвердив свою готовность встретиться с Эрдоганом, однако это в большей степени будет зависеть от содержания встречи.
Как уже ранее сообщалось, с заявлением выступило также министерство иностранных дел Сирии.
МИД Сирии подтверждает, что любая попытка восстановить отношения между Сирией и Турцией должна строиться на четких основаниях, главным из которых является вывод незаконно находящихся турецких сил с территории Сирии.
Отмечается, что нормализация отношений между Сирией и Турцией должна быть основана на возвращении к ситуации, существовавшей до 2011 года, что является основой для безопасности и стабильности двух стран. Интересы стран должны основываться на стабильности в отношениях, а не на конфликтах или враждебности.
"Сирия подчеркивает, что любая инициатива в этом направлении должна строиться на четких принципах уважения к суверенитету, независимости и территориальной целостности, - говорится в заявлении.
17:28 05/07/2024  |  Международные новостиЭрдоган заявил о возможности пригласить Путина и Асада в Турцию