ՌԴ ԱԳՆ-ն Արևմուտքին մեղադրել է Երևանին ու Բաքվին Մոսկվայի հետ համագործակցությունից պոկելու ցանկության մեջ 07/03/2024   15:46  |  Քաղաքական
Արևմուտքը, հրավիրելով Ադրբեջանին և Հայաստանին ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, ցանկանում է պոկել նրանց Ռուսաստանի հետ համագործակցությունից։ Կովկասում եվրատլանտիստների կողմից իրենց բանաձևերի պարտադրումը հանգեցնում է տարածաշրջանում նոր բաժանարար գծերի ի հայտ գալուն։ Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Անդրեյ Նաստասինը։
«Ամերիկացիների փորձերի ևս մեկ օրինակ՝ տարածելու իրենց կործանարար ազդեցությունն աշխարհի բոլոր տարածաշրջաններում, Եվրոպայում թույլ կամք ունեցող արբանյակների լիակատար ներողամտությամբ։ Վաշինգտոնը խնդիր է դնում պոկել մեր ընկերներին և հարևաններին Ռուսաստանի հետ համագործակցությունից», - ասել է նա:
«Եվրաատլանտիստների կողմից տարածաշրջանի առանձնահատկությունները ըմբռնելուց հեռու իրենց բանաձևերի պարտադրումը հանգեցնում է Հարավային Կովկասում նոր բաժանարար գծերի առաջացմանը։ Դա կործանարար հետևանքներ կունենա ոչ միայն այս տարածաշրջանի, այլև ընդհանուր Եվրասիական անվտանգության վրա, որպես ամբողջություն։ Հուսով ենք, որ Բաքուն և Երևանը լավ են հասկանում դա»,- նշել է դիվանագետը։
19:59 01/07/2024  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի գլխավոր հատակագիծը մտադիր են փոխել առանց մասնագիտական քննարկման. Գաղտնիությունը մտահոգիչ է
15:47 28/06/2024  |  Միջազգային լրահոսԲաքվում ռեստորան է այրվում
15:27 27/06/2024  |  ՔաղաքականԲայրամովը վրացի գործընկերոջը հայտնել է՝ ինչն է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի հիմնական խոչընդոտը
19:42 25/06/2024  |  Միջազգային լրահոսՀայաստանի Սահմանադրությունում կան խոչընդոտներ․ Բայրամովը Խովաևի հետ հանդիպմանը Երևանի հասցեին մեղադրանքներով է հանդես եկել

В МИД РФ обвинили Запад в желании оторвать Ереван и Баку от сотрудничества с Москвой 07/03/2024   15:04  |  Политика
Запад своим приглашением Азербайджана и Армении на саммит НАТО хочет оторвать их от сотрудничества с Россией, навязывание евроатлантистами своих рецептов на Кавказе ведет к появлению новых разделительных линий в регионе. Об этом, как передает ТАСС, заявил на брифинге заместитель директора департамента информации и печати МИД России Андрей Настасьин.
"Еще один пример попыток американцев распространить свое деструктивное влияние на все регионы мира. При полном потакательстве безвольных сателлитов в Европе, Вашингтон ставит задачу оторвать наших друзей, соседей от сотрудничества с Россией", - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос.
"Навязывание евроатлантистами своих рецептов, далеких от понимания специфики региона, ведет к появлению новых разделительных линий на Южном Кавказе и будет иметь разрушительные последствия не только для этого региона, но и для общеевразийской безопасности в целом. Рассчитываем, что в Баку и Ереване это хорошо понимают", - указал дипломат.
Кроме того, Настасьин отметил, что Москва видит, как настойчиво НАТО стремится продвинуть свои подходы к региональным вопросам. "Напомним, что такая "инициативность" альянса многократно приводила к катастрофическим результатам, - подчеркнул он. - Подобный опыт разрушения государственности на Южном Кавказе, да и нигде в мире, он не востребован".
"Убеждены, что стабильность и безопасность на Южном Кавказе может и должна быть обеспечена самими странами региона в рамках принципа региональной ответственности", - отметил дипломат.