Դատախազությունը բանակցում է Գագիկ Խաչատրյանի որդիների՝ ԱՄՆ-ում գտնվող բռնագրավված առանձնատան վաճառքից ստացված գումարը Հայաստան վերադարձնելու համար 07/08/2024   18:26  |  Վարչական իրավունք
Հայաստանում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Գլխավոր դատախազության և ԱՄՆ իրավասու մարմինների միջև արդյունավետ համագործակցության արդյունքում՝ ԱՄՆ իրավասու դատարանի որոշմամբ հանցավոր ծագում ունեցող գույք դիտարկվող՝ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող ԱՄՆ Լոս Անջելեսում գտնվող առանձնատունը կբռնագրավվի և ամենաբարձր շուկայական արժեքով կվաճառվի:
Առանձնատան իրացման արդյունքում ստացված դրամական միջոցների գերակշիռ մասը Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձնելու հարցի շուրջ Գլխավոր դատախազության և ԱՄՆ իրավասու մարմնի միջև բանակցություններ են ընթանում՝ հայտնում են Դատախազությունից։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանների նկատմամբ իրականացվում է հանրային քրեական հետապնդում` այդ թվում փողերի լվացման մեղադրանքով (Արտյոմ Խաչատրյանի վերաբերյալ գործն ուղարկվել է դատարան, Գուրգեն Խաչատրյանի նկատմամբ հայտարարված է հետախուզում), իսկ Գագիկ Խաչատրյանի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ կատարելու, փողերի լվացմանը հանցակցելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու վերաբերյալ գործը ներկայում քննվում է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանում:
Գլխավոր դատախազության և ԱՄՆ իրավասու մարմինների միջև հետևողական համագործակցության արդյունքում համապատասխան դատական գործընթաց էր նախաձեռնվել նաև ԱՄՆ իրավասու մարմինների կողմից։
Արդյունքում, 2024 թվականի հունիսի 14-ին Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյանները, որոնց պատկանող գույքն անցնում է նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթներով, ԱՄՆ շրջանային դատարան էին ներկայացրել գույքի բռնագրավման կապակցությամբ համաձայնություն ձեռք բերելու խնդրանք, որը դատարանի կողմից վարույթ էր ընդունվել:
Դատարանի` 2024 թվականի հունիսի 30-ի որոշմամբ՝ համաձայնությունը հաստատվել է:
Քրեական վարույթներից բացի, Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվող՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցերի շրջանակում ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանից և նրան փոխկապակցված 25 անձանցից՝ ներառյալ որդիներ՝ Գուրգեն և Արտյոմ Խաչատրյաններից, պահանջվում է բռնագանձել 210 անշարժ գույք, 13 տրանսպորտային միջոց, մասնակցություններ 29 իրավաբանական անձերում, նաև ավելի քան 33 միլիարդ դրամ:
15:35 26/06/2024  |  Դատական ռեպորտաժներԳագիկ Խաչատրյանի վերաբերյալ քրեական գործը մակագրվել է Տաթևիկ Մուրադյանին
18:37 21/06/2024  |  Դատական ռեպորտաժներԱրթուր Մկրտչյանը գնաց թոշակի՝ առանց Գագիկ Խաչատրյանի գործն ավարտելու
14:06 05/06/2024  |  Դատական ռեպորտաժներՍյունիքի դատարան տեղափոխված և Սյունիքում գեթ մեկ գործ չքննած Երևանի դատարանի նախկին նախագահն օրեր անց թոշակի կգնա․ ինչ ճակատագիր է սպասվում Գագիկ Խաչատրյանի գործին
10:13 11/03/2024  |  Քրեական խրոնիկոնԱվելի քան 280 մլն դրամ յուրացնելու համար հետախուզվողին Լեհաստանը հանձնել է Հայաստանի իրավասու մարմիններին

Особняк семьи экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна в Лос-Анджелесе будет конфискован и продан – Генпрокуратура 07/09/2024   09:21  |  Административное право
Суд в США постановил конфисковать принадлежащий семье экс-министра финансов РА Гагика Хачатряна особняк в Лос-Анджелесе и продать по самой высокой рыночной цене. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры Армении. Отмечается, что особняк рассматривается как имущество, имеющее преступное происхождение.
Генпрокуратура и компетентные органы США обсуждают вопрос возврата Республике Армения подавляющей части средств, вырученных от продажи особняка.
В надзорном ведомстве напомнили, что в рамках возбужденного в Службе национальной безопасности Армении уголовного дела в отношении Гургена и Артема Хачатрянов ведется уголовное преследование, в том числе по обвинению в отмывании денег (дело в отношении Артема Хачатряна направлено в суд, а Гурген Хачатрян объявлен в розыск). А дело о злоупотреблении Гагиком Хачатряном должностных полномочий, совершении хищения в особо крупных размерах, соучастии в отмывании денег и получении взятки в особо крупных размерах в настоящее время рассматривается в уголовном суде первой инстанции общей юрисдикции Еревана.
Сообщается, что соответствующий судебный процесс был инициирован также компетентными органами США.
В итоге 14 июня 2024 года Гурген и Артем Хачатряны, чье имущество проходит также по производствам о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, представили в окружной суд США просьбу о достижении соглашения в связи с конфискацией имущества, которое было принято судом к производству.
Решением суда от 30 июня 2024 года соглашение было утверждено.
Помимо уголовных производств, в рамках рассматриваемых в Антикоррупционном суде исков о конфискации имущества незаконного происхождения требуется конфисковать у экс-министра финансов РА Гагика Хачатряна и 25-ти аффилированных с ним лиц, включая его сыновей Гургена и Артема Хачатрянов, 210 единиц недвижимости, 13 транспортных средств, участие в 29 юрлицах, а также более 33 млрд. драмов.
11:51 27/02/2024  |  Лента новостейСуд в Армении утвердил мировое соглашение по делу о конфискации незаконно нажитого имущества Гагика Хачатряна
13:34 31/01/2024  |  Судебный репортажЗаседание суда по делу Гагика Хачатряна отложили из-за неявки экс-главы КГД Армении
14:20 19/01/2024  |  Судебный репортажСлушания по делу Гагика Хачатряна перенесли из-за состояния здоровья экс-министра
12:55 19/01/2024  |  Судебный репортажЭкс-главу КГД Армении Гагика Хачатряна вновь доставили в суд в инвалидной коляске
12:57 08/01/2024  |  Судебный репортажГагику Хачатряну стало плохо на заседании суда, слушания прервали
12:37 08/01/2024  |  Судебный репортажЭкс-главу КГД Армении Гагика Хачатряна доставили в суд в инвалидной коляске