Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի Հայաստանով անցնող հատվածը լուրջ այլընտրանք է․ Իրանի դեսպան 07/05/2024   11:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի այն հատվածը, որ անցնում է Հայաստանով, դա շատ լուրջ այլընտրանք է, և հնարավորություն է ընձեռում դեպի Սև ծով դուրս գալ, որն ավելի կարճ ճանապարհ է համարվում: Այս մասին ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
«Հայաստանով անցնող հատվածի շինարարական աշխատանքները Հայաստանի հարավում՝ Ագարակ-Քաջարան հատվածում արդեն սկսվել է և սա հստակ ծրագիր է, որ պետք է իրականացվի: ՀՀ կառավարությունը բավականին լուրջ բյուջե է հատկացրել հարավային հատվածում այդ շինարարական աշխատանքներն իրականացնելու համար: Դա գնահատում ենք դրական քայլ: Արդեն իսկ մեկնարկել են շինարարական աշխատանքները այդ հատվածում, դա առաջին փուլն է: Երկրորդ փուլի մասին շուտով կհայտարարվի, որը Քաջարանի թունելի շինարարությունն է, որի մրցույթի մասին կհայտարարվի»,- ասաց դեսպանը՝ նշելով, որ մոտ ժամանակներս սպասվում է, որ կհայտարարվի նաև Քաջարանից հետո մինչեւ Սիսիան ճանապարհի շինարարության մասին։ Նրա խոսքով՝ դա կդյուրացնի մեքենաների ենթևեկությունը այդ հատվածով:
Դեսպանն ընդգծեց, որ այս ճանապարհները մեկը մյուսի փոխարեն չեն, այլ մեկը մյուսին լրացնող են․ «Հայաստանի տարածքով, Վրաստանով դեպի Սև ծով ճանապարհը 2 օր նվազեցնում է ճանապարհի տևողությունը»:
11:43 05/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանը եղել է Հայաստանի բարեկամը, կանք և կլինենք․ դեսպան
23:06 04/07/2024  |  Միջազգային լրահոսՊահպանողական Սայիդ Ջալիլին, բարեփոխական Մասուդ Փեզեշքիանի համեմատությամբ, երկրորդ փուլում անցկացրել է բավական հաջող քարոզարշավ․ Վարդան Ոսկանյան
12:40 02/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանը հնարավոր է համարում միջուկային դոկտրինի փոփոխությունը, եթե լուրջ սպառնալիքի բախվի
23:31 01/07/2024  |  Միջազգային լրահոսՄասուդ Փեզեշքիանի միջև տեղի է ունենում առաջին բանավեճը․ իրանագետ
21:56 01/07/2024  |  ՔաղաքականՈրքանով են Իրանի նախագահական ընտրությունները զերծ արտաքին միջամտությունից, ինչ սպասել երկրորդ փուլից
13:44 01/07/2024  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիան Իրանից պահանջել է դադարեցնել PKK-ին զենք մատակարարելը. լրատվամիջոց
15:53 29/06/2024  |  ՔաղաքականԻրանի հստակ մեսիջը Ալիեւին. սպառնալիքներով խաղաղության չեն գնում. Բալասանյան (տեսանյութ)
13:37 29/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԻրանում տեղի կունենա նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը

Дорога через Армению и Грузию к Черному морю сократит время в пути на 2 дня – посол Ирана 07/05/2024   12:51  |  Лента новостей
Участок транспортного коридора Север-Юг, пролегающий через Армению, является очень серьезной альтернативой и дает возможность выйти к Черному морю, которое считается более коротким маршрутом. Об этом в беседе с журналистами заявил посол ИРИ в Армении Мехди Собхани.
"На юге Армении, на участке Агарак-Каджаран, уже начались строительные работы участка, проходящего через Армению. И это четкий план, который необходимо реализовать. Правительство РА выделило достаточно внушительные средства из бюджета на проведение этих строительных работ на южном участке. Мы расцениваем это как позитивный шаг. На этом участке уже начались строительные работы, это первый этап. О втором этапе, на котором будет вестись строительство Каджаранского туннеля, будет В ближайшее время будет аноснирован второй этап - строительство Каджаранского туннеля, по части которого будет объявлен тендер", - сказал дипломат.
Он отметил, что в ближайшее время ожидается, что после Каджарана также будет объявлено о строительстве дороги до Сисиана. По его словам, это облегчит автомобильный трафик на данном участке.
Посол Ирана подчеркнул, что эти дороги не заменяют, а дополняют друг друга. "Дорога через территории Армении и Грузии к Черному морю сокращает время в пути на два дня", - указал он.