Ադրբեջանը արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար. Միրզոյան 07/03/2024   16:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացքում մենք կարևորում ենք սահմանազատման գործընթացի շարունակականությունը։ Հայաստանը շատ կառուցողաբար է տրամադրված, Հայաստանի առաջարկները թափանցիկ են, հուսով ենք և իրատեսական ենք համարում, որ մեկ ամսվա ընթացքում կարող ենք արագ, ինտենսիվ աշխատելով՝ ամբողջացնել խաղաղության պայմանագիրը և ստորագրել այդ շատ կարևոր փաստաթուղթը։ Այս մասին Թբիլիսիում Վրաստանի գործընկերոջ հետ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Չեմ կարող նշել, թե դրական արձագանք է ստացել այս առաջարկը, հակառակը, տեսնում ենք, որ նոր, երբեմն արհեստական խոչընդոտներ են ստեղծվում գործընթացը երկարաձգելու համար։ Բայց մենք շարունակում ենք հավատալ, որ իսկապես կա պատմական հնարավորություն՝ մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն հաստատելու համար։ Հայաստանը շարունակելու է այս հարցում կոռուցողական դիրքորոծում ունենալ»,-հայտարարեց Արարատ Միրզոյանը։
16:04 03/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայի հետ առողջ երկխոսություն ունենք. Արարատ Միրզոյան
15:49 03/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը և Վրաստանը բարեկամական մթնոլորտում կշարունակեն սահմանազատման գործընթացը. Արարատ Միրզոյան

Азербайджан чинит искусственные препоны на пути к подписанию мирного договора - глава МИД Армении 07/03/2024   16:40  |  Лента новостей
Армения в процессе нормализации отношений с Азербайджаном придает важное значение продолжению процесса делимитации границы. Об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с грузинским коллегой Ильей Дарчиашвили в Тбилиси.
Мирзоян отметил, что Армения настроена очень конструктивно, предложения Ереванапрозрачны.
"Мы надеемся и считаем реалистичным, что  при интенсивной работе в течение месяца нам удастся финализировать мирный договор и подписать этот очень важный документ", - сказал он.
"Я не могу сказать, это предложение встретило положительный отклик. Напротив, мы видим, что создаются новые, порой искусственные препятствия для затягивания процесса. Но мы по-прежнему верим, что действительно существует историческая возможность для установления долгосрочного мира в нашем регионе. Армения и впредь будет занимать конструктивную позицию в этом вопросе", - добавил Арарат Мирзоян.