Ռուբեն Գալչյանի աշխատությունը ևս մեկ ուժեղ հակահարված է ադրբեջանական զեղծարարությանը 07/12/2024   17:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության կլոր դահլիճում տեղի ունեցավ աշխարհագրագետ, քարտեզագիր, քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանի «Ադրբեջանի ազգային ատլասի 2014 թվականի «պատմական» քարտեզների և «Արևմտյան Ադրբեջան» հորինված տերմինի հետազոտություն» երկլեզու գրքի շնորհանդեսը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրեն Ռոբերտ Ղազարյանը նշեց, որ այսօր արդեն սեղանին ունենք դրված մի կարևոր աշխատություն, որի մասին պետք է շարունակ խոսել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե ինչ թեմաներ է ընդգրկել սույն աշխատությունը։
«Ադրբեջանական կեղծարարությունների դեմ և դրանց դիմագրավման ուղղությամբ մեր հիմնադրամի, ակադեմիական ինստիտուտների, առանձին բուհական գիտաշխատողների կողմից տարվում են տարաբնույթ աշխատանքներ, բայց այդ ամենը դեռ բավարար չէ, հետևաբար այս աշխատության հրատարակությունը կլրացնի այդ աշխատանքներում առկա բացերից մեկը։ Գրքի շնորհանդեսը նպաստելու է մեր ընդհանուր գործին»,- ասաց Ղազարյանը և հավելեց, որ շնորհանդեսից հետո կկազմակերպվի գրքի պատշաճ տարածման գործընթացը, որպեսզի արժեքավոր աշխատության օրինակները հասնեն նպատակային հասցեատերերին։
ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ինչպես նաև վերոհիշյալ աշխատության խմբագիր Աշոտ Մելքոնյանը նշեց, որ Ռուբեն Գալչյանն ամբողջ մեկ գիտահետազոտական ինստիտուտի աշխատանք է կատարում՝ չստվերելով, իհարկե, ակադեմիական շրջանակների կողմից կատարվող աշխատանքները, որոնք միտված են հավուր պատշաճի հակադարձելու թուրք-ադրբեջանական կեղծարարություններին։
«Գալչյանն այնքան է խորացել խնդրի մեջ՝ կատարելով վիթխարի աշխատանք, որ այսօր, երբ խոսք է գնում քարտեզագիրների գործունեության մասին, բոլորը նախևառաջ մատնանշում են նրան։ Աշխատանքի բերումով մեզնից շատերը հետևում են թուրք-ադրբեջանական կեղծարարությանը՝ սկսած 1950-60-ական թվականներից, Բունյաթովի ժամանակներից։ Տեսնում ենք, թե ինչպես են այդ կեղծ աղվանական տեսությունը հորինել, կեղծ Ադրբեջան տերմինը մտցրել շրջանառության մեջ։ Նկատում ենք նաև, որ երբ մեզանում տպագրվում է այդ խնդիրների վերաբերյալ որևէ գիրք, ադրբեջանցիները մանրադիտակով հետևում են և անմիջապես, երբ տեսնում են բացթողումներ, կառչում են ու արձագանքում։ Բայց շատ հետաքրքիր է, որ «բունյաթովշչինայի» դեմ պայքարող հայ մասնագետների մի զգալի մասին ադրբեջանցիներն ընդհանրապես չեն անդրադառնում»,- ասաց Մելքոնյանը։
Նրա խոսքով՝ տվյալ մասնագետներից մեկը Ռուբեն Գալչյանն է, որի բազմալեզու գրքերի շնորհանդեսները տեղի են ունենում ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտասահմանում՝ Մոսկվայում, Լոնդոնում և այլուր։ Ադրբեջանցիները չեն անդրադառնում դրանց, որովհետև այդ աշխատությունները գրվել են բարձր մակարդակով և պարունակում են անվիճելի փաստեր։
«Բնագավառն ինքնին այնպիսին է, որ կեղծիք թույլ տալը շատ դժվար է։ Աշխարհի տարբեր երկրներում, տարբեր տպարաններում տպագրվել են քարտեզներ, որոնց վրա հստակ հայերենով և այլ լեզուներով գրված է Հայաստան, որը ջնջել հնարավոր չէ։ Բայց երբ կեղծարարին վճարում են և քաղաքական առումով ուղղորդում, ապա նա փորձում է ինչ-որ ձև գտնել՝ ընդհուպ մինչև Հայաստան բառը քարտեզներից հանելով։ 2014 թվականին հրատարակված Ադրբեջանի պաշտոնական ատլասը բնականաբար պարունակում է կեղծիքներ։ Մեզ հաջողվեց այդ նյութը ձեռք բերել և փոխանցել պարոն Գալչյանին, ով անմիջապես արձագանքեց և հղացավ ադրբեջանական պետական ատլասի վերաբերյալ աշխատանք գրելու գաղափարը։ Ճանաչելով Գալչյանին՝ կարող ենք ասել, որ նա չի շրջանցել իրականությունը, թույլ չի տվել կեղծիքներ, որովհետև կոչված է նման երևույթների դեմ պայքարելու համար։ Ադրբեջանցիները հրաժարվում են բանավիճել Գալչյանի հետ, քանզի լավ գիտակցում են, որ գործ կունենան ճշմարտության հետ»,- ասաց Մելքոնյանը։
