ԱՄՆ կոնգրեսականները Բայդենին կոչ են արել ապահովել ԼՂ հայերի ապահով վերադարձը իրենց տներ 07/10/2024 10:53 | Քաղաքական
ՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամները Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին ընդառաջ համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին կոչ անելով պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած էթնիկ զտման համար, նպաստել հայերի՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձին և պաշտպանել Հայաստանի սուվերենությունը ադրբեջանական շարունակվող ագրեսիայի պայմաններում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը։
Կոնգրեսականները նախագահ Բայդենի ադմինիստրացիային կոչ են անում երաշխավորել, որ Ադրբեջանը իր գործողությունների համար հետևանքների կբախվի, և որ վերջինիս իրականացրած ռազմական հանցագործությունները, մարդու իրավունքների խախտումները և Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 120 հազար հայերի էթնիկ զտումն անպատիժ չեն մնա։
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ն պետք է աջակցի Հայաստանի սուվերենությանը և մերժի Ադրբեջանի ագրեսիվ պահանջները։ «Դա նշանակում է Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության դադարեցում և պատժամիջոցների կիրառում պաշտոնատար անձանց դեմ, որոնք պատասխանատու են չարաշահումների համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Կոնգրեսականներն ընդգծում են՝ այն պահին, երբ առաջնորդները հավաքվում են Վաշինգտոնում՝ մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, Բայդենի ադմինիստրացիան պետք է ապահովի, որպեսզի Ադրբեջանը հետևի միջազգային օրենքներին՝ ներառյալ հայ ռազմագերիներին վերադարձնելը, մշակութային օբյեկտների պաշտպանությունը, աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, որպեսզի նրանք կարողանան միջազգային երաշխիքների ներքո վերադառնալ իրենց տներ։ «Հաշվետվողականությունը որոշիչ նշանակություն ունի Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության համար»,- ասված է կոնգրեսականների հայտարարության մեջ։
Հայտարարության տակ ստորագրել են կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոնը, Գաս Բիլիրակիսը, Ադամ Շիֆը և Դեյվիդ Վալադաոն։

Конгрессмены США призвали Байдена обеспечить безопасное возвращение армян Нагорного Карабаха в свои дома 07/10/2024   11:08  |  Политика
В преддверии саммита НАТО в Вашингтоне члены комитета Конгресса США по делам Армении выступили с совместным заявлением, в котором призвали президента США Джо Байдена привлечь Азербайджан к ответственности за этнические чистки в Нагорном Карабахе, способствовать возвращению армян в Нагорный Карабах и защитить суверенитет Армении перед лицом продолжающейся азербайджанской агрессии.
Как передает Арменпресс со ссылкой на сообщении комитета “Ай Дат”, конгрессмены призывают администрацию президента Байдена гарантировать, что Азербайджан столкнется с последствиями своих действий и что военные преступления, нарушения прав человека и этнические чистки более чем 120 000 армян в Нагорном Карабахе не останутся безнаказанными.
Отмечается, что США должны поддержать суверенитет Армении и отвергнуть агрессивные требования Азербайджана. "Это означает приостановку военной помощи Азербайджану и применение санкций к должностным лицам, ответственным за злоупотребления", - говорится в сообщении.
Конгрессмены подчеркивают, что в тот момент, когда лидеры собираются в Вашингтоне на саммит НАТО, администрация Байдена должна обеспечить соблюдение Азербайджаном международных законов, включая возвращение армянских военнопленных, защиту культурных объектов и поддержку армян Нагорного Карабаха, чтобы они могли под международные гарантии вернуться в свои дома. "Подотчетность имеет решающее значение для устойчивого мира на Южном Кавказе", - говорится в заявлении конгрессмена.