Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի հետ հանդիպմանը անդրադարձել են տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման, ինչպես նաև մարդասիրական բնույթի հարցերին 07/05/2024 14:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 5-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԱՄՆ քաղաքական երկխոսության օրակարգային, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող հարցեր:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է. «Վերջին շրջանում ԱՄՆ հետ մենք ձևավորել ենք ակտիվ երկխոսություն տարբեր մակարդակներում, և շատ կարևոր է, որ մոտ մեկ ամիս առաջ կայացրեցինք համատեղ որոշում բարձրացնել մեր համագործակցության մակարդակը ռազմավարական գործընկերության:» Արարատ Միրզոյանը հավելել է, որ ՀՀ-ԱՄՆ համագործակցության զարգացումը միտված է նաև ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը, ինչը հայկական կողմը բարձր է գնահատում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին և արձանագրված նշանակալի առաջընթացին, ինչպես նաև ներկայիս աշխարհաքաղաքական զարգացումների պայմաններում ժողովրդավարական զարգացման ճանապարհին հանդիպող շարունակական մարտահրավերներին:
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր: ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում կայունության ու երկարատև խաղաղության հաստատման ՀՀ տեսլականը, այդ թվում՝ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման մասով: Ադրբեջանի հետ ընթացող գործընթացների համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման գործընթացի շարունակականության ապահովման և բանակցված խաղաղության պայմանագրի ստորագրման կարևորությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման, ինչպես նաև մարդասիրական բնույթի հարցերի:
ՀՀ ԱԳ նախարարը և ԱՄՆ խորհրդարանականները մտքեր են փոխանակել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Глава МИД Армении обсудил с конгрессменами США вопросы разблокировки региональных коммуникаций 07/05/2024   16:54  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сегодня принял делегацию Конгресса США во главе с сенатором Роджером Уикером.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, собеседники обсудили вопросы повестки дня политического диалога РА-США, а также региональные процессы.
"В последнее время у нас сформировался активный диалог с США на разных уровнях, и очень важно, что примерно месяц назад мы приняли совместное решение о повышении уровня нашего сотрудничества до стратегического партнерства", - сказал Мирзоян.
Он добавил, что развитие сотрудничества РА-США нацелено также на усиление устойчивости Армении, что армянская сторона высоко ценит.
В ходе встречи собеседники отметили прогресс по линии демократических реформ в Армении и коснулись текущих вызовов на пути демократического развития в условиях нынешних геополитических процессов.
Обсуждались также вопросы региональной безопасности. Мирзоян представил видение Армении по установлению стабильности и долгосрочного мира на Южном Кавказе, в том числе по части нормализации отношений с соседями. В контексте продолжающихся процессов с Азербайджаном Арарат Мирзоян особо подчеркнул важность обеспечения непрерывности процесса делимитации на основе Алма-Атинской декларации 1991 года и подписания мирного договора.
Также были затронуты вопросы разблокировки региональных коммуникаций, а также задачи гуманитарного характера.
Глава МИД РА и конгрессмены США обменялись мнениями по внешней политике Армении и другим вопросам, представляющим взаимный интерес.