Ավստրիան` որպես ԵՄ անդամ երկիր, առանցքային գործընկեր է Հայաստանի համար. Հակոբ Արշակյանը` Ավստրիայի դեսպանին 07/12/2024 15:48 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը հուլիսի 12-ին ընդունել է Հայաստանում Ավստրիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թոմաս Մյուլմանին (նստավայրը` Թբիլիսի):
ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Ավստրիայի աջակցությունը մեր երկրին եւ այս հարցում նշել դեսպանի անձնական հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը:
Հակոբ Արշակյանը երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, ինչի վառ ապացույցը բարեկամական խմբերի գործունեությունն է:
ԱԺ փոխխոսնակն արժեւորել է վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը` համոզմունք հայտնելով, որ Ավստրիան համաձայնություն կտա այդ գործընթացին: Կարեւորվել է Ավստրիայի ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցչության հաստատումը Հայաստանում: Դեսպանն իր հերթին խոստացել է խնդրանքը փոխանցել իրավասու մարմիններին:
«Հայաստանի հանձնառությունը՝ ուղղված մեր տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը, պետք է դիտարկել ոչ միայն որպես մեր քաղաքացիների բարգավաճման նախապայման, այլ նաեւ եվրոպական ընտանիքի հավաքական տեսլականի մի մաս: Այն ուղղված պետք է լինի այնպիսի ընդհանուր արժեքների խթանմանը, ինչպիսիք են՝ ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը»,- անդրադառնալով տարածաշրջանային կայունության ու անվտանգության խնդիրներին՝ նշել է Հակոբ Արշակյանը: Այս համատեքստում նա հիշատակել է 2024 թվականի ապրիլի 17-ին Ավստրիայի Ազգային խորհրդի կողմից միաձայն ընդունված «Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում Ավստրիայի ներգրավման եւ փախստական քաղաքացիական բնակչության, հատկապես կանանց եւ երեխաների կենսապայմանների բարելավման վերաբերյալ» բանաձեւը:
Անդրադարձ է եղել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, այս հարցում հայկական կողմի ջանքերին, խորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնմանը, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հեռանկարներին, ԵՄ դիտորդական առաքելության կարեւորությանը, մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության խթանմանը եւ այլ հարցերի:

Аршакян: Австрия как страна-член ЕС является ключевым партнером Армении 07/12/2024   16:00  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоп Аршакян 12 июля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Австрии в Армении Томаса Мюльмана (резиденция – Тбилиси). Об этом сообщает пресс-служба НС РА.
Вице-спикер парламента высоко оценил поддержку Австрии нашей стране с установлением дипломатических отношений, отметил личную приверженность и готовность посла в этом вопросе.
А.Аршакян подчеркнул роль парламентской дипломатии в контексте двусторонних отношений, ярким свидетельством чего является деятельность групп дружбы.
Зампредседателя НС оценил важность начала диалога по визовой либерализации, выразив уверенность, что Австрия согласится с этим процессом. Подчеркнута важность создания постоянного дипломатического представительства Австрии в Армении. Посол, в свою очередь, пообещал передать просьбу компетентным органам.
“Приверженность Армении установлению мира и стабильности в нашем регионе должна рассматриваться не только как необходимое условие процветания наших граждан, но и как часть коллективного видения европейской семьи. Оно должно быть направлено на продвижение общих ценностей, таких как демократия, верховенство закона и защита прав человека”, - отметил А.Аршакян, касаясь вопросов региональной стабильности и безопасности. В этом контексте он упомянул резолюцию “О вовлечении Австрии в Нагорно-Карабахский регион и улучшении условий жизни гражданского населения –беженцев, особенно женщин и детей”, единогласно принятую Национальным советом Австрии 17 апреля 2024 г.
Затронуты процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений, усилия армянской стороны в этом вопросе, расширение парламентских отношений, перспективы партнерства РА-ЕС, важность наблюдательной миссии ЕС, развитие взаимодействия в ряде сфер и другие проблемы.
16:31 18/01/2024  |  Лента новостейРубинян обсудил с послом Австрии в Армении вопросы сотрудничества и текущую ситуацию в регионе