Հայաստանը և Վրաստանը բարեկամական մթնոլորտում կշարունակեն սահմանազատման գործընթացը. Արարատ Միրզոյան 07/03/2024   15:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը և Վրաստանը փոխադարձաբար ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և մեր երկրների միջև ձևավորվել է փոխըմբռնում բարեկամական, ընկերական մթնոլորտում շարունակել և ավարտել սահամանզատման եւ սահմանագծման գործընթացը։ Այս մասին Թբիլիսիում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ վրաց գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում
Նա նաև նշել է, որ սա իր առաջին այցն է Թբիլիսի՝ Վրաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության հաստատումից հետո։
«Այդ հարաբերությունների հաստատումից հետո մեր երկրների հարաբերությունների բովանդակությունը սկսել է համալրվել նոր տարրերով, դրանք սրընթաց զարգանում են»։
Նա նաև նշել է, որ աշխարհաքաղաքական սրընթաց զարգացումների համատեքստում երկու երկրները միմյանց աջակցում են և պաշտպանում են նաև միջազգային և բազմակողմ հարթակներում։

Армения и Грузия в дружеской атмосфере продолжат процесс делимитации - Арарат Мирзоян 07/03/2024 16:16 | Лента новостей
Армения и Грузия взаимно признали территориальную целостность и суверенитет друг друга, между нашими странами сформировалось взаимопонимание относительно продолжения и завершения в дружеской атмосфере процесса делимитации и демаркации границы. Об этом заявил министр иностранных дел Армени Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с грузинским коллегой Ильей Дарчиашвили в Тбилиси.
Он также отметил, что это его первый визит в Тбилиси после установления стратегического партнерства между странами.
"После установления этих отношений между нашими странами их содержание стало наполняться новыми элементами, они стремительно развиваются", - сказал он.
По его словам, в контексте стремительно развивающихся геополитических процессов страны поддерживают и защищают друг друга также на международных и многосторонних площадках.