Բարձր ենք գնահատում մեր պետությունների միջև առկա առանձնահատուկ հարաբերությունները. Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին 07/14/2024   11:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և եղբայրական Ֆրանսիայի ժողովրդին Ազգային տոնի՝ Հուլիսի 14-ի կապակցությամբ։
235 տարի առաջ այս օրը համաշխարհային պատմագրության մեջ ամրագրվեց ոչ միայն որպես ազատության, հավասարության և եղբայրության արժեքների գերակայության համար ֆրանսիացի ժողովրդի արդար պայքարի, այլև համամարդկային արժեքների, մարդու իրավունքների և ժողովրդա-վարության հաղթանակի օր։
Ոգեշնչվելով համամարդկային նշանակություն ունեցող այդ բարձր արժեքներից՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկված և Ֆրանսիայում ապաստանած բազմաթիվ հայորդիներ ստեղծագործել, արարել և նույնիսկ իրենց կյանքն են նվիրաբերել հանուն Ֆրանսիայի, նրա ազատության և նրա դավանած արժեքների։ Այս համատեքստում ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել Ֆրանսիայում պետական ամենաբարձր մակարդակով հայազգի զավակներին արժանին մատուցելու համար, որոնց թվում էր Դիմադրության շարժման հերոս Միսաք Մանուշյանը, ում աճյունն ընթացիկ տարվա փետրվարին Ձեր որոշմամբ տեղափոխվեց Պանթեոն։
Բարձր ենք գնահատում մեր երկու պետությունների միջև առկա առանձնահատուկ հարաբերությունները, որոնք խարսխված են դարերի փորձությունները հաղթահարած և թրծված անկեղծ բարեկամության, ինչպես նաև քաղաքակրթական ու արժեքային ամուր հիմքերի վրա։ Այդ հարաբերությունների բնույթի և բովանդակության մասին են փաստում բարձրաստիճան քաղաքական սերտ երկխոսությունն ու բոլոր ոլորտներում դինամիկ զարգացող փոխգործակ¬ցությունը՝ հնարավորություն տալով նախանշել մեր պետությունների միջև ռազմավարական համագործակցության զարգացման ուղիները։
Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման համար հայ ժողովրդի կողքին կանգնելու, մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելու ուղղությամբ շարունակական ջանքեր գործադրելու Ձեր վճռական հանձնառության և անմիջական դերակատարության համար:
Օգտվելով առիթից՝ վերահաստատում եմ պետական այցով այս տարվա սեպտեմբերին Հայաստանում Ձեզ հյուրընկալելու իմ հրավերը։
Վերստին շնորհավորելով և Ձեզ հղելով խաղաղության, զարգացման ու բարգավաճման լավագույն մաղթանքներ Ֆրանսիայի միասնականությունը և հերոսական պատմությունը խորհրդանշող տոնական այս օրվա առթիվ՝ խնդրում եմ ընդունել, պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը:
Եղբայրաբար՝ Նիկոլ Փաշինյան»:
21:53 13/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին պատմել է, թե քանի դպրոց ու մանկապարտեզ են վերանորոգում
00:31 13/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրագածոտնի մարզում Փաշինյանը ծանոթացել է 2023-ին իրականացված աշխատանքներին և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերի ընթացքին
19:02 11/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիների դիմումներն ահռելի տեղեկատվություն են պարունակում երկրում տեղի ունեցողի մասին. վարչապետ
12:47 11/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայոց պատմությունը» պետության չգոյության պատմությունն է. Նիկոլ Փաշինյան
18:47 10/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ջիրո դ'Իտալիա բազմօրյա խճուղային հեծանվավազքի մրցաշարի գործադիր տնօրեն Միշել Նապոլիին
14:13 10/07/2024  |  ՔաղաքականՀարցվածների շուրջ 55 տոկոսը բացասական է գնահատում Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքը, միայն 14.4 տոկոսն է պատրաստ ձայն տալ ՔՊ-ին
22:10 09/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նորընտիր նախագահի հետ․ կողմերը պայմանավորվել են առաջիկա պատեհ առիթով հանդիպել
19:41 09/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի գլխավորությամբ խորհրդակցություն է անցկացվել․ ներկայացվել է «Ակադեմիական քաղաք»-ի ամփոփիչ հայեցակարգային մաստեր պլանը
14:28 09/07/2024  |  ՔաղաքականՎարչապետը Նիդերլանդների պատվիրակության հետ քննարկել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը, բռնի տեղահանված արցախցիների խնդիրները
11:31 09/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՎստահ եմ, որ մեր երկրների միջև առկա փոխգործակցությունը կշա­րունակի սերտանալ. Փաշինյանի ուղերձը Արգենտինայի նախագահին

Пашинян поздравил Макрона с Национальным праздником Франции и пригласил его посетить Армению в сентябре 07/15/2024   00:08  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 14 июля направил поздравительное послание президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника страны. В послании, которое приводит пресс-служба правительства, говорится:
От имени армянского народа и от себя лично сердечно поздравляю Вас и братский народ Франции с Национальным праздником Французской Республики - 14 июля.
235 лет назад этот день был зафиксирован в мировой историографии не только как день справедливой борьбы французского народа за верховенство ценностей свободы, равенства и братства, но и как день победы общечеловеческих ценностей, прав человека и демократии.
Вдохновленные этими высокими общечеловеческими ценностями, многие армяне, пережившие Геноцид армян и нашедшие убежище во Франции, творили, созидали и даже жертвовали своей жизнью ради Франции, ее свободы и исповедуемых ею ценностей. В этом контексте я хотел бы выразить благодарность за чествование во Франции на самом высоком государственном уровне сынов армянского народа, среди которых был герой Движения Сопротивления Мисак Манушян, останки которого по Вашему решению были перенесены в Пантеон в феврале этого года.
Мы высоко ценим особые отношения между нашими двумя государствами, которые зиждутся на прошедшей испытания веков искренней дружбе, а также на прочных основах цивилизации и ценностей. Тесный политический диалог на высоком уровне и динамично развивающееся взаимодействие во всех сферах свидетельствуют о характере и содержании этих отношений, давая возможность наметить пути развития стратегического сотрудничества между нашими государствами.
Хочу выразить особую благодарность за Вашу решительную приверженность и непосредственную роль в поддержке армянского народа в преодолении стоящих перед Арменией проблем, а также постоянные усилия для достижения прочного мира и стабильности в нашем регионе.
Пользуясь случаем, подтверждаю свое приглашение принять Вас в Армении с государственным визитом в сентябре текущего года.
Еще раз поздравляю Вас и направляю Вам наилучшие пожелания мира, развития и процветания по случаю этого праздника, символизирующего единство и героическую историю Франции. Примите, господин премьер-министр, пожалуйста, заверения в моем глубоком уважении.
С братским приветствием, Никол Пашинян”.
17:50 24/06/2024  |  КомментарийПосол Франции в Армении посетил Вединскую плотину совместно с представителями Французского агентства развития