Չնայած Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթներին՝ դեռևս տարբեր ոլորտներում առկա են որոշ օրենսդրական բացեր. Ալեն Սիմոնյանի ուղերձը 07/05/2024   10:15  |  Քաղաքական
Ազգային ժողովն իր գործունեության ճանապարհին ջանք չի խնայելու ձեր կյանքն առավել բարեկեցիկ դարձնելու համար. Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնայնի շնորհավորակն ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ.
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Հայաստանի Հանրապետության օրինապաշտ քաղաքացիներ,
Հուլիսի 5-ին մենք նշում ենք մեր մայր օրենքի՝ Սահմանադրության օրը:
29 տարի առաջ այս օրը մեզանից շատերը, մեր մայրերն ու քույրերը, հայրերն ու եղբայրները համաժողովրդական հանրաքվեով ընդունեցին Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը՝ ամրագրելով ՀՀ բնույթը՝ որպես ինքնիշխան, ժողովրդավարական, իրավական եւ սոցիալական պետություն ու հռչակելով մարդու եւ քաղաքացու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները:
Սահմանադրության 2-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Չնայած որոշ կենտրոնների ու խմբերի կողմից պարբերաբար փորձ է կատարվում ժողովրդից խլել իր այս սահմանադրական անքակտելի իրավունքը, սակայն վերջին իրադարձությունները կրկին ի ցույց դրեցին մեր ժողովրդի խոհեմությունը՝ ապացուցելով, որ ՀՀ-ում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, որպես ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ եւ որպես ժողովրդավարական հստակ ուղեգիծ որդեգրած քաղաքական թիմի ներկայացուցիչ՝ համամիտ եմ ձեզ հուզող մի շարք մտահոգությունների հետ, որ չնայած Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթներին՝ դեռեւս տարբեր ոլորտներում առկա են որոշ օրենսդրական բացեր, որոնք հաճախ անհարմարություն, երբեմն էլ՝ օրենքի առաջ պաշտպանված չլինելու զգացում են պատճառում շատերիդ:
Շնորհավորելով Սահմանադրության օրը՝ ուզում եմ կրկին շեշտել ժողովրդավարական ուղով առաջ շարժվելու մեր հաստատակամությունն ու վստահեցնել, որ Ազգային
13:36 01/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի հրահանգներով ընդդիմադիր պատգամավորներին և լրագրողներին քաշքշելով հեռացնելու գինը․ Ալեն Սիմոնյանը պարգևատրել է ԱԺ անվտանգության աշխատակիցներին
11:32 27/06/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ առաջնահերթություններից է ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկը. Ալեն Սիմոնյանը՝ Լատվիայի ԱԳ նախարար Բայբա Բրաժեին

Последние события доказали, что власть в Армении принадлежит народу – Симонян поздравил сограждан с Днем Конституции 07/05/2024   10:28  |  Политика
Председатель Национального Собрания РА Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю Дня Конституции Армении. В послании спикера парламента, опубликованном на сайте НС, говорится:
"Дорогие соотечественники, законопослушные граждане Республики Армения!
5 июля мы отмечаем день нашего Основного Закона – Конституции.
29 лет назад в этот день многие из нас, наши матери и сестры, отцы и братья всенародным референдумом приняли Конституцию Республики Армения, закрепив характер РА как суверенного, демократического, правового и социального государства и провозгласив основные права и свободы человека и гражданина.
Статья 2 Конституции закрепляет, что власть в Республике Армения принадлежит народу. Хотя некоторые центры и группы периодически пытаются отобрать у народа это неотъемлемое конституционное право, последние события вновь продемонстрировали благоразумие нашего народа, доказав, что власть в РА принадлежит народу.
Дорогие соотечественники, как Председатель Национального Собрания РА и как представитель политической команды, приверженной четкому демократическому пути, я согласен с рядом волнующих вас опасений, что, несмотря на закрепленные   Конституцией положения, все еще есть определенные законодательные пробелы в различных сферах, которые зачастую многим из вас доставляют неудобства, а порою чувство незащищенности перед законом.
Поздравляя с Днем Конституции, хочу еще раз подчеркнуть нашу решимость двигаться вперед по демократическому пути и заверить, что Национальное Собрание в своей законотворческой деятельности приложит все усилия для вашей более благополучной, достойной и комфортной жизни".
09:53 05/07/2024  |  Лента новостейАрмения сегодня отмечает День Конституции
10:28 05/07/2023  |  Лента новостей«Нашими самыми серьезными вызовами остаются внешняя безопасность и судебная система»: Пашинян поздравил с Днем Конституции