Միջոցառմանը ներկա ԱԺ պատգամավոր, «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միության նախագահ Վիլեն Գաբրիելյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ, կեղծելով Հայաստանի և մյուս հարևանների պատմությունը, Ադրբեջանն այսօր փորձում է մեր տարածաշրջանը մշտապես պահել պերմանենտ պատերազմների վիճակում։
«Թե՛ պետությունը, թե՛ հասարակական սեկտորն աշխատում են ադրբեջանական քարոզչությանն ու կեղծիքներին հակազդելու ուղղությամբ։ Նախկինում ունեցել ենք որոշակի արդյունքներ, ապագայում էլ կունենանք հենց միջազգային ատյանների իրավական ակտերի ու որոշումների տեսքով։ Պետության, ակադեմիական շրջանակների ու քաղհասարակության միասնական ու հետևողական աշխատանքը միանշանակ կբերի ցանկալի արդյունքի։ Մենք պետք է աշխատենք նաև այն պետությունների հանրության հետ, որոնց պատմությունը նույնպես փորձում են աղճատել ու նենգափոխել։ Կեղծարարության դեմ պայքարում են ճշմարտությունը բարձրաձայնելով ու հանրայնացնելով»,- ասաց Գաբրիելյանը։
Իր խոսքում Ռուբեն Գալչյանը նշեց, որ ադրբեջանցիները 2012 թվականին վերջին անգամ փորձել են Բրյուսելում բանավիճել իր հետ՝ իր հեղինակած «Ադրբեջանի հնարովի պատմությունը» գրքի կապակցությամբ, սակայն բախվելով իրականությանն ու անբեկանելի փաստարկներին՝ տեղի են տվել։
«Դրանից հետո ոչ ոք չհամարձակվեց առարկել ինձ կամ խոսել որևէ բանի մասին, քանի որ ես իմ աշխատություններում անդրադարձել եմ օտար աղբյուրներին՝ հղում կատարելով այլազգի պատմաբանների ու գիտնականների աշխատություններին։ Հայկական փաստերի վրա չեմ կենտրոնանում, որպեսզի չասեն, թե կողմնակալ աշխատություններ եմ գրում։ Վկայակոչում եմ հիմնականում հունահռոմեական, լատինական, պարսկական, արաբական աղբյուրները, որոնց դեմ որևէ առարկություն չունեն»,- ասաց Գալչյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանի ազգային ատլասի հեղինակները վերատպված քարտեզների վրայից ջնջել են Հայաստան անունը և նորից թողարկել՝ որպես քարտեզների «իրական» պատկեր։ Խմբագիրները հաճախ սխալվել են՝ մասնակի ջնջելով կամ հիմնականում չնկատելով վերատպված քարտեզների վրա եղած մյուս Հայաստան անունները։ Գալչյանի աշխատության մեջ բացահայտվում են քարտեզագրական կեղծիքները և ներկայացվում ատլասում տպագրված կեղծ քարտեզների իրական պատճենները։ Ավելին, ցույց է տրվում, որ Արաքս գետի հյուսիսային ափին երբեք Ադրբեջան անունով երկիր գոյություն չի ունեցել՝ միևնույն ժամանակ հաստատելով, որ Ադրբեջան անունը պատկանում է Իրանի հյուսիս-արևմտյան նահանգին՝ փաստ, որը տեսանելի է 1918 թվականից վաղ տպագրված բոլոր քարտեզների վրա։
«2007 թվականին Ադրբեջանի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը հրապարակեց Ազիզ Ալեքբարլիի «Արևմտյան Ադրբեջանի հուշարձանները» գիրքը՝ նպատակ ունենալով ներկայացնել ՀՀ-ն որպես «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Այդ նպատակին հասնելու համար նրանք հայկական բոլոր հուշարձանները, այդ թվում՝ նախաքրիստոնեական և քարե դարաշրջանի հուշարձանները պիտակավորում են որպես թուրքական՝ մի անուն, որը վաղ միջնադարում գոյություն չի ունեցել։ Նրանք նույնիսկ պնդում են, թե ՀՀ-ն իրականում միջինասիական ծագում ունեցող օղուզ թյուրքերի հայրենիքն է։ Իմ աշխատության մեջ քննարկվում է այդ տեսության հեղինակների երևակայության ֆանտաստիկ թռիչքը՝ օգտագործելով տարբեր արևմտյան ու իսլամական պատմական աղբյուրներ»,- ասաց Գալչյանը։
Գիրքը բաղկացած է երկու մասից՝ կապված Ադրբեջանի քարտեզագրական կեղծիքների հետ։ Առաջին մասում քննարկվում են օտարերկրյա քարտեզագրողների կեղծված քարտեզները, ինչպես նաև այդ քարտեզների բնօրինակները։ Երկրորդ մասը նվիրված է ադրբեջանական կեղծարարության բացահայտմանը, որը Հայաստանի Հանրապետության տարածքը ներկայացնում է որպես «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Գիրքը հրատարակվել է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ։
22:02 16/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ուժերը պետք է հեռանան 31 գյուղերի հողատարածքներից, հակառակ դեպքում չպետք է խաղաղության պայմանագիր կնքենք. Գալչյան
15:14 20/04/2024  |  ՔաղաքականՏավուշում առաջնորդվել են 1991 թ-ի քարտեզով. ըստ այդմ՝ Սյունքիում, Շորժայում, Վայոց ձորում Ադրբեջանը պիտի տարածքներ վերադարձնի. Ռուբեն Գալչյան
23:08 02/03/2024  |  ՔաղաքականԱլիեւը չի ընդունում 1991, 1995 թթ. քարտեզները, կարող ենք 1925-1926թթ․ քարտեզով նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ. Գալչյան (Տեսանյութ)

Книга Рубена Галчяна – очередной мощный контудар в ответ на азербайджанские фальсификации 07/12/2024   17:25  |  Лента новостей
В круглом зале президиума Национальной академии наук Армении состоялась презентация двуязычной книги географа, картографа Рубена Галчяна “Исторические» карты Национального атласа Азербайджана 2014 года и исследование придуманного термина “Западный Азербайджан”.  Подробности в материале Арменпресс.
Как сообщает агентство, директор научно-аналитического фонда "Гегард" Роберт Казарян отметил, что сегодня у нас уже на столе находится важная работа, о которой следует говорить постоянно, учитывая какие темы затронуты в этой работе.
"Наш фонд, академические институты, отдельные университетские исследователи проводят различные работы против азербайджанских фальсификаций, но этого пока недостаточно. Поэтому публикация этой работы восполнит один из пробелов в этих работах. Презентация книги будет способствовать нашему общему делу", - сказал Казарян и добавил, что после презентации будет организован процесс правильного распространения книги, чтобы экземпляры ценного произведения дошли до целевых адресатов.
Директор Института истории Национальной академии наук, а также редактор вышеупомянутого труда Ашот Мелконян отметил, что Рубен Галчян выполняет работу целого научно-исследовательского института, не затмевая, конечно, работу академических кругов, направленную на противодействие турецко-азербайджанским фальсификациям.
“Галчян настолько глубоко вник в проблему, проделав огромную работу, что сегодня, когда речь идет о деятельности картографов, все указывают в первую очередь на него. По специфике работы многие из нас следят за турецко-азербайджанскими фальсификациями еще с 1950-60-х годов, со времен Буниатова. Мы видим, как они выдумали эту ложную албанскую теорию, ввели в оборот ложный термин “Азербайджан”.
Мы также замечаем, что когда в нашей стране издается какая-либо книга по этим вопросам, азербайджанцы изучают ее под микроскопом и сразу же, когда видят пробелы, цепляются и реагируют. Но очень интересно, что азербайджанцы не обращаются к значительной части армянских специалистов, борющихся против "буниатовщины"”, - сказал Мелконян.
По его словам, одним из специалистов, о которых идет речь, является Рубен Галчян, презентации многоязычных книг которого проходят не только в Армении, но и за рубежом: в Москве, Лондоне и др. Азербайджанцы к ним не обращаются, поскольку эти работы написаны на высоком уровне и содержат неоспоримые факты.
“Сама сфера такова, что допустить подлог очень сложно. В разных странах мира, в разных типографиях печатались карты, на которых четко написано “Армения” на армянском и других языках и которые невозможно стереть. Но когда фальсификатору платят и направляют его политически, он пытается найти способ, даже удаляя слово “Армения” с карт. Официальный атлас Азербайджана, опубликованный в 2014 году, естественно, содержит ложь. Нам удалось приобрести этот материал и передать его господину Галчяну, который сразу отреагировал и выступил с идеей написать работу по государственному атласу Азербайджана.
Зная Галчяна, можно сказать, что он не избегал реальности, не допускал лжи, потому что был призван бороться с такими явлениями. Азербайджанцы отказываются дискутировать с Галчяном, потому что прекрасно понимают, что будут иметь дело с правдой", - сказал Мелконян.
Присутствовавший на мероприятии председатель общеармянского объединения ‘Гардман-Ширван-Нахиджеван”, депутат Вилен Габриелян заявил Арменпресс, что, фальсифицируя историю Армении и других соседей, Азербайджан пытается сохранить наш регион в состоянии перманентных войн.
"Как государство, так и общественный сектор работают над противодействием азербайджанской пропаганде и лжи. У нас были определенные результаты в прошлом, и мы будем иметь их в будущем в виде законодательных актов и решений международных судов. Единая и последовательная работа государства, академических кругов и политического общества обязательно принесет желаемый результат. Нам также следует работать с общественностью тех государств, чью историю также пытаются фальсифицировать и исказить. С фальсификаторами борются, донося правду и обнародуя ее", - сказал Габриелян.
Рубен Галчян в своем выступлении отметил, что в последний раз азербайджанцы пытались дискутировать с ним в Брюсселе в 2012 году в связи с написанной им книгой "Воображаемая история Азербайджана", но, столкнувшись с реальностью и неопровержимыми аргументами, они отступили.
“После этого никто не смел мне возражать или о чём-либо говорить, потому что я в своих работах ссылался на зарубежные источники, на труды зарубежных историков и учёных. Я не акцентирую внимание на армянских фактах, чтобы не сказали, что я пишу предвзятые статьи. Я привожу в основном греко-римские, латинские, персидские, арабские источники, против чего они не имеют возражений", - сказал Галчян.
Он сообщил, что авторы национального атласа Азербайджана удалили название Армении из переизданных карт и переиздали его как "реальное" изображение карт. Редакторы часто допускали ошибку, частично стирая или практически игнорируя другие названия Армении на переизданных картах. В работе Галчяна выявлены картографические подлоги и в противовес напечатанным в атласе поддельным картам представлены копии реальных карт.
Кроме того, показано, что на северном берегу реки Аракс никогда не было страны под названием “Азербайджан”, при этом подтверждается принадлежность названия “Азербайджан” северо-западной провинции Ирана, что видно на всех картах, напечатанных до 1918 года.
“В 2007 году Министерство культуры и туризма Азербайджана опубликовало книгу Азиза Алекперлы “Памятники Западного Азербайджана”, стремясь представить Армению как “Западный Азербайджан”. Для достижения этой цели они называют все армянские памятники, в том числе дохристианские и каменного века, турецкими, тогда как такого названия не существовало в раннем средневековье. Они даже утверждают, что РА на самом деле является родиной тюрков-огузов среднеазиатского происхождения. Моя работа посвящена фантастическому полету воображения авторов этой теории с использованием различных западных и исламских исторических источников", - сказал Галчян.
Книга состоит из двух частей, посвященных картографическим фальсификациям Азербайджана. В первой части рассматриваются фальсифицированные азербайджанцами карты зарубежных картографов, а также оригиналы этих карт. Вторая часть посвящена раскрытию азербайджанских фальсификаций по представлению территории Республики Армения как “Западного Азербайджана”.
Книга издана при финансовой поддержке Научно-аналитического фонда "Гегард".
11:41 12/07/2024  |  Лента новостейЭрдоган: мы желаем установления мира между Арменией и Азербайджаном
11:11 11/07/2024  |  ПолитикаГоссекретарь США обсудил с главой МИД Германии нормализации мирный процесс между Ереваном и Баку
09:52 11/07/2024  |  ПолитикаВ ООН надеются, что процесс нормализации отношений между Ереваном и Баку даст свои плоды
09:40 11/07/2024  |  ПолитикаАрмения обладает политической волей для скорейшего заключения мирного договора с Азербайджаном - Мирзоян
09:32 11/07/2024  |  ПолитикаАрмения и Азербайджан очень близки к достижению мирного соглашения - Блинкен