Ռոբերտա Մեցոլան վերընտրվել է Եվրախորհրդարանի նախագահի պաշտոնում 07/16/2024   16:31  |  Միջազգային լրահոս
Մալթացի քաղաքական գործիչ Ռոբերտա Մեցոլան երկրորդ ժամկետով ընտրվել է Եվրախորհրդարանի նախագահ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ քվեարկությունը տեղի է ունեցել ընտրություններից հետո կայացած Եվրախորհրդարանի առաջին նիստում։
Մեցոլան ստացել է բացարձակ մեծամասնություն․ նրա օգտին է քվեարկել 699 եվրապատգամավորներից 562-ը։ Մեցոլայի մրցակիցը եղել է Իսպանիայից ԵԽ պատգամավոր, իսպանական «Պոդեմոս» («Մենք կարող ենք») ձախակողմյան կուսակցության անդամ Իրենե Մոնտերոն։
Քվեարկությունից հետո իր ելույթում Եվրախորհրդարանի նախագահը պատգամավորներին կոչ է արել միավորվել և «աշխատել բոլորի համար Եվրոպա ստեղծելու նպատակով»։
Մասնագիտությամբ իրավաբան Մեցոլան ստացել է իրավագիտության դոկտորի աստիճան Մալթայի համալսարանում։ Իր ամբողջ կարիերան նա կառուցել է եվրոպական քաղաքականության ոլորտում։ Նա աշխատել է Բրյուսելում ԵՄ կենտրոնակայանին կից Մալթայի ներկայացուցչությունում, երեք անգամ իր թեկնածությունն է առաջադրել է Եվրախորհրդարանի ընտրություններում և 2013 թվականին կարողացել է պատգամավորական մանդատ ստանալ։ 2020 թվականին նա ընտրվել է Եվրախորհրդարանի առաջին փոխնախագահ, իսկ 2022 թվականին՝ 42 տարեկանում, դարձել է Եվրախորհրդարանի ամենաերիտասարդ նախագահը կառույցի ամբողջ պատմության ընթացքում:

Роберта Метсола переизбрана председателем Европарламента 07/16/2024   16:44  |  Международные новости
Мальтийский политик Роберта Метсола избрана на второй срок на пост председателя Европейского парламента. Как передает Арменпресс, голосование состоялось на первой сессии после выборов Европарламента.
Метсола получила абсолютное большинство голосов. За нее проголосовали 562 из 699 депутатов Европарламента. Соперницей Метсолы была Ирен Монтеро, член Совета Европы от Испании, член левой испанской партии “Подемос” (Мы можем).
Выступив после голосования, председатель Европарламента призвала депутатов объединиться и “работать над созданием Европы для всех”.
Юрист по профессии Метсола получила степень доктора права в Мальтийском университете. Всю свою карьеру она построила в сфере европейской политики. Служила в представительстве Мальты при штаб-квартире ЕС в Брюсселе, трижды выдвигала свою кандидатуру на выборах в Европарламент и в 2013 году смогла получить парламентский мандат. В 2020 году она была избрана первым вице-председателем Европарламента, а в 2022 году в возрасте 42 лет стала самым молодым председателем Европарламента за всю историю этой организации.