Շնորհակալ ենք ԱՄՆ-ին Հայաստանի ժողովրդավարական տեսլականին շարունակական աջակցության համար. Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած պատվիրակությանը 07/05/2024   14:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 5-ին ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը: Նեղ կազմով տեղի ունեցած զրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որին մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ:
Ողջունելով պատվիրակության ժամանումը Հայաստան՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին՝ Հայաստանի ժողովրդավարական տեսլականին շարունակական աջակցության համար:
«ԱՄՆ-ն շարունակաբար աջակցել է Հայաստանի ժողովրդավարական տեսլականին եւ զգալիորեն նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Այս համատեքստում մենք մեծապես կարեւորում ենք Միացյալ Նահանգների դերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացում եւ բարձր գնահատում ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը, ժողովրդավարությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ  սահմանների անխախտելիությանը՝ հիմնված 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Քննարկումների առանցքում են եղել խաղաղության պայմանագրին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հայրենադարձությանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը վերաբերող հարցերը: Ամերիկացի հյուրերին է ներկայացվել ՀՀ կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:
Կողմերը հանդես են եկել նաեւ համատեղ մամուլի ասուլիսով:
12:54 05/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ–ն չի կարող այս հարցի հետ կապված դիրքորոշում հայտնել. սենատոր Ռոջեր Ուիքերը` խաղաղության պայմանագիրը կնքելու Ադրբեջանի նախապայմանի մասին
12:37 05/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԳնդակն ադրբեջանական դաշտում է. մենք պատրաստ ենք ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը. Ալեն Սիմոնյան
12:16 05/07/2024  |  ՔաղաքականԱլեն Սիմոնյանի եւ ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած պատվիրակության անդամները ասուլիս են տալիս. ուղիղ

Симонян: мы высоко ценим поддержку США суверенитета, независимости и территориальной целостности Армении 07/05/2024   15:43  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 5 июля принял делегацию конгрессменов, возглавляемую сенатором США Роджером Уикером. После беседы в узком кругу состоялась встреча в расширенном составе, в которой приняли участие также депутаты НС РА. Подробности приводит пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя прибытие делегации в РА, спикер НС поблагодарил США за последовательное содействие демократическому видению Армении.
“Соединенные Штаты постоянно поддерживали демократическое видение Армении и вносили ощутимый вклад в укрепление демократических институтов, верховенства закона и защиты прав человека в РА. В этом контексте мы всемерно подчеркиваем роль Соединенных Штатов в процессе установления мира в нашем регионе и высоко ценим поддержку США суверенитета, независимости, демократии, территориальной целостности и нерушимости границ Армении на основе Алма-Атинской декларации 1991 года”, - отметил А.Симонян.
В центре обсуждений – мирный договор, армяно-турецкие отношения, репатриация удерживаемых в Азербайджане армянских пленных и сохранение армянского историко-культурного наследия Нагорного Карабаха. Американским гостям представлен разработанный Правительством РА проект “ Перекресток мира ”.