«ՀԷՑ» և «Վեոլիա ջուր» ընկերություններին լիցենզիայից զրկելու գործընթաց կսկսվի՞. ՄԻՊ-ը դժգոհ սպառողներից գրավոր համաձայնություն է ակնկալում՝ նրանց բողոքները հանձնաժողովին ներկայացնելու համար 07/04/2024   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
«ՀԷՑ» և «Վեոլիա ջուր» ՓԲ ընկերությունների կողմից ծառայությունների մատուցման ընթացքում թերացումների վերաբերյալ՝ ՄԻՊ-ին հասցեագրված դիմում-բողոքների հեղինակներին առաջարկվում է ներկայացնել գրավոր համաձայնություն՝ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին փոխանցելու համար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է ՄԻՊ գրասենյակից։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ին ՄԻՊ աշխատակազմը հաղորդագրություն տարածեց առ այն, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանին պարբերաբար հասցեագրվում են դիմում- բողոքներ այն մասին, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» և «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ները իրենց կողմից մատուցվող ծառայությունները պատշաճ չեն իրականացնում։ 2024 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» և «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ների վերաբերյալ ստացվել է ընդհանուր 79 գրավոր և բանավոր դիմում-բողոք 106 անձանցից։
«Փաստինֆո»-ն կապ է հաստատել ՄԻՊ գրասենյակի հետ՝ պարզելու, թե արդյո՞ք կառույցը դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին՝ վերոնշյալ ընկերություններին լիցենզիայից զրկելու կամ պատասխանատվության հարց բարձրացնելու համար։
«Համաձայն «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի՝ Պաշտպանը բողոքի առկայության դեպքում կամ սեփական նախաձեռնությամբ քննարկում է՝ հանրային ծառայության ոլորտում գործող կազմակերպությունների կողմից մարդու իրավունքների և ազատությունների խախտման վերաբերյալ հարցերը, եթե տեղեկություն կա մարդու իրավունքների կամ ազատությունների զանգվածային խախտումների մասին, կամ դա ունի հանրային նշանակություն կամ կապված է այնպիսի անձանց շահերի պաշտպանության անհրաժեշտության հետ, որոնք չեն կարող ինքնուրույն օգտագործել իրենց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության իրավական միջոցները: Նշված խնդիրների առնչությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում մշտապես իրականացվում է սոցիալական մեդիայի մշտադիտարկում, ուսումնասիրվում են քաղաքացիների կողմից բարձրացված հարցերը»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՄԻՊ խորհրդական Արթուր Ասլանյանը՝ նշելով, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը արձանագրված խնդիրների վերաբերյալ գրություններ է հասցեագրում, այդ թվում՝ «ՀԷՑ» և «Վեոլիա Ջուր» ՓԲ ընկերություններին։
«Անհատական դիմում-բողոքների դեպքում քաղաքացիներին առաջարկվում է ներկայացնել գրավոր համաձայնություն Պաշտպանին հասցեագրած բողոքները, քննարկման նպատակով իրավասու մարմնին, այն է՝ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, փոխանցելու, պարզաբանումներ պահանջելու և խնդիրներին հրատապ լուծումներ տալու նպատակով»,- ասաց Ասլանյանը՝ ընդգծելով, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հետևողական է լինում գործերի ընթացքին։
Ըստ նրա՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը խնդիրներին առավել մանրամասն անդրադարձել է 2023 թվականի տարեկան հաղորդման մեջ՝ ներկայացնելով դրանց համար լուծումներ․« Նշված խնդիրներն ունեն հրատապ լուծման անհրաժեշտություն: Մարդու իրավունքների պաշտպանը հետևողական է լինելու բարձրացված խնդիրների լուծման հարցում»։
«Փաստինֆո»-ն կապ է հաստատել նաև Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հետ, կառույցից, սակայն, գրավոր հարցում են խնդրել, ինչի պատասխանը ստանալուց այն կներկայացնենք։
13:54 01/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանը ստանում է դիմում-բողոքներ առա այն, որ ՀԵՑ-ն ու «ՎԵՈԼԻԱ ՋՈՒՐՆ» իրենց կողմից մատուցվող ծառայությունները պատշաճ չեն իրականացնում
13:20 06/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պետք է մի սուբյեկտ, որն ամբողջապես պատասխանատու է. «Վեոլիա ջուր» ընկերության հետ կվերանայվի պայմանագիրը
15:20 11/04/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՎթարային ջրանջատում Արմավիր քաղաքում ապրիլի 12-ին
22:23 16/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԵրևանում և 6 մարզերում հոսանքազրկումներ կլինեն․ ՀԷՑ
13:07 13/03/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀանձնաժողովը քսան միլիոն դրամ գումարի չափով տուգանեց ՀԵՑ ՓԲԸ-ին միացման ժամկետները խախտելու համար
16:52 05/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՊլանային ջրանջատում Երևանի Կենտրոն և Շենգավիթ վարչական շրջաններում մարտի 6/7-ին

В Армении могут начать процесс лишения "Элсетей" и "Веолия Джур" лицензии на фоне жалоб абонентов 07/04/2024   12:56  |  Лента новостей
Авторам адресованных Защитнику прав человека РА заявлений с жалобами на качество услуг, оказываемых компаниями "Электрические сети Армении" и "Веолия Джур", предлагается представить письменное согласие на передачу их в комиссию по регулированию общественных услуг РА. Об этом "ФактИнфо" сообщили в офисе омбудсмена Армении.
Напомним, 1 июля аппарат ЗПЧ выступил с заявлением, согласно которому омбудсмену периодически поступают заявления с жалобами на ненадлежащее качество оказываемых ЗАО "Электрические сети Армении" и "Веолия Джур" услуг. За первый квартал текущего года аппарат омбудсмена Армении получил 79 письменных и устных заявлений-жалоб на ЗАО "Электрические сети Армении" и "Веолия Джур" от 106 лиц.
ИА "ФактИнфо" связалось с  офисом омбудсмена, чтобы уточнить, действительно ли структура обращалась в КРОУ для лишения упомянутых компаний лицензии или поднятия вопроса об их ответственности.
"Согласно пункту 2 части 1 статьи 15 конституционного закона РА "О Защитнике прав человека", омбудсмен при наличии жалобы или по собственной инициативе обсуждает вопросы, связанные с нарушением прав человека и свобод организациями, действующими в сфере общественных услуг, если информация содержит сведения о массовом нарушении прав или свобод человека или имеет общественное значение, или связана с необходимостью защиты интересов лиц, которые не могут самостоятельно воспользоваться законными средствами защиты своих прав и свобод. В связи с указанными проблемами в аппарате Защитника прав человека постоянно проводят мониторинг социальных сетей, изучают поднятые гражданами вопросы", - заявил в беседе с "ФактИнфо" советник ЗПЧ Артур Асланян.
Он отметил, что Защитник прав человека обращается с письмами по поводу зафиксированных проблем, в том числе в компании ЗАО "Электрические сети Армении" и "Веолия Джур".
"В случае индивидуальных обращений гражданам предлагается предъявить письменное согласие на передачу адресованных Защитнику жалоб на рассмотрение компетентному органу, а именно: Комиссии по регулированию общественных услуг РА. Защитник прав человека следит за ходом дел», - сказал Асланян. Он подчеркнул, что  омбудсмен подробно коснулся проблем в годовом отчете за 2023 год, предложив пути их решения.
"Указанные проблемы требуют срочного решения. Защитник прав человека будет последователен в вопросе решения затронутых проблем", - отметил он.
"ФактИнфо" также обратилось в Комиссию по регулированию общественных услуг, однако там предложили направить письменный запрос. При получении ответа агентство его представит.