Արցախի ԱԱԾ աշխատակիցներն աշխատանքի կանցնեն ՀՀ ԱԱԾ-ում. օրինագիծը կքննարկվի ԱԺ արտահերթ նիստում 07/10/2024   14:08  |  Քաղաքական
ՀՀ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովն այսօր դրական եզրակացություն տվեց Արցախի հանրապետության ԱԱԾ աշխատակիցներին Հայաստանի ԱԱԾ-ում աշխատելու հնարավորություն նախատեսող օրինագծին։
Կառավարությունը, մասնավորապես, առաջարկում է հնարավորություն տալ, որ ՀՀ ԱԱԾ-ում թափուր պաշտոններ առաջանալու դեպքում ծառայության ընդունվեն Արցախի հանրապետության ԱԱԾ մարմիններում 2023թ.-ի սեպտեմբերի 19-ի դրությամբ ծառայած անձիք։
Խնդիրն այն է, որ գործող կարգավորումներով անգամ նրանց կողմից ՀՀ քաղաքացիություն ստանալը բավարար հիմք չէր ՀՀ ԱԱԾ-ում հավասար զինվորական պաշտոնի նշանակվելու համար։
Օրինագծի ընդունվելու դեպքում արգելքը կվերանա։
Այն կքննարկվի ԱԺ առաջիկա արտահերթ նիստում՝ հրատապության ռեժիմով, ինչպես առաջարկել է ԱԱԾ-ն։
11:22 27/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԱԾ-ականներին հնարավորություն կտրվի աշխատանքի անցնել Հայաստանի ԱԱԾ-ում

Сотрудники Службы нацбезопасности Арцах могут устроиться на работу в СНБ Армении 07/10/2024 14:44 | Лента новостей
Постоянная комиссия Национального Собрания РА по вопросам обороны и безопасности сегодня дала положительное заключение проекту, предусматривающему для сотрудников Службы национальной безопасности Арцаха возможность службы в СНБ Армении.
Правительство, в частности, предлагает при появлении вакантной должности в СНБ РА принять на службу лиц, служивших в органах СНБ Республики Арцах по состоянию на 19 сентября 2023 г.
Дело в том, что в соответствии с действующими положениями даже получение ими гражданства Армении не является достаточным основанием для назначения на равную воинскую должность в СНБ РА. В случае принятия законопроекта запрет будет снят.
Законопроект будет рассмотрен на предстоящей внеочередной сессии парламента в срочном порядке, как предлагает СНБ.