Փաշինյանը դատապարտել է Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձը 07/14/2024   16:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դատապարտել է ԱՄՆ նախկին նախագահի, նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձը: Նա համապատասխան գրառում է արել X-ում:
«Վճռականորեն դատապարտում ենք ԱՄՆ 45-րդ նախագահ, նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի վրա հարձակումը: Նման բռնության ակտերը տեղ չունեն ժողովրդավարական հասարակության մեջ, քանի որ դրանք խարխլում են ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության հիմնական սկզբունքները, որոնք մենք խորապես գնահատում ենք: Դոնալդ Թրամփին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում»,-X-ում գրել է նա:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգում աջակիցների հետ հանրահավաքի ժամանակ նախագահի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձ է իրականացվել:
Հնչել են կրակոցներ, որից հետո նա ընկել է. Գաղտնի ծառայության աշխատկիցները մարմիններով ծածկել են նախկին նախագահին: Մահափորձից հետո Թրամփը տեղափոխվել է հիվանդանոց, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Ըստ ՀԴԲ-ի՝ կրակողը՝ 20-ամյա Թոմաս Մեթյու Քրուքսը, չեզոքացվել է: Նրա քայլի դրդապատճառն առայժմ անհայտ է: Իրավապահ մարմինները միջադեպի հետաքննություն են սկսել:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը դատապարտել է Թրամփի դեմ մահափորձը:
«Ուրախ եմ լսել, որ նա ապահով է և իրեն լավ է զգում: Ես աղոթում եմ նրա և նրա ընտանիքի համար։ Ջիլը և ես երախտապարտ ենք Գաղտնի ծառայությանը նրան փրկելու համար: Ամերիկայում նման բռնության համար տեղ չկա։ Մեր ազգը պետք է միավորվի սա դատապարտելու համար»,- իր ուղերձում ասել է Բայդենը։
15:14 14/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԻլոն Մասկը հայտարարել է Դոնալդ Թրամփին լիովին աջակցելու մասին
14:47 14/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփի դեմ մահափորձը հրահրել է նրա շուրջ ստեղծված մթնոլորտը. Պեսկով
11:43 14/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԹրամփի դեմ մահափորձ անողը նրա կուսակցության անդամ է եղել․ նա ոչնչացվել է
11:23 14/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԲարձր ենք գնահատում մեր պետությունների միջև առկա առանձնահատուկ հարաբերությունները. Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին
21:53 13/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին պատմել է, թե քանի դպրոց ու մանկապարտեզ են վերանորոգում
00:31 13/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրագածոտնի մարզում Փաշինյանը ծանոթացել է 2023-ին իրականացված աշխատանքներին և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերի ընթացքին
19:02 11/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիների դիմումներն ահռելի տեղեկատվություն են պարունակում երկրում տեղի ունեցողի մասին. վարչապետ

Никол Пашинян решительно осудил нападение на Дональда Трампа 07/15/2024   09:42  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян решительно осудил покушение на 45-го президента США и кандидата в президенты Дональда Трампа.
"Мы решительно осуждаем нападение на 45-го президента и кандидата в президенты США Дональда Трампа. Таким актам насилия нет места в демократическом обществе, поскольку они подрывают основные принципы демократии и верховенства закона, которые мы глубоко ценим. Я желаю Дональду Трампу скорейшего выздоровления", - написал премьер в своем микроблоге в соцсети X.
Как сообщали СМИ, Дональд Трамп в субботу прервал публичное выступление в Пенсильвании из-за стрельбы. На видеозаписи видно, как политика под руки уводит охрана, у него окровавлено ухо. Позже Трамп заявил, что был ранен в ухо и потерял много крови. Секретная служба США сообщила, что ликвидировала подозреваемого, который несколько раз выстрелил в сторону сцены. Сообщалось, что при стрельбе погиб один из зрителей, еще двое получили критические ранения.
Как передавало РИА Новости со ссылкой на местные СМИ, подозреваемый - 20-летний Томас Мэтью Крукс из Пенсильвании, штата, где проходил митинг. Сообщается, что он прятался на крыше производственного здания в примерно 100 метрах от сцены - вне территории, где проводилось мероприятие.
Президент США Джо Байден осудил стрельбу на митинге его основного политического оппонента Дональда Трампа в субботу и призвал американцев к единению, отметив, что в Америке нет места такому насилию.
Федеральное бюро расследований (ФБР) рассматривает стрельбу на митинге экс-президента США Дональда Трампа как потенциальный акт внутреннего терроризма.ФБР рассматривает покушение на Трампа как возможный акт внутреннего терроризма
10:35 31/05/2024  |  Международные новостиДональд Трамп заявил, что "настоящий вердикт" ему вынесут граждане США на выборах президента
09:16 31/05/2024  |  Международные новостиСуд присяжных в Нью-Йорке признал Трампа виновным в фальсификации документов
09:40 13/03/2024  |  Международные новостиДональд Трамп набрал необходимое число делегатов для выдвижения от Республиканской партии
09:22 29/12/2023  |  Международные новостиЕще один штат США запретил Трампу баллотироваться
11:26 21/12/2023  |  Международные новостиВслед за Колорадо еще 16 штатов потребовали не допустить Трампа до праймериз - СМИ
11:13 20/12/2023  |  Международные новостиВерховный суд запретил Трампу участвовать в праймериз в Колорадо
09:59 03/08/2023  |  Международные новостиДональд Трамп заявил сторонникам, что ему может грозить более 500 лет тюрьмы
12:10 02/08/2023  |  Международные новостиЭкс-президенту США Трампу предъявили обвинения в рамках расследования беспорядков 2021 года
12:41 28/07/2023  |  Международные новостиЭкс-президенту США Трампу грозит до 20 лет тюрьмы по делу о хранении секретных документов