Հայաստանը մեծ ձեռքբերումներ է գրանցել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում․ Վասիլիս Մարագոս 07/17/2024   12:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը մեծ ձեռքբերումներ է գրանցել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում, այդուհանդերձ, դա չի նշանակում, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտված են․ անհրաժեշտ է համոզված լինել, որ Հայաստանի ինստիտուտները համապատասխանում են քաղաքացիների պահանջներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը նման կարծիք հայտնեց Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ), ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի և ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի կողմից համատեղ իրականացվող «Մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում և ազգային հաստատությունների հզորացում» ծրագրի շնորհանդեսի ընթացքում։
«Մարդու իրավունքները բոլորի մասին են, մարդու իրավունքները գործընկերության մասին են։ Դա պետք է լինի մի գործընթաց, որը միավորում է մեզ», - բացման խոսքում ասաց Վասիլիս Մարագոսը՝ կարծիք հայտնելով, որ շատ կարևոր է հասկանալ, թե որքան մեծ նշանակություն ունի մարդու իրավունքների վերաբերյալ հարցերի շուրջ համատեղ աշխատանքը, և, միևնույն ժամանակ, համոզված լինել, որ Հայաստանի ինստիտուտները նվիրված են ժողովրդավարությանը, այդ ինստիտուտների կարողությունների հետագա զարգացմանը և համապատասխանում են քաղաքացիների պահանջներին։
Նա նշեց, որ վերոնշյալ դիտարկումները Եվրոպական միության հետ գործընկերության պահանջներ են։ Նրա խոսքով՝ Եվրոպական միությունն աջակցում է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը ոչ միայն ամբողջ աշխարհում և շատ այլ գործընկեր երկրներում, այլև այդ ոլորտը գտնվում է Հայաստանի և ԵՄ-ի գործընկերության կենտրոնում։
«Հայաստանը շատ ձեռքբերումների է հասել այս ոլորտներում, սակայն դա չի նշանակում, որ աշխատանքն ավարտված է։ Ահա թե ինչու ենք մենք շարունակում աշխատել միասին», - շեշտեց Մարագոսը՝ հավելելով, որ շատ կարևոր է, որպեսզի Հայաստանի բոլոր համապատասխան ինստիտուտները և մասնագիտական շրջանակները ներգրավված լինեն այս գործընթացում։
Նա ընդգծեց, որ այդ համատեղ աշխատանքների նպատակն է Հայաստանի հետ կիսել այն փորձառությունը, որն ունի ԵՄ-ն՝ օգնելու և աջակցելու համար բոլոր այն բարեփոխումներին, որոնք իրականացվում են ՀՀ համապատասխան ինստիտուտների կողմից։
ԵՄ պատվիրակության ղեկավարն այս համատեքստում կարևորեց նաև քաղաքացիական հասարակության մասնակցությունը։
«Եվ ուզում եմ ողջունել նաև Փաստաբանների պալատի ներկայացուցչի ներկայությունը։ Կցանկանայի նշել իրավաբանների մասնակցությունը, քանի որ նրանք շատ մեծ դերակատարություն ունեն մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում, հանդիսանում են նաև կարևոր դերակատարներ հասարակության և պետական ինստիտուտների միջև», - ասաց Վասիլիս Մարագոսը։
Նա ներկաներին տեղեկացրեց, որ մեկնարկող նախագիծը կտևի երեք տարի և հույս հայտնեց, որ ժամանակի ընթացքում առաջ կբերի կայուն արդյունքների մի շատ  հստակ շարք:
«Ես ուզում եմ ընդգծել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև գործող համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարևորությունը: Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը կատարում է իր բազմաթիվ պարտավորությունները, որոնք սահմանված են Եվրամիության հետ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով: Ուզում եմ հատկապես ընդգծել Հայաստանի հավատարմությունը Մահապատժի մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիային, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդին, այս ոլորտում ստանձնած պարտավորություններին և Հռոմի կանոնադրության վավերացմանը, որը տեղի ունեցավ մի քանի ամիս առաջ, և մենք ակտիվորեն աշխատում ենք դրա իրականացման վրա», - շեշտեց Մարագոսն՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններն այժմ էլ ավելի են զարգանալու և խորանալու նոր գործընկերության օրակարգի հիման վրա։
ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը նաև շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի իշխանություններին, ինչպես նաև Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը մարդու իրավունքների թեմայով անընդհատ երկխոսության համար, որը շատ կոնկրետ տարրեր է բերում ՀՀ-ԵՄ երկկողմ համագործակցության մեջ:
«Բացի Մարդու իրավունքների ոլորտից, Եվրամիությունը ներդրումներ է կատարել Հայաստանի արդարադատության բարեփոխումների մեջ: Սա նաև, եթե կուզեք, մարդու իրավունքների հետ կապված մեկ այլ անկյուն է, քանի որ արդարադատությունը, որն ապահովվում է քաղաքացիների համար, մարդու իրավունքների ինստիտուտ է։ Նաև ուզում եմ շեշտել հակակոռուպցիոն պայքարի վրա աշխատելու կարևորությունը: Երեկ մենք շատ կարևոր քաղաքական երկխոսություն ենք ունեցել արդարադատության և հակակոռուպցիոն հարցերի շուրջ: Եվ կրկին՝ կան շատ ձեռքբերումներ, բայց նաև դեռ կան շատ մարտահրավերներ: Այս բոլոր ոլորտներում բարելավման տեղ կա», - ասաց Մարագոսը՝ կարծիք հայտնելով, որ մարդու իրավունքների ոլորտում բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում շատ կարևոր է սոցիալական բոլոր շերտերի ներառականությունը:
14:55 24/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԵՄ դռները Վրաստանի համար կփակվեն, եթե կառավարությունը շարունակի իր գործողությունները. Բորել

Армения добилась больших успехов в области защиты прав человека - глава делегации ЕС 07/17/2024   12:40  |  Лента новостей
Армения добилась больших успехов в сфере защиты прав человека, однако это не означает, что работа в этом направлении полностью завершена, необходимо сделать так, чтобы институты Армении отвечали требованиям граждан.
Такое мнение глава делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос высказал на презентации программы “Содействие защите прав человека и укрепление национальных институтов”, реализуемой совместно Программой развития ООН (ПРООН), ЮНИСЕФ и Фондом народонаселения ООН, передает Арменпресс.
Права человека касаются каждого, права человека - это партнерство. Это должен быть процесс, который нас объединяет”, - сказал Василис Марагос, выразив мнение, что необходимо понимать, насколько важно работать вместе по вопросам прав человека, и в то же время быть уверенным в том, что институты Армении привержены демократии, дальнейшему развитию потенциала этих институтов и удовлетворению потребностей граждан.
Он отметил, что приведенные выше наблюдения являются требованиями партнерства с Евросоюзом. По его словам, Евросоюз поддерживает защиту прав человека не только во многих странах-партнерах, но и во всем мире. Эта сфера находится и в центре партнерства Армении и ЕС.
“Армения добилась многих достижений в этих сферах, но это не означает, что работа завершена. Именно поэтому мы продолжаем работать вместе”, - подчеркнул Марагос, добавив, что очень важно, чтобы в этом процессе были задействованы все соответствующие институты и профессиональные круги Армении.
Он подчеркнул, что цель этих совместных работ  - делиться с Арменией опытом, которым обладает ЕС, чтобы помочь и поддержать все реформы, реализуемые соответствующими институтами Армении.
В этом контексте глава делегации ЕС подчеркнул важность участия гражданского общества.
“Хочу поприветствовать и присутствие представителя Палаты адвокатов. Я хотел бы отметить участие юристов, потому что они играют очень важную роль в защите прав человека, они также являются важными субъектами между обществом и государственными институтами”, - сказал Василис Марагос.
Он сообщил, что запуск проекта продлится три года, и выразил надежду, что со временем он принесет определенный набор устойчивых результатов.
“Хочу подчеркнуть важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. Хочу подчеркнуть, что Армения выполняет свои многочисленные обязательства, которые определены Соглашением о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Европейским Союзом. Особо хочу подчеркнуть приверженность Армении Конвенции ООН о смертной казни, обязательствам, взятым перед СЕ и ратификации Римского статута, которая состоялась несколько месяцев назад, и мы активно работаем над ее реализацией”, - сказал Марагос, подчеркнув, что отношения ЕС-Армения теперь будут развиваться и углубляться на основе новой программы партнерства.
Глава делегации ЕС поблагодарил власти Армении и гражданское общество Армении за постоянный диалог на тему прав человека, который привносит много конкретных элементов в двустороннее сотрудничество РА-ЕС.
"Помимо области прав человека, Европейский союз инвестировал и в реформы юстиции в Армении. Это тоже, если хотите, еще один ракурс, связанный с правами человека, потому что справедливость, которая обеспечивается для граждан, - это институт прав человека. Также хочу подчеркнуть важность работы по борьбе с коррупцией. Вчера у нас состоялся очень важный политический диалог по вопросам правосудия и борьбы с коррупцией. И опять же, есть много достижений, но есть и много проблем. Во всех этих областях есть возможности для улучшения”, - сказал Марагос, выразив мнение, что в проведении реформ в сфере прав человека очень важна инклюзивность всех социальных слоев.
17:05 11/07/2024  |  ПолитикаАрмения придает большое значение углублению сотрудничества с ЕС - Мирзоян
17:07 04/07/2024  |  Лента новостейАрмения получит первые 10 миллионов евро от Европейского фонда мира: Венгрия сняла вето - Азатутюн
17:15 01/07/2024  |  Лента новостейЕС является ключевым партнером Армении в плане реализации реформ - Василис Марагос