Սամանթա Փաուերը գալիս է Հայաստան 07/08/2024 17:40 | Քաղաքական
ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարն այցելում է Հայաստան՝ տեղեկացնում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը։ Հաղորդագրության մեջ նշվում է.
«ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելությունը հայտարարում է ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Սամանթա Փաուերի՝ Հայաստան սպասվող այցի մասին։
ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Սամանթա Փաուերը հուլիսի 8-ից հուլիսի 11-ը կլինի Հայաստանում՝ հաստատելու Հայաստանի հետ Միացյալ Նահանգների խորացող գործընկերությունը, ընդգծելու ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությունը Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգին և առաջ մղելու Հայաստանի դիմակայունությունը բարձրացնելու ջանքերը։
Իր այցի ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարը կհանդիպի Հայաստանի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, գործարար ոլորտի առաջնորդների, երիտասարդների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ՝ ընդգծելու ԱՄՆ ՄԶԳ հանձնառությունը Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամրապնդելու և նրա տնտեսական ներուժը ի շահ ողջ հայության օգտագործելու համար:
Նա նաև կհանդիպի տեղահանված անձանց հետ՝ ուժեղացնելու ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի կառավարությանը հումանիտար, ներառյալ հոգե-սոցիալական և առավել երկարաժամկետ օգնություն տրամադրելու տեղահանվածներին՝ վերականգնելու իրենց կյանքը»:

В Армению прибудет глава USAID Саманта Пауэр 07/08/2024 17:59 | Политика
Глава Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр будет находиться с визитом в Армении с 8 по 11 июля, чтобы подтвердить углубление партнерства США с Арменией, подчеркнуть поддержку USAID повестке реформ правительства Армении и продвигать усилия по повышению устойчивости Армении. Об этом сообщает посольства США в Армении со ссылкой на миссию USAID в Армении.
В ходе своего визита глава USAID также встретится с высокопоставленными чиновниками правительства Армении, лидерами бизнес-сообщества, представителями молодежи и СМИ, чтобы подчеркнуть приверженность USAID укреплению демократических институтов Армении и использования ее экономического потенциала во благо всего армянства.
Сообщается, что она также встретится с насильственно перемещенными лицами из Нагорного Карабаха, чтобы усилить поддержку США правительству Армении в предоставлении гуманитарной, в том числе психосоциальной, и долгосрочной помощи вынужденным переселенцам для восстановления их жизни